V teh dneh si marsikdo namesto vožnje z razgretim avtomobilom raje privošči vožnjo s kolesom. Nemalo je tudi takih, ki pred tem v poletni vročini spijejo še kakšen kozarček alkoholne pijače preveč ter po možnosti na priljubljeno prevozno sredstvo skočijo kar v natikačih, na krmilo pa namestijo še razne vrečke, košare ali orodje, opozarjajo gorenjski policisti.
Slednji so namreč v zadnjem obdobju obravnavali večje število prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi kolesarji, in ugotovili, da so v veliko primerih povzročitelji prav kolesarji. Ugotavljajo, da je relativno veliko teh kolesarjev neprimerno opremljenih, nekateri pa so v času nesreče na kolesu vozili različne predmete, ki so zmanjševali stabilnost in onemogočali varno vožnjo. "Najpogostejši vzroki za prometne nesreče z udeležbo kolesarjev na Gorenjskem so nepravilna stran in smer vožnje, izsiljevanje prednosti in neprilagojena hitrost,“ pravijo policisti, ki jih skrbi podatek, da so bili kolesarji v več kot polovici prometnih nesreč tudi povzročitelji, večinoma pa so bili pijani. Povprečna stopnja alkohola pri kolesarjih povzročiteljih je bila kar 1,65 grama alkohola na kilogram krvi.
Iz statistični podatkov je razvidno, da se je število prometnih nesreč z udeležbo kolesarjev v letu 2011 povečalo, prav tako se je občutno povečalo število hudo in lahko telesno poškodovanih. V letu 2008 so policisti Policijske uprave Kranj beležili 120 nesreč, leta 2009 so beležili 125, leta 2010 so bili kolesarji udeleženi v 95 nesrečah, leta 2011 pa v kar 137 nesrečah. Kolesarji so bili kar v 56,2 odstotka prometnih nesreč povzročitelji, povprečna stopnja alkohola pri kolesarjih povzročiteljih pa je bila 2 grama alkohola na kilogram krvi.
Letos manj nesreč, a več kolesarjev hudo poškodovanih
Statistični podatki za prvo polovico leta 2012 še kažejo, da so gorenjski policisti v tem obdobju sicer obravnavali manj prometnih nesreč z udeležbo kolesarja, vendar pa je bilo bistveno več kolesarjev hudo telesno poškodovanih. Medtem ko so lani v prvih sedmih mesecih obravnavali 43 omenjenih prometnih nesreč, pet huje poškodovanih in dve smrtni žrtvi, so letos v enakem obdobju našteli kar 57 nesreč, v katerih so bili udeleženi kolesarji, ter 9 huje poškodovanih, en kolesar pa je v nesreči umrl.
Kot pravijo policisti, se zavedajo, da so kolesarji ena izmed najbolj ranljivih skupin udeležencev v prometu, zato morajo tako sami kot tudi drugi udeleženci v prometu, upoštevati opozorila.
Nasveti policistov:
Glede otrok pravijo, da sme kolo samostojno v prometu na cesti brez kolesarskega izpita voziti le otrok, starejši od 14 let. Mlajši lahko kolo brez izpita po cestah vozijo le v spremstvu polnoletne osebe, ki lahko ob upoštevanju prometnih razmer spremlja največ dva otroka. Otrok do 6. leta sme voziti kolo le na pešpoti ali v območju za pešce, v spremstvu polnoletne osebe pa tudi v območju umirjenega prometa. Med vožnjo morajo otroci nositi na glavi pripeto atestirano zaščitno čelado, enako pa velja tudi za otroka, ki se na kolesu vozi kot potnik.
Drugim kolesarjem policisti svetujejo, da upoštevajo signalizacijo, med katero so seveda tudi semaforji. Na kolo naj nikar ne sedejo pod vplivom alkohola, voziti pa je treba po kolesarski stezi in kolesarskem pasu ali poti. "Vedno uporabljajte le površino, ki je namenjena kolesarjem. Po takšnih površinah morate voziti po desni kolesarski stezi glede na dovoljeno smer vožnje, na dvosmerni kolesarski stezi pa po desni strani steze,“ pravijo in dodajajo, da v primeru, če ni kolesarske steze ali pasu, vozijo ob desnem robu vozišča v smeri vožnje, in sicer čim bližje robu oziroma "ne več kot en meter od roba vozišča“. Ponoči in ob zmanjšani vidljivosti morajo imeti na sprednjem delu kolesa prižgano belo luč za osvetljevanje ceste, na zadnji strani kolesa pa rdečo pozicijsko luč. Tu mora biti nameščen še rdeč odsevnik, na obeh straneh pedalov morajo imeti rumene ali oranžne odsevnike, na kolesih pa rumene ali oranžne bočne odsevnike.
"Če vozite v skupini kolesarjev, vozite drug za drugim. Izjemoma, če je pot dovolj široka, lahko dva kolesarja vozita vzporedno. Prtljago vozite v za to namenjeni košarici ali pritrjeno na prtljažniku. Roke imejte proste za vodenje krmila in nakazovanje smeri,“ pravijo.
V kolikor navodil in predpisov kolesarji ne bodo upoštevali, jim grozijo denarne kazni. Starše, ki svojemu otroku na glavo ne bodo namestili atestirane kolesarske čelade, čaka globa v višini 120 evrov, tistim, ki ponoči vozijo brez luči, grozi 80 evrov visoka kazen, za vožnjo po neustreznih površinah pa je treba odšteti 40 evrov. Najvišje kazni pretijo tistim, ki na kolo sedejo pijani. Policisti lahko njihove žepe olajšajo tudi za 1200 evrov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.