Komisija za preprečevanje korupcije je 1. decembra na okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani kazensko ovadila zdravstveno zavarovalnico Vzajemna in odgovorne osebe, zaposlene v Vzajemni, zaradi suma kaznivega dejanja goljufije. "Sumimo, da je Vzajemna svojim zavarovancem s preoblikovanjem doživljenjskih zavarovalnih pogodb v dvanajstletne povzročila za več kot 5,7 milijarde tolarjev škode," je pojasnil predsednik komisije Drago Kos.
Od potencialne do prave korupcije
Fizična in pravna oseba sta spomladi prijavili ravnanje Vzajemne kot potencialno korupcijo. Komisija je na podlagi javno dostopnih podatkov ugotovila, da so "neznane odgovorne osebe Vzajemne" utemeljeno osumljene, da so med novembrom 2004 in januarjem letos z lažnim prikazovanjem pri ponujanju preoblikovanja sklenjenih pogodb o doživljenjskem dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju v nove, dvanajstletne pogodbe, svojim 130.000 zavarovancem zamolčale dejstvo, da s takšnim preoblikovanjem izgubijo pravico do povračila matematičnih rezervacij iz že sklenjenih pogodb.
Policija ne preiskuje, Gorišek ne prevzema pošte
S tem so v Vzajemni spravili v zmoto okrog 65.000 zavarovancev, povzročena škoda pa naj bi po njihovih ocenah znašala najmanj 5,7 milijarde tolarjev. Ta znesek si je Vzajemna protipravno prilastila, neznane odgovorne osebe in Vzajemna pa so s tem storili "kaznivo dejanje goljufije po 2. odstavku 217. člena kazenskega zakonika", je komisija med drugim napisala v ovadbi. Komisija je primer preiskovala več mesecev in ugotovila, da se policija z njim ne ukvarja, kljub temu, da gre za utemeljen sum kaznivega dejanja, je pojasnil Kos.
Kritičen je bil tudi do dela Agencije za zavarovalni nadzor, saj njen direktor Jurij Gorišek 6. julija ni želel prevzeti njihovega dopisa z vprašanjem v zvezi z Vzajemno.
Po Kosovih besedah jih je Gorišek zavrnil s pojasnilom, da jim "več, kot so o zadevi na ta dan poročali mediji, ne namerava povedati". Kos je napovedal, da bo direktorju agencije zastavil nekaj "neprijetnih vprašanj".
Osebne grožnje iz Vzajemne in pravi stampedo
Postopek se je zavlekel tudi zato, ker je bil uslužbenec komisije za preprečevanje korupcije, ki je bil odgovoren za ta primer, "tarča osebnih groženj preko posrednikov", zato so njegovo delo predali drugi skupini preiskovalcev. "Doslej v zvezi s temi grožnjami nismo ukrepali, zdaj, ko je ovadba tudi uradno vložena, pa jih nameravamo raziskati," je povedal Kos in dodal, da naj bi bili za grožnje posredno odgovorni Vzajemna in uradne osebe.
Komisija za preprečevanje korupcije trenutno za ministrstvo za zdravje pripravlja posebno analizo trenutnega dogajanja na področju zdravstvenega zavarovanja. "To je pravi stampedo, kar se dogaja pri preoblikovanju zdravstvenih zavarovanj," je razmere komentiral predsednik komisije in pojasnil, da se ukvarjajo tudi s certifikati Vzajemne.