Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) bo o prodaji večinskega deleža v Telekomu Slovenije britanskemu skladu Cinven odločal v sredo, je dejal predsednik nadzornega sveta Samo Lozej. Do takrat edini ponudnik tudi pričakuje odločitev glede prodaje.
Britanski zasebni naložbeni sklad Cinven, ki je edini oddal zavezujočo ponudbo za okrog tričetrtinski delež v Telekomu, končno odločitev pričakuje do 10. junija. Zaradi omejitev na strani svojih virov financiranja se Cinven po omenjenem datumu namreč ne more zavezati k izpolnitvi ponudbe.
Vlada je na nedeljski več kot sedemurni seji razjasnila odprti vprašanji glede mehanizma razdelitve tveganj oziroma jamstva države s tega naslova ter glede pojma strateškega lastnika. Ob tem je organom Slovenskega državnega holdinga (SDH) naložila, da nadaljujejo s postopkom prodaje večinskega deleža v Telekomu Slovenije.
Obenem je vlada izpostavila, da je treba v morebitno prodajno pogodbo vključiti tudi določilo o ohranitvi sedeža največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja v Sloveniji ter določilo o opcijski pogodbi za nakup 100-odstotnega deleža družbe Soline v korist države. Telekom je namreč lastnik družbe Soline, ki upravlja s krajinskim parkom Sečoveljske soline.
Po pojasnilih premiera Mira Cerarja je pot do prodaje zdaj odprta. Uprava in nadzorni svet SDH sta namreč že v četrtek ocenila, da je prodaja Telekoma primerna in ekonomsko utemeljena, vlada pa je v nedeljo razrešila še oba izpostavljena pomisleka.
Finančni minister Dušan Mramor ob tem ne pričakuje, da bi omenjene nove zahteve lahko zapletle pogovore med potencialnim kupcem in SDH. Poleg tega je v nedeljo izpostavil, da je bil SDH ustanovljen prav z namenom oz. logiko, da se politične odločitve ločijo od strokovnih, ekonomskih. Zato mora SDH po njegovem mnenju sprejemati te odločitve, sicer ga ne potrebujemo.
Cerar pa je že v petek ocenil, da položaj s Telekomom Slovenije jasno kaže na to, da tako imenovana neodvisna institucija SDH nujno potrebuje temeljito prenovo, in spomnil, da se je ravno končal javni razpis za nove nadzornike SDH. Proti SDH vlada sicer ne bo ukrepala neposredno.
Člani nadzornega sveta SDH so poleg Lozeja še Stane Seničar, ki je tudi namestnik predsednika, ter Roman Dobnikar, Nives Cesar, Pavel Gorišek, Miran Škof in Simona Razvornik Škofič.
Samo Lozej je sicer direktor javnega podjetja Energetika Ljubljana, v preteklosti pa je bil med drugim zaposlen tudi v kabinetu župana Zorana Jankovića kot svetovalec in vodja projektov.
Opozicija odločitev vlade glede Telekoma vidi kot prelaganje odgovornosti
V več opozicijskih strankah odločitev vlade, ki je SDH naložila nadaljevanje postopka prodaje Telekoma, ocenjujejo za prelaganje odgovornosti. V SDS sicer z odločitvijo o prodaji nimajo težav, da bo SDH do srede opravil svoje delo, pričakujejo tudi v NSi. V ZaAB opozarjajo, da finančni skladi niso strateški vlagatelji, v ZL pa prodaji nasprotujejo.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je v izjavi za medije v DZ ponazoril, da tisti, katerim je bilo zaupano upravljanje države, z njeno lastnino "očitno delajo tako kot trgovci na bolšjem trgu, ki robo premetavajo z enega pulta na drugega". Po Tankovem mnenju so bile odločitve sprejete pravočasno, vlada pa bi morala že davno imenovati novo vodstvo SDH. Ker tega ni storila, mora prevzeti politične posledice za vse to, kar se sedaj dogaja, je dejal.
Tanko je še poudaril, da sami nimajo težave z odločitvijo o prodaji Telekoma, vendar pa naj odločitve sprejemajo tisti, ki so za to pristojni in pooblaščeni. Ravnanje premierja Mira Cerarja v tem primeru zato ocenjuje kot neodgovorno, saj v vladi po njegovi oceni samo "iščejo, komu bi dali kostanj v roke, da bi odločil in sprejel odgovornost namesto njih".
Vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec pa je nedeljsko odločitev vlade pospremil z oceno, da premier Cerar "ni mož beseda". Kot je dejal Mesec, je premier pred volitvami večkrat dejal, da nasprotuje prodaji strateških podjetij, odločitev vlade pa je šla v smeri podpore prodaji Telekoma.
Obenem vlada odgovornost za prodajo prelaga "na neko paradržavno institucijo, za katero niso niti poskrbeli, da bi bila v polni kadrovski zasedbi", je dejal. V ZL temu "mešetarjenju" nasprotujejo, kar bodo pokazali na skorajšnjem protestu proti privatizaciji. Razmišljajo pa tudi o tem, da bi začeli zbirati podpise za parlamentarno preiskovalno komisijo na to temo.
Vodstvo NSi danes ni bilo na voljo za izjave v DZ, saj se v Berlinu udeležuje tridnevnega delovnega obiska pri sestrski stranki CDU, ki jo vodi kanclerka Angele Merkel. So pa sporočili, da pričakujejo, da bo SDH do srede opravil svoje delo.
Po besedah predsednice ZaAB Alenke Bratušek je žalostno, kar se dogaja s Telekomom. Vlada ni odločila o ničemer, po oceni Bratuškove pa je "absolutno dala privoljenje k prodaji Telekoma" in s tem prevzela veliko odgovornost. Prav tako je vlada očitno presodila, da so "po novem tudi finančni skladi strateški vlagatelji", kar je po mnenju predsednice ZaAB popolnoma neprimerno.
V ZaAB sicer prodaji v splošnem ne nasprotujejo, vendar pa je prejšnja koalicija sprejela odločitev, da se Telekom proda strateškemu partnerju. Finančni skladi pa "po definiciji nikoli niso strateški, ker v podjetje vstopijo z namenom, da naredijo dobiček in ga prodajo naprej". Sicer pa ima premier "škarje in platno v rokah že skoraj eno leto, ni več profesor, da bi delil nauke, ampak mora odločati tudi o težkih stvareh", je še dejala Bratuškova.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.