Slovenija

Koalicija glasuje proti svojim predlogom?

Ljubljana, 23. 11. 2009 13.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Devet koalicijskih poslancev, ki opravljajo tudi župansko funkcijo, je glasovalo proti spremembam zakona o nezdružljivosti poslanske in županske funkcije. Le zakaj je to tako?

"Župan, ki je poslanec, ima absolutno večje možnosti lobiranja v interesu svoje občine kot pa župan, ki ne opravlja poslanske funkcije," menijo v komisiji za preprečevanje korupcije.
"Župan, ki je poslanec, ima absolutno večje možnosti lobiranja v interesu svoje občine kot pa župan, ki ne opravlja poslanske funkcije," menijo v komisiji za preprečevanje korupcije. FOTO: Dz-rs.si
Predlog spremembe zakona o poslancih so vložili vodje koalicijskih poslanskih skupin Zares, SD, LDS in DeSUS.

Nedavna zavrnitev predlagane nezdružljivosti poslanske in županske funkcije v DZ je dvignila nemalo prahu. V stranki Zares, katere poslanka Cveta Zalokar Oražem je bila prvopodpisana pod predlog sprememb zakona, so nad glasovanjem poslancev zgroženi, tako da bodo zahtevali sklic koalicijskega vrha. Neprijetno presenečeni so bili tudi v komisiji za preprečevanje korupcije, saj je združljivost funkcije župana in poslanca kršitev pravnega reda. V komisiji menijo, da so poslanci, ki so glasovali proti, “ravnali tudi v nasprotju s snovnim protikorupcijskim dokumentom te države – Resolucije o preprečevanju korupcije v Republiki Sloveniji –, ki na področju politike določa sprejem predpisov o medsebojni nezdružljivosti posameznih javnih funkcij, kot sta županska in poslanska”.

Spomnimo naj, da je med poslanci in poslankami kar 53 takih, ki opravljajo tudi funkcijo na ravni lokalne samouprave – 24 je županov, 6 podžupanov, 23 pa občinskih svetnikov.

Kdo je glasoval proti, je pa poslanec in opravlja župansko funkcijo?

Predlog je podprlo le 34 poslancev, 46 pa jih je glasovalo proti.

In kdo so tisti, ki so, tako pravi protikorupcijska komisija, dopustili, da njihovi osebni interesi prevladajo nad državnimi.

Najprej poglejmo koalicijske stranke:

V stranki Socialnih demokratov so proti glasovali naslednji poslanci in župani: poslanka in županja Metlike Renata Brunskole, poslanec in župan občine Radlje ob Dravi Alan Bukovnik, poslanec in župan občine Radeče Tomaž Han, poslanec in župan občine Gornja Radgona, poslanec in župan Jesenic Tomaž Tom Mencinger ter na koncu poslanec in župan občine Kočevje Janko Veber.

V stranki DeSUS sta proti glasovala župan Ljutomera Franc Jurša ter njegov slovenjgraški kolega Matjaž Zanoškar.

Proti je glasoval tudi poslanec stranke Zares in župan Žalca Lojze Posedel.

Nato še opozicija:

V največji opozicijski stranki SDS in stranki SLS so proti spremembi zakona glasovali vsi poslanci, ki hkrati opravljajo župansko funkcijo.

Kdo je glasoval za, je pa poslanec in župan?

Koalicijske stranke:

Miran Jerič, poslanec LDS in župan Hrastnika, ter njegov kolega Borut Sajovic, sicer župan Tržiča. Iz SD Mirko Brulc, ki je tudi novogoriški župan, iz stranke DeSUS župan občine Ruše Vili Rezman ter kranjski župan in poslanec stranke Zares Damijan Perne.

Opozicija:

Poslanec nacionalne stranke in župan občine Trbovlje Bogdan Barovič je glasoval za spremembo zakona.

V spodaj pripetem dokumentu, ki so nam ga posredovali iz državnega zbora, lahko preverite, kako so glasovali ostali poslanci.

Pahor bo jutri odgovoril na očitke

Predsednik vlade Borut Pahor bo jutri odgovoril stranki Zares na očitke o kršitvah koalicijske pogodbe. Zaresova ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs pa napoveduje, da bo še poskusila s predlogom.

Glasovanje o spremembi zakona o nezdružljivosti poslanske in županske funkcije
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nina12nina
25. 11. 2009 21.45
Spoštujem premierovo demokracijo, da naj se vsak poslanec odloča po svoji vesti. Čeprav bi bilo mogoče tokrat bolje, če bi le malo pritisnil na te gospode župane-poslance, da ne bi gledali le zase, ampak da bi mesto poslanca ali župana lahko zasedel nekdo drugi, prav tako sposoben državljan.
1dada2
25. 11. 2009 21.07
Upam, da bodo dali zakon ponovno v obravnavo, če je to možno. In takrat....bo vse v redu. Župani pač ne bodo več poslanci,..
saso999
24. 11. 2009 07.41
JEZUS MARIJA POMAGEJ PA TAKA VLADA....
Bohem
23. 11. 2009 16.59
Na ta RDEČI "LINK" pa z veseljem kliknem!
Jethro
23. 11. 2009 16.13
hint: Preberi si, kdo je bil za in kdo proti.
Tonček Balonček
23. 11. 2009 15.55
Včasih smo imeli trodomnos kupščino in en dom je bil Zbor občin. ZTams o se udejanjali regionalni, parcialni in podobni interse, zdaj je pa vs ezmešalo. Imejmo pač namesto tsitega morbidnega državnega sveta raje zbor županov, pa bo stvar transparentna!
petdan
23. 11. 2009 15.47
Spomnim se še časov, ko je bilo recimo v severovzhodni Sloveniji vsega 8 občin, ki so v Ljubljani često nastopala z poenotenimi stališči, ko je šlo za interese regije. Danes je pa v vsai peti vasi občina in pogosto so vsi med seboj skregani. Komu lažje vladati kot pa takšni razbiti regiji. O ogromnih administrativnih stroških pa tako ali tako nihče ne govori. Racionalnost bi morala imeti tudi v demokraciji svoj prostor.
mamilko01
23. 11. 2009 15.40
Tam se bun opzivcja, ka se država spravla sam na socialno šibke ,sami pa neb centa dal nazaj v blagajno , anda dvolična....
hint
23. 11. 2009 15.32
Sedanja koalicija je kaos od kaosa.
Leandra
23. 11. 2009 14.43
Projekt Lokalna samouprava ali Občina, Pokrajina in Škofija pri vsakem pesjaku je eden glavnih krivcev propada gospodarstva..bankrota države in propada države kot celote....?? Kje bo pa predmestje Berlina lahko preživelo kar 300 Občin.. Katastroffa..kretenizem brez primere v moderni svetovni zgodovini...???''
mamilko01
23. 11. 2009 14.39
Ne dajo to na referndum......
Tonček Balonček
23. 11. 2009 14.33
Ja seveda! Na volitvah ljudje kandidirajo an listah strank, ko pa postanejo poslanci, s eprelevijo v neodvisne tipe, ki jih je izbralo ljudstvo in nihče drug, oni odgovarjajo volilcem, ne stranjkam. Kako anj bi v praksi delovale trrazne koalicije, poslanci so pa od tega neodvisni, ne ve nihče, še najmanj pa ljudje. Gre za totalni absurd!! Enako je s temi tretjimi in drugimi vejami oblasti. Sodniki so neodvisni, imenuje jih pa državni.zbor! Vlada je druga vejoa, imenuje jo pa državni zbor, ki pa je izvoljen iz strankarskih seznamom, ampak poslanci pa odgovarjajo le volilcem, ne strankam. Vse skupaj je seveda komedija! Še kandidati za predsednika, ki sicer ne odloča o ničemer, so voljeni z raznimi popdporami strank in drugih, čeprav bi radi ostali neomadeževani (Brezidarjeva, Turk, Cekuta, Arhar, Kučani itd.). Gre za popolno farso!