Sindikat novinarjev je ministrstvo za kulturo pozval, naj zagotovi nadzor nad izvajanjem zakona o medijih, ki je prekršen v številnih konkretnih primerih. Med temi sindikat omenja nedaven predčasen odpoklic dveh dopisnikov Dela ter utišanje novinarja Radia Slovenije z odvzemom delovnega področja.
Novinarski sindikat je pozval Združenje za tisk in medije k takojšnji obnovitvi dialoga v okviru pogajanj o kolektivni pogodbi za poklicne novinarje.
Na 'udaru' mnogi mediji
Posegi v novinarsko avtonomijo in svobodo izražanja se po podatkih sindikata dogajajo na Delu, Večeru, Primorskih novicah in RTV Sloveniji, zaradi česar se "vedno bolj širi samocenzura in je javnost vse bolj pomanjkljivo obveščena".
V zvezi z očitanimi kršitvami medijske zakonodaje novinarski sindikat medijskega inšpektorja poziva, "naj takoj preuči dokumentacijo v razvidu medijev in prakso, ki se nagiba k zatiranju svobode izražanja z disciplinskimi postopki in podobnimi ukrepi, ter da v skladu s svojimi pooblastili zagotovi takojšnjo odpravo nezakonitosti".
V sindikatu zaskrbljeni
V sindikatu so med drugim zaskrbljeni nad prakso izogibanja zaposlovanju pogodbenih sodelavcev v medijskih hišah. Novinarska stanovska organizacija zlasti izpostavlja ravnanje s pogodbenimi sodelavci in sodelavkami na Primorskih novicah, kjer se jim po mnenju sindikata sistematično zmanjšuje obseg pravic iz pogodb, ter razmere na RTV Slovenija.
Slednja po mnenju sindikata krši pravice rednih pogodbenih sodelavcev in sodelavk kljub obvezujoči razlagi o njihovih materialnih pravicah, ki jo je sprejela skupna komisija novinarskega sindikata in javnega zavoda. Nacionalna rtv-hiša s sprejetjem notranjih aktov pomembno omejuje novinarsko svobodo, je še prepričan sindikat, ki je ob tem obsodil tudi poskuse utišanja novinarjev in novinark, ki poskušajo poročati o razmerah v Večeru.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.