V Ljubljani je od začetka decembra do danes sonce sijalo vsega šest ur, na prvi zimski dan pa je jasnina končno pregnala turobno vreme. Ironija je, da je prav danes tudi najkrajši dan v letu. To pa je hkrati tudi dobra novica – odslej bodo dnevi vedno daljši.
Po dolgih dnevih dežja, megle in snega so sončno nedeljo številni izkoristili za izlete. Številni so jo preživeli na smučiščih. Danes sta svoje naprave pognala še Kranjska Gora in Kanin, kjer težave ni povzročalo pomanjkanje, ampak preobilje snega. Zapadlo ga je rekordnih sedem metrov.
Točno minuto čez 13. uro smo tudi vstopili v koledarsko zimo. In kakšne so napovedi? Izračuni vodilnih svetovnih meteoroloških centrov, ki se ukvarjajo s sezonskimi vremenskimi napovedmi za zimsko trimesečje (december, januar, februar) napovedujejo razmeroma toplo vreme s pogostejšimi padavinami za severni del Evrope in pa nekoliko hladnejše in suho vreme na jugozahodu Evrope. Na širšem območju srednje Evrope in Alp ter severnega Sredozemlja ni pričakovati večjih odklonov od povprečij zadnjih 25 let, pa pravi Zorko Vičar z Agencije za okolje RS. Sezonske vremenske napovedi v zmernih geografskih širinah so še vedno precej nezanesljive.
Več snega v gorah, spremenljivo v nižinah
Letošnji december je kar topel, v nižinah sta v glavnem sneg in dež, vse to pa je po besedah Vičarja posledica globalnega segrevanja. In če bo vreme ohranjalo ta trend, bomo doživljali še hujše spremembe, je prepričan. To bi lahko pomenilo razmeroma pogosto menjavo hladnejših in toplejših obdobij ter tudi večjo povprečno količino padavin. Snežna odeja v gorah se bo tako postopno debelila, po nižinah pa se bodo predvidoma menjala snežena in kopna obdobja.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.