Srednje medicinske sestre Centra intenzivnih terapij v UKC Ljubljana so za četrtek napovedale belo stavko. Tako bodo opravljale le delo, ki ga morajo oziroma za katerega so plačane. Sestre, ki gredo po besedah njihove predstavnice Nataše Belgič na vse ali nič, zahtevajo zagotovitev v torek s strani ministra Gregorja Viranta ponujenih 30 odstotkov povišice in uveljavitev sistema nacionalnih poklicnih kvalifikacij, ki jim bo prinesel višji plačilni razred. Zavezo o taki rešitvi zahtevajo na papirju in je zanje edina sprejemljiva. Znanja, potrebna za delo na CIT, namreč ni mogoče pridobiti v šoli, temveč le s prakso, zatrjujejo.
Ob tem srednje medicinske sestre poudarjajo, da ne bodo stavkale, ker želijo višjo plačo, ampak zahtevajo le enako plačilo za delo, ki ga opravljajo, kot za to delo dobijo diplomirane medicinske sestre.
Strokovni kolegij intenzivnih terapij Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKC) je danes sicer zavrnil predlog ministra za javno upravo Gregorja Viranta, po katerem bi srednje sestre v CIT poleg že dogovorjenega 20-odstotnega povišanja plač za srednje sestre v najzahtevnejših intenzivnih terapijah dobile še za 10 odstotkov višje plače. Soglasno so namreč ocenili, da si višje plače na račun zahtevnosti svojega dela ne zasluži le 37 srednjih sester v Centru intenzivnih terapij, temveč vseh 450 srednjih sester, ki delajo v vseh najzahtevnejših intenzivnih terapijah v ljubljanskem UKC.
Po besedah predsednice Konference bolničarjev, zdravstvenih tehnikov, medicinskih sester, babic in fizioterapevtov v hišnem sindikatu Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Vesne Rugelj so sindikatom, ki v UKC zastopajo interese srednjih sester, predlagali novo izhodišče za pogajanja o plačah, po katerem bi vsem sestram v najzahtevnejših intenzivnih terapijah, to je intenzivnih terapijah tri, plače povišali za skupno 25 odstotkov. Povišico bi tako dobile srednje in tudi diplomirane medicinske sestre. A Rugljeva je ob tem opozorila, da to ne bi rešilo problema, zaradi katerega srednje medicinske sestre v CIT tudi napovedujejo belo stavko: da so za isto delo plačane manj kot njihove kolegice z diplomo.
Minister za javno upravo Gregor Virant je včeraj obiskal sestre, skupaj pa so našli rešitev glede plač, ki je bila za sestre sprejemljiva. Ta je predvidevala, da bodo zaposleni v tej enoti plačani bolje kot kader v ostalih intenzivnih terapijah po Sloveniji, vendar bi to moral potrditi še strokovni kolegij intenzivnih terapij UKC, ki pa je predlog zavrnil.
Podpora sindikata kolegicam do 'neke razumne mere'
Predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Jelka Mlakar je po današnjem sestanku sindikatov z vodstvom UKC pojasnila, da so sindikati, podpisniki kolektivne pogodbe za zdravstveno nego, na ministra Viranta naslovili protest zaradi "enostranskega dogovora, ki ga je v torek izpeljal v UKC" oziroma ker niso bili obveščeni o njegovem torkovem obisku na CIT.
"Stališče našega sindikata, kar se plač tiče, je, da se oktobra vsem kolegicam na intenzivnih terapijah izplača 20-odstotno povečanje iz naslova povečanega obsega dela k že pridobljenemu povišanju plač iz naslova aneksa. Ljudi, ki ne bodo želeli delati s takojšnjim 20-odstotnim povišanjem plače, pa se nadomesti s tistimi, ki bodo to želeli," je stališče Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije predstavila Mlakarjeva. Glede zahteve po enakem plačilu za enako delo pa je dejala, da bo njihov sindikat zagotovo prvi od pobudnikov, ki bo želel red v tem kontekstu.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.