Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je danes začelo sojenje nekdanjemu vodstvu Merkurja za ponareditev ali uničenje poslovnih listin in za oškodovanje podjetja. Na zatožno klop so sedli nekdanji predsednik uprave Merkurja Bine Kordež, trije njegovi sodelavci in direktor podjetja Kograd Igem. Poleg Kordeža so torej obtoženi še nekdanja nadzornica Merkurja in direktorica Merfina Marta Bertoncelj, nekdanja Merkurjeva izvršna direktorica za finance Janja Krašovec, član Kordeževe uprave Milan Jelovčan in direktor Kograd Igem Oto Brglez.
Kordež in njegovi sodelavci so po enourni prekinitvi, ki so jo imeli za izjasnitev glede svoje krivde pri sporni prodaji trgovskega centra Primskovo, načelno izjavili, da niso krivi. Vendar je obramba izpostavila, da je bilo časa za konkretna usklajevanja s tožilcem premalo. Bertoncljeva in Krašovčeva sta bili denimo precej zmedeni, saj da je bilo premalo časa, da bi se odločili o krivdi. Postopki na sodišču so namreč spremenjeni. Če se obtoženci po novem kazenskem zakoniku izrečejo za krive, odpade glavna obravnava in bi v tem primeru sodišče le izreklo kazen. Tako se Bertoncljeva in Krašovčeva nista izrekli, kar je sodnik štel kot nepriznanje krivde.
Sodni senat je odločil, da se bo sojenje nadaljevalo 11. junija. Tako imajo sedaj obtoženi in tožilstvo tri tedne časa za pogovore. Če bodo obtoženi vztrajali, da niso krivi, se bo tedaj začel dokazni postopek, v nasprotnem primeru pa le postopek za določitev kazni.
Kakšna bo kazen, če priznajo?
Tožilec Jože Kozina je v primeru priznanja krivde obtoženim ponudil zmanjšanje kazni. "Z odvetniki smo v dogovoru, da se sestanemo in poskušamo zadevo tudi na ta način končati, vendar je treba upoštevati dejstvo, da gre samo v tej transakciji za več kot deset milijonov evrov oškodovanja Merkurja in pravzaprav je jasno, da obdolženci kaj veliko ne morejo ponuditi za poravnavo," je povedal tožilec. Pojasnil je, da bi bili zelo zadovoljni, če bi lahko teh 10,7 milijona evrov, za kolikor je bil oškodovan Merkur, dobili nazaj. Vendar to ne bo mogoče, saj je tudi vse premoženje, ki je zaseženo oziroma zamrznjeno, le manjši del povzročene premoženjske škode. "Tukaj tožilstvo nima veliko manevrskega prostora za pogajanja," je povedal Kozina in dodal, da je vprašanje le višina zaporne kazni, ki jo bo predlagal za obtožene.
Ni pričakovati, da bi tožilec bistveno zmanjšal maksimalno zagroženo kazen za očitano kaznivo dejanje. Torej skupno osem let zaporne kazni za očitano oškodovanje podjetja in ponarejanje listin. Hkrati je malo verjetno, da bi obramba pristala na visoko zaporno kazen. Če dogovora ne bo, nas čaka dolgotrajno sojenje, rezultati pa bi bili znani v prihodnjem letu.
Kaj jim očitajo?
Obtožnica peterico bremeni storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja in ponareditve listin oziroma pomoči pri storitvi kaznivih dejanj. Tako naj bi Merkur pri preprodaji trgovskega centra Primskovo oškodovali za deset milijonov evrov, podjetju Merfin oziroma njihovim družbenikom pa pridobili protipravno premoženjsko korist. Podjetje naj bi namreč za nepremičnino, ki bi jo lahko kupilo za 11 milijonov evrov, odštelo 21 milijonov evrov.
Po pojasnilih tožilca se je Merkur brezplačno odpovedal predkupni pravici v korist Merfina, ki je s kreditom, ki ga je dobil od Merkurja, kupil trgovski center ter ga v roku nekaj dni prodal naprej koroškemu gradbenemu podjetju Kograd Igem. Da bi protipraven posel skrili, so čez pol leta nepremičnino prodali nazaj Merkurju, razlika v višini deset milijonov evrov pa je ostala Merfinu, ki jo je razdelil lastnikom.
Po posvetovanju z odvetniki je bil sklenjen sporazum, da ima Merkur do Merfina deset milijonov evrov terjatev, s katerim naj bi vodstvo podjetja poskušalo papirno sanirati protipravno stanje. To po mnenju tožilca kaže na jasen naklep za oškodovanje podjetja. Merkur pa je še vedno ostal oškodovan, saj je bil Merfin že tedaj insolventen in ni imel sredstev za plačilo te terjatve.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.