Slovenija

Konec z 'dragim Borutom in Tonetom'

Ljubljana, 10. 03. 2006 17.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Glavni zagovornik sprememb medijske zakonodaje je zadovoljen z ameriškim poročilom o človekovih pravicah v Sloveniji.

Za predsednika odbora DZ za kulturo, šolstvo in šport Branka Grimsa (SDS) je ključen del v sredo objavljenega poročila ameriškega zunanjega ministrstva (State Department) o položaju človekovih pravic v Sloveniji stavek, ki govori o aktivnem in neodvisnem delu medijev, ki pa v letu 2005 niso izražali široke palete političnih mnenj. "To nam daje potrditev politike vladajoče koalicije, da v tej smeri predlaga ustrezne rešitve," je danes ocenil Grims in omenil predlog novele zakona o medijih, ki predvideva tudi sredstva za pluralizacijo.

Predsednik vlade Janez Janša in poslanec SDS Branko Grims: Kocijančiču je odklenkalo, tudi 'draga Borut in Tone' si ne dopisujeta več
Predsednik vlade Janez Janša in poslanec SDS Branko Grims: Kocijančiču je odklenkalo, tudi 'draga Borut in Tone' si ne dopisujeta več FOTO: Dare Čekeliš

Poslanec največje vladne stranke, ki je poročilo ameriškega zunanjega ministrstva ocenil kot "zelo pozitivno za Slovenijo", je omenjeni stavek poročila v originalnem besedilu obesil na steno tiskovnega središča državnega zbora, kjer je imel novinarsko konferenco. Ta stavek se glasi: "Mediji so dejavni in neodvisni, vendar ne odražajo celotnega spektra političnih mnenj."

Poudaril je še, da poročilo v veliki meri temelji na poročilih različnih virov, medtem ko gre pri omenjenem stavku za trditev oziroma mnenje State Departmenta. "Po domače povedano, mediji so pri nas povsem svobodni, niso pa tako zelo pluralni, kot bi si vsi skupaj želeli. To pa je seveda sporočilo, ki potrjuje, da smo v minulem letu že storili prve korake v pravo smer." S skladom za pluralizacijo medijev in tudi z ureditvijo ustavne pravice do popravka pa bi odpravili še zadnjo kritično točko, na katero opozarja State Department, je dejal Grims.

Konec prepirov med 'dragim Borutom in dragim Tonetom'

Na novinarsko vprašanje o kritičnem delu poročila, ki omenja sprejem zakona o RTV Slovenija, je Grims odgovoril, da gre za odstavek, ki se sklicuje na poročila različnih virov. "Sem pa prepričan, da ZDA in vsakdo, ki mu je do varovanja človekovih pravic, z nami delijo zadovoljstvo, da smo v Sloveniji prišli vsaj do točke, ko si dragi Borut in dragi Tone ne dopisujeta več in se javno ne prepirata, kdo od njiju bolj obvladuje radiotelevizijo, ki bi morala biti javna, torej od vseh, in ko na čelu radiotelevizije ni več oseba, ki bi bila član vodstva oziroma celo predsednik politične stranke," je dejal Grims.

Dragoceno sporočilo

Je pa po besedah Grimsa zanimivo in dragoceno sporočilo State Departmenta, saj je imela država v preteklosti mnogo večje lastniške deleže kot danes, ko se začenja umikati tako s tega področja kot tudi iz celotnega gospodarstva. "Sicer pa je v noveli zakona v medijih predvidena tudi ureditev, ki bo v procesu nadaljnjega lastninjenja preprečevala monopolizacijo medijskega prostora z navzkrižnim lastništvom," je dodal Grims.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.