Vsa Slovenija se ob spremljalju zgodbe štiriletne Korošice sprašuje, kaj se dogaja s tistimi, ki bi morali nedolžne otroke zaščititi. In da je nekaj hudo narobe, kaže tudi zamenjava vodje oddelka za mladoletniško kriminaliteto Tatjane Mušič. Ne sedanja zgodba s Koroške, ampak več let stara, skoraj enaka, je kriva za to zamenjavo.
Takrat enoletna in sedemletna hčerki Natalije Markač sta morali zaradi samovolje Centra za socialno delo Ravne na Koroškem sedem let preživeti v rejništvu, kljub temu da sta imeli tako mater kot očeta. In ko je Markačeva končno le dobila otroka nazaj, se je začel še pet let trajajoči boj s sistemom, ki je to omogočil. Potem ko je vložila kazensko ovadbo zoper delavke Centra za socialno delo zaradi ponareditve dokumentacije, je upala, da se bo zadeva kmalu razčistila. A posebna preiskovalna skupina Generalne policijske uprave, na čelu katere je bila Tatjana Mušič, je po enoletnem sodelovanju s tožilko Silvo Cepec ugotovila, da kaznivega dejanja ni bilo.
V zapisniku Mušičeva, ki je več kot leto dni vodila preiskavo, pojasni, da je bilo ugotovljeno, da ni bil podan sum, da bi bilo storjeno kaznivo dejanje ponarejanja listin. A na pritožbo Markačeve policijski inšpektor Bojan Kuhar poda popolnoma drugačno ugotovitev: da so bile listine dejansko popravljene in antidatirane s strani oseb, zaposlenih na CSD. Dejanja so zastarala, vzame v bran Mušičevo prvi kriminalist Jurij Ferme. Nekdanji predsednik protikorupcijske komisije se s tem ne strinja: "Zelo so me presenetile trditve, da naj bi te zadeve zastarale. Zelo so me presenetile trditve o tem, da gre pri masovnem prikrajanju, prepisovanju, dopisovanju, uničevanju listin za zadeve, ki sploh niso pomembne," pravi Drago Kos.
A nekaj napak Mušičeve policija le prizna. Ena od teh je bila, da sodelovanje med kriminalisti in okrožnim državnim tožilcem, torej tožilko, ni bilo takšno, kot ga zahteva predpis. Tožilke Silve Cepec o preiskavi namreč sploh ni obvestila. In prav aktualna zgodba štiriletne deklice s Koroške je Markačevi, ki je sama takšno kalvarijo že doživela, sprožila dvom o sodelovanju pristojnih pri iskanju resnice. Ferme potrdi – nekaj premestitev je že bilo. "Ne bi rekel kazenskih, bile so premestitve, ki so izhajale iz potreb boljše organizacije dela," je povedal. A Mušičeva ni več vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto, do konca leta pa se bo upokojila. Enak konec naj bi čakal tožilko Silvo Cepec, ki v svojem labodjem spevu preganja očeta koroške deklice.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.