Najmodernejša ruska letala in helikopterji obstreljujejo cilje po mili volji, celo 1500 kilometrov oddaljene ladje s Kaspijskega morja raketirajo opozicijo Bašarja al Asada v Siriji. Rusija je s tem postala pomemben igralec v regiji in končne rešitve brez nje ne bo.
Podobno kot na Kosovu leta 1999 je presenetila zahodne stratege in generali NATA stojijo na levi nogi. Celo ameriški veleposlanik pri Natu, Douglas Lute, general s tremi zvezdicami in vojni car ameriškega predsednika za spopade v Iraku in Afganistanu, je včeraj priznal, da je impresioniran. Nihče si ni mislil, da je Rusija sposobna v nekaj dneh asfaltirati bazo v Latakiji, postaviti mobilne hiške in kuhinjo, v kateri pečejo svoj kruh. Imajo povsem nove puščavske uniforme rožnate barve, v Sirijo pa so si celo pripeljali pravo rusko mobilno vojaško savno.
Takšne organizacije nismo videli že od sovjetske invazije Afganistana v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Čeprav so helikopterji Mi24 Hind, ki varujejo rusko bazo v Latakiji, še iz afganistanske vojne, je svoj prvi uradni bojni polet v Siriji opravil tudi najmodernejšo rusko večnamensko bojno letalo Su-34.
Ob takšni ruski zagnanosti so postala obvezna tudi živčna srečanja letal Turčije in Rusije. Putinov Mig 29 se v zračnem prostoru zveze NATO ni oglašal kontroli letenja in Turki so poslali nekaj letal F16, da prestrežejo vsiljivca. Kmalu so se sami znašli v zaklenjenem radarskem namerilniku Miga in le za las se je izteklo, da ni prišlo do spopada Rusije in Nata. Zato se je ta teden tako ostro odzvalo Severnoatlantsko zavezništvo.
Jens Stoltenberg je v ekspresnem odzivu izjavil, da tega ne bodo prenašali, visoki predstavnik NATA nam je celo dejal, da če se bo takšno obnašanje Rusije nadaljevalo, bodo poskrbeli za vsiljivce. V Natu celo ocenjujejo, da bi morebitna sestrelitev ruskega vojaškega letala nad Turčijo prinesla le napete diplomatske odnose, ne pa predvojnega stanja. Danes je generalni sekretar celo omenil možnost namestitve najelitnejših enot, tako imenovane bojne konice NATA na jug zavezništva. Čeprav Zahod krepi svojo vojaško organizacijo, kot jo ni od konca hladne vojne, ohranja mirno kri.
Rusija NATO obkroža že z dveh strani
Poleg vzhodnega krila in vojne v Ukrajini se sedaj zavezništvo ubada še z Rusijo na jugu. "Brez skrbi, NATO lahko dela več kot eno stvar naenkrat," ostaja samozavesten ameriški veleposlanik pri NATU Douglas Lute. Nikogar v zavezništvu ni strah ponovitve hladne vojne. "Evropskem kontinentu tokrat ne grozi eksistencialna kriza. V najslabšem primeru so danes ogrožene le baltske države, zaradi bližine Rusije. In te bomo odločno branili," mirijo v Bruslju. Velika Britanija je tako danes obljubila, da bo poleg vojaških letal v Litvo, Latvijo in Estonijo poslala še 100 vojaških inštruktorjev, kar bo Moskvo zagotovo še dodatno razburilo.
Otroški vrtec doma
V vsem tem razburjenju pa na srečanju obrambnih ministrov k sreči nihče ne opazi, da Slovenije velika igra skoraj ne zanima. V času, ko velesile renčijo, je obrambna ministrica Andreja Katič danes raje ostala v Ljubljani, v Bruselj pa je za mizo k obrambnim ministrom ZDA, Velike Britanije, Nemčije, Francije in ostalih poslala državnega sekretarja Miloša Bizjaka. Res gre za "operativca", ki ima obrambne zadeve v malem prstu, a srečanje obrambnih ministrov je srečanje obrambnih ministrov, ne namestnikov obrambnih ministrov. Z velikimi igralci, velikimi temami, ki zahtevajo velika imena, ki odločajo.
Enostavno ni dovolj, da ostane ekipa slovenskega predstavništva v NATU z veleposlanikom Jelkom Kacinom na tako pomembnem srečanju sama, ministrica pa ostane doma, na odboru za obrambo, kjer razpravljajo o obrambnem proračunu za naslednji dve leti. Res je tudi proračun tema, ki zahteva prisotnost ministra. Toda odbor za obrambo bi moral biti najvišji civilni nadzor nad represivnim organom, a že dolgo časa ni kaj več kot politični otroški vrtec medsebojnega obtoževanja in udarcev pod pasom. Kaj res nikomur na odboru za obrambo ni padlo na glavo, da bi sejo prestavil na čas, ko bi lahko tako ministrica kot državni sekretar skupaj z zavezniki presojala o svetovni politiki? To možnost Slovenija kot članica zavezništva tudi ima, razen če se spet ne bi rada zamerila Rusom.
Rusi so mojstri
Ruski medved je torej brez dvoma zbujen in kaže šape. Ruske vojaške zarjavelosti ni več in ne mine mesec brez objave nove modernizacije tega ali onega ruskega orožja. Od tankov T14 "Armata" do novih jurišnih pušk Kalašnikov AK12 in AK103. Tudi vojaški in politični strategi v Natu priznavajo ruski napredek: "Če so imeli leta 2008 hude težave z invazijo v Gruziji, pa niso imeli nobenih težav z osvojitvijo Krima". Rusi so postali mojstri hibridnega vojskovanja, ko obvladujejo propagandno vojno, uporniške enote, podtalno oboroževanje in politični boj, računalniške napade, vohunske dejavnosti in še vse kar je bilo včasih domena Američanov.
Toda!
V vojnah zmaguje denar. Res so Rusi v zadnjih letih močno povišali obrambni proračun, a profesor ekonomije in nekdanji rektor Nove ekonomske šole v Moskvi, Sergej Gurijev opozarja Kremelj, da takšno vojaško zapravljanje ni vzdržno. V najboljšem primeru se bo morala Rusija iz Ukrajine umakniti v dveh letih, saj se vojskuje na kredit. Putin v času ekonomske rasti ni uspel držati obrambnega proračuna na načrtovane štiri odstotke BDP, danes pa ga tepejo recesija, ekonomske sankcije in nizka cena nafte. Rusija je že maja porabila polovico obrambnega proračuna in Putin financira svoj vojaški ego z državnih rezerv.
Finančnega ministra, ki je nasprotoval takšnemu trošenju, pa je po hitrem postopku odpustil. Ruski proračunski deficit se je povišal z 0,5 odstotka BDP na 3,7 odstotke. Državni dolg je sicer šele na 13 odstotkov bruto državnega proizvoda, a zaradi sankcij si Rusija denarja ne more sposojati na svetovnih trgih. To pa že diši po scenariju hladne vojne, ko Sovjetska zveza preprosto ni imela več denarja za oborožitveno tekmo in se je sesedla sama vase.
Obi-Wan: "Цифры не лгут"
Na drugi strani pa ZDA in NATU tekma z Rusijo ustreza. Končno so spet dobili starega dobrega sovražnika zaradi česar je potrebno ponovno modernizirati arzenal in kupiti še veliko novega orožja. V resnici jim z Rusijo sploh ni potrebno tekmovati. Američani imajo za obrambni proračun letos na voljo 600 milijard dolarjev in zapravijo za vojsko toliko kot Rusija, Kitajska, Japonska, Nemčija, Savdska Arabija, Francija, Velika Britanija, Indija in Južna Koreja skupaj! Vse države NATA pa imajo skupaj na voljo 1000 milijard dolarjev na leto. Ko zavezniški bilijon primerjamo z ruskimi 84 milijardami dolarjev, je hitro jasno, da se ruski medvedek postavlja na zadnje noge pred medzvezdno ladjo Galaktične republike z Vojne zvezd. Цифры не лгут - Številke pač ne lažejo.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.