
Minuli četrtek smo v Epilogu pokazali, kako mimo nas drvi vlak s tujo filmsko produkcijo, v kateri se obračajo milijarde, medtem ko mi le nemo opazujemo. Pokazali smo, kako hrvaški Dubrovnik služi s kultno serijo Igra prestolov, ki bi jo lahko – tako naši filmarji – snemali v Sloveniji. Imamo gradove, imamo gozdove, imamo morje. Le davčnih spodbud za tuje filmske producente ne, zatorej tudi ne Igre prestolov. Ob rovinjskem letalskem spektaklu se poraja isto vprašanje: bi lahko Red Bull Air Race imeli v Sloveniji?
22 izkušenih pilotov 20 metrov nad morjem bije bitko na čas. Pravila so preprosta. S polno hitrostjo se zapodijo med stebre, pokažejo, zakaj so vrhunski piloti, najhitrejši zmaga. Vzdolž obale le nekaj deset metrov stran sedi množica, ure zre v zrak in navija. In kar je najpomembnejše, množica uživa in se vrača v Rovinj. Organizacija dogodka je 10 dnevni zalogaj. Okoli 1000 ljudi je vpetih v ta športno-marketinški posel, ki mu mnogi pravijo avstrijska letalska formula 1. Red Bull že od leta 2003 organizira Air Race, ki se dogaja v osmih mestu po svetu. Poleg Rovinja še v Abu Dhabiju, v japonski Chibi, Budimpešti, britanskem Ascotu, avstrijskem Spielbergu in čez lužo: septembra bo tekma v teksaškem Fort Worthu, zadnjo dirko oktobra gosti Las Vegas. Za prihodnje leto so že v igri nove lokacije, govori se o Istanbulu, o Sloveniji nič.

Pa bi lahko na slovenskih tleh imel Red Bull Air Race, sprašujem poznavalce. Zakaj pa ne, mi odgovarjajo in naštevajo lokacije: Bled, Portorož in Piran skupaj, Pomurje … Iz Pomurja prihaja Peter Podlunšek, slovenski pilot, ki tekmuje na Red Bull Air Race. Je 45-letni podjetnik z 90 zaposlenimi, ukvarja se z medicinsko opremo. Leti že od mladosti, pri 16ih je dobil licenco za pilotiranje jadralnih letal, pri 24. je začel z akrobacijami. Peter Podlunšek je osemkratni državni prvak v akrobatskem letenju, ima preko 450 akrobatskih ur letenja, na redbullovi tekmi je lani dosegel tretje mesto v razredu Challenger prav tu v Rovinju. Njegovi navijači pravijo, da je letalec po duši. Zato se bo skušal prebiti v najvišji tekmovalni razred Masters Cup.

Peter Podlunšek trenira v Pomurju. V Rakičanu blizu Murske sobote je letališče. In tam bi Regionalna razvojna agencija Mura rada postavila tako imenovani trening kamp za redbullove pilote. Ta hip imajo z energijskim gigantom sklenjeno 600 tisoč evrov težko pogodbo za promocijo, zaradi katere se na letalih v Challenger Cupu bohoti napis pomurje.eu. Če bo trening kamp zaživel, kar bo jasno v poletnih mesecih, si bodo obiskovalci v Pomurju ob blizu lahko pogledali, kako trenirajo vrhunski piloti, se z njimi pogovarjali, fotografirali. Če bodo piloti in ostalo osebje res trenirali na naših tleh, bodo pri nas spali, pili in jedli. Projekt torej pomeni zaslužek za pomurska podjetja in regijo, kjer je stopnja brezposelnosti najvišja. Ker v Pomurju znajo prisluhniti še tako zahtevnim gurmanom in pivcem, bi v Red Bull radi pripeljali pomurske dobrote. Prvo priložnost, da navdušijo, bodo imeli že sredi avgusta v Ascotu, ki je najbolj znan po prestižni konjski dirki in aristokratskih gospeh s klobučki. Na tej dirki bodo gledalcem, predvsem pa izbranim povabljencev stregli pomurska vina.
Denarja za Red Bull Air Race Slovenija ta trenutek nima, čeprav je priložnost izjemna, ves vložek pa se povrne. Rovinj zato, da lahko gosti dirko, plača 5 milijonov evrov. Stroške celotnega spektakla ocenjujejo na 15 milijonov. Tretjino torej prispeva mesto, ki je na dirkaški vikend polno. Namestitvene kapacitete so zasedene, gostinci obračajo odojke, cene pijače ta konec tedna poskočijo. V treh dneh Rovinj zagotovo ne zasluži, kolikor je vložil, a pozor, boljše reklame kot tiste v naročju Red Bulla, preprosto ni. Obiskovalci dirke se v Rovinj vračajo, sem pridejo dopustovat. Rovinj si gradi prepoznavnost in po mnenju mnogih se je ravno zaradi letalskih akrobacij, ki so mimogrede najhitrejši moto šport, zarisal v evropski turistični zemljevid. 5 milijonski vložek se splača.
Slovenci smo športno razmeroma dobro povezani z Red Bullom. Poleg Petra Podlunška, ki tako kot njegovi sotekmovalci v Challenger Cupu leti s 7-metrskim extra 330 LX in najvišjo hitrostjo 420 kilometrov na uro, imamo Slovenci 8 športnikov, ki tekmujejo z redbullovo čelado. Svetovni prvak v smučarskem krosu Filip Flisar, plezalec Domen Škofic, deskarja na snegu Marko Grilc in Tim-Kevin Ravnjak, kajakaš Peter Kauzer, jadralni zmajar Matjaž Klemenčič in “suparka” Manca Notar. Pomurje bi se tržilo tudi z njihovo pomočjo in prepoznavnostjo.
In letošnji VIP gost Rovinja? Felix Baumgartner, padalec, ki je znamko Red Bull popeljal v vesolje. V projektu Stratos je leta 2012 skočil z 39 tisoč metrov in več kot 4 minute prosto padal s hitrostjo 1300 kilometrov na uro. Red Bull Air Race po neuradnih informacijah spremlja iz zraka, saj pilotira enega od redbullovih helikopterjev, ki krožijo nad Rovinjem.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.