Hilda Tovšak je trenutno nedvomno najbolj iskana slovenska ubežnica. Čeprav same preiskave na policiji ne komentirajo, priznavajo, da so se v iskanje Tovšakove kar intenzivno vključili tudi državljani s svojimi namigi.
Vse natančno preverijo, so nam zagotovili, a tistega pravega namiga, ki bi vodil v aretacijo, doslej še niso prejeli.Generalni direktor policije Stanislav Veniger je v ponedeljek ustanovil tudi koordinacijsko telo na ravni Generalne policijske uprave, da se informacije, ki prihajajo, analizirajo in koordinira delo.
Poleg slovenske policije, ki nekdanjo direktorico padlega gradbenega giganta Vegrad, išče že vse od sobote, so Tovšakovi za petami tudi mednarodne službe.
Njeno fotografijo je danes objavil še Interpol, ki je s tem dopolnil v ponedeljek izdano mednarodno tiralico, ki pomeni, da osebo iščejo v vseh državah članicah Interpola in državah uporabnicah schengenskega informacijskega sistema SIS II.
Vodja sektorja za mednarodno policijsko sodelovanje na GPU Dušan Kerin pa je povedal, da so merila za prioriteto iskanja kazniva dejanja z zelo veliko škodo, ogrožanje človeškega življenje oziroma smrt nekoga ter to, ali ima zadeva velik odmev v javnosti.
V času od objave tiralice zoper Tovšakovo policija, kot je povedal Kerin, "preverja veliko količino podatkov o različnih opcijah, o različnih destinacijah", a je po njihovih izkušnjah zelo malo informacij, ki se potem izkažejo za pravilne.
V javnosti so se sicer razširile različne govorice, od tega, da bi se lahko Tovšakova skrivala pri svoji nečakinji v Keniji ali da je zbežala k sestri v ZDA, do tega, da so jo našli umorjeno. Po pisanju Večera pa naj bi se včeraj oglasila enemu od bližnjih.
S kom in kako komunicirajo, Kerin ni želel razkriti, je pa dejal, da so približno polovico informacij zbrali v Sloveniji, polovica pa prihaja iz tujine. Vprašanja, ali drži, da pri iskanju pomaga tudi ameriški zvezni preiskovalni urad FBI, ni želel komentirati. Tudi Kerin je sicer dejal, da obstaja možnost za razpis nagrade, vendar odločitev o tem še ni bila sprejeta.
Kot je še dejal Kerin, precej ubežnikov oblasti najdejo, ko prečkajo državno mejo. Seveda pa je pogoj za to, da iskana oseba uporablja svoje osebne dokumente. "Treba pa vedeti, da so osebe, ki bežijo, dokaj domiselne, in je ena od prvih stvari, ki se lahko zgodi, ta, da zamenjajo dokumente," je še razložil.
Temeljni pogoj, da se pobeglo osebo išče na mednarodni ravni, je razpis mednarodne tiralice oziroma evropskega pripornega naloga. Ko sta tiralica oziroma nalog vnesena v slovenski nacionalni sistem, sta istočasno objavljena tudi v Interpolovem in schengenskem informacijskem sistemu, je razložil Kerin.
Druga možnost je sodelovanje s policijskimi atašeji, ki pa za Slovenijo ni vedno uporaben, saj je zaradi majhnosti države tudi število atašejev omejeno, imamo jih le v Bosni in Hercegovini, Italiji in Srbiji. Kljub vsemu pa so lahko vezni člen, saj so v državi, kjer delujejo, tudi policijski atašeji številnih drugih držav. Če bi torej poskušali vzpostaviti stik s kenijskimi organi, bi to običajno storili prek Interpola. Če odziva ne bi bilo, bi "aktivirali" policijske atašaje. Slovenija ga v Keniji sicer nima, vendar ga pa ima Nemčija, je pojasnil Kerin.
Možnost je tudi neposredni stiki med samimi "operativci", ki se vzpostavijo ob konkretnih akcijah ali pa raznih mednarodnih srečanjih. Policija pozna tudi postopek ciljnega iskanja, pri katerem se zaprosi državo, ki ta mehanizem pozna, da sodeluje in posreduje podatke. Nenazadnje pa lahko policija napoti nekoga v tujino, je pa Kerin tukaj izpostavil, da policisti svojih pooblastil ne morejo uporabljati v tujini in tja lahko potujejo le z namenom izmenjave informacij.
Kos: Na begu je huje kot v priporu
Kljub temu, da se je Tovšakovi zaenkrat uspelo izmakniti roki pravice, pa to ne pomeni brezskrbnega življenja. Kot je v oddaji SVET pojasnil pravni strokovnjak Drago Kos, se bo Tovšakova, kjer koli že je, težko mirno ustalila.
Kot pravi, je življenje na begu težje od tistega v priporu. "Mislim pa, da smo videli, da jo je že pripor precej "zdelal". Življenje begunca ni prav nič prijetno, saj nikoli ne veš, kdaj se boš srečal s tistimi, ki te iščejo. To zna biti še posebej problematično za žensko v že malo zrelih letih. Tako da ji ne bo prav nič veselo," je prepričan Kos.
Čeprav je na begu pred slovensko oblastjo precej ubežnikov, nekateri se zaporu uspešno izogibajo že leta, Kos meni, da beg še ne pomeni izogiba kazni. "Prepričan sem, da se bo večina beguncev, ki jih išče slovenska roka pravice, slej kot prej znašla pred njo. Gre samo za vprašanje časa."
Kos tudi ne verjame, da naj bi prevladali interesi tistih, ki si želijo, da Tovšakove pravzaprav ne bi našli. "Interes, da se jo najde, pri policiji in tožilstvu zagotovo je. Vprašanje pa je, kakšne so objektivne možnosti, da se pride do nje. Sedaj v začetku bo imela policija veliko informacij, a če v začetni fazi ne bodo prišli do informacij, kje Hilda Tovšak res je, bo postajalo čedalje težje. Potem bo na koncu odvisno le še od slučaja," še meni Kos.
Kos je sicer še razložil, da paravnomočna obsodba še ne pomeni, da mora biti oseba še isti trenutek tudi v priporu. "Tudi za pripor po obsodbi morajo biti določeni razlogi, sicer obsojenec na prestajanje kazni čaka pod običajnimi pogoji," pravi Kos.
V primeru Tovšakove je tako zanj najpomembnejši podatek, ali je imela potni list. "Pričakoval bi, da je del rutinskega postopka, da bi ostala brez njega," pravi.
Čeprav se marsikomu zdi, da je policija, ko je v soboto ugotovila, da Tovšakove ne morejo izslediti, predolgo čakala z izdajo mednarodne tiralice, Kos pravi, da je tudi za izdajo le-te treba iti skozi predpisane postopke. "Obsojenci imajo to prednost, da se jim ni treba držati pravil, policija, tožilstvo in sodstvo pa se jih morajo," je dejal.
Vmes je sicer že postalo jasno, da so informacije o umoru Tovšakove lažne, saj se je oglasila sorodniku, vendar policiji ta pogovor ne pomaga veliko, saj ni zakonskih pogojev za prisluškovanje. "Sicer pa Slovenija vendarle ni tako kriminalna država, da bi se obsojenci kar tako pobijali. Čeprav ne dvomim, da gospa Tovšakova veliko ve. Tako njeni uspehi kot kazniva dejanja - tega ni storila sama. Mislim, da je v interesu veliko pomembnih ljudi, da Hilde Tovšak ta trenutek ni," je še prepričan Drago Kos.
KOMENTARJI (342)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.