Nedavna zavrnitev predlagane nezdružljivosti poslanske in županske funkcije v DZ je dvignila nemalo prahu. V stranki Zares, katere poslanka Cveta Zalokar Oražem je bila prvopodpisana pod predlog sprememb zakona, so nad glasovanjem poslancev zgroženi, tako da bodo zahtevali sklic koalicijskega vrha. Neprijetno presenečeni so bili tudi v komisiji za preprečevanje korupcije, saj je združljivost funkcije župana in poslanca kršitev pravnega reda. V komisiji menijo, da so poslanci, ki so glasovali proti, “ravnali tudi v nasprotju s snovnim protikorupcijskim dokumentom te države – Resolucije o preprečevanju korupcije v Republiki Sloveniji –, ki na področju politike določa sprejem predpisov o medsebojni nezdružljivosti posameznih javnih funkcij, kot sta županska in poslanska”.
Spomnimo naj, da je med poslanci in poslankami kar 53 takih, ki opravljajo tudi funkcijo na ravni lokalne samouprave – 24 je županov, 6 podžupanov, 23 pa občinskih svetnikov.
Kdo je glasoval proti, je pa poslanec in opravlja župansko funkcijo?
In kdo so tisti, ki so, tako pravi protikorupcijska komisija, dopustili, da njihovi osebni interesi prevladajo nad državnimi.
Najprej poglejmo koalicijske stranke:
V stranki Socialnih demokratov so proti glasovali naslednji poslanci in župani: poslanka in županja Metlike Renata Brunskole, poslanec in župan občine Radlje ob Dravi Alan Bukovnik, poslanec in župan občine Radeče Tomaž Han, poslanec in župan občine Gornja Radgona, poslanec in župan Jesenic Tomaž Tom Mencinger ter na koncu poslanec in župan občine Kočevje Janko Veber.
V stranki DeSUS sta proti glasovala župan Ljutomera Franc Jurša ter njegov slovenjgraški kolega Matjaž Zanoškar.
Proti je glasoval tudi poslanec stranke Zares in župan Žalca Lojze Posedel.
Nato še opozicija:
V največji opozicijski stranki SDS in stranki SLS so proti spremembi zakona glasovali vsi poslanci, ki hkrati opravljajo župansko funkcijo.
Kdo je glasoval za, je pa poslanec in župan?
Koalicijske stranke:
Miran Jerič, poslanec LDS in župan Hrastnika, ter njegov kolega Borut Sajovic, sicer župan Tržiča. Iz SD Mirko Brulc, ki je tudi novogoriški župan, iz stranke DeSUS župan občine Ruše Vili Rezman ter kranjski župan in poslanec stranke Zares Damijan Perne.
Opozicija:
Poslanec nacionalne stranke in župan občine Trbovlje Bogdan Barovič je glasoval za spremembo zakona.
V spodaj pripetem dokumentu, ki so nam ga posredovali iz državnega zbora, lahko preverite, kako so glasovali ostali poslanci.
Pahor bo jutri odgovoril na očitke
Predsednik vlade Borut Pahor bo jutri odgovoril stranki Zares na očitke o kršitvah koalicijske pogodbe. Zaresova ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs pa napoveduje, da bo še poskusila s predlogom.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.