V Sloveniji je razkorak med predvolilnimi zavezami in zakonodajo na področju varstva okolja in trajnostnega razvoja ter njihovim izvajanjem precejšen, je eno glavnih sporočil iz poročila Ogledalo vladi 2010 – Zeleni nevladni monitor, ki ga je v sodelovanju s partnerji za Slovenijo pripravila fundacija Umanotera.
"Ogledalo vladi 2010 dokazuje, da je neizvajanje sprejetih programov na področju varstva okolja ena največjih težav slovenske okoljevarstvene politike," je poudarila vodja projekta Gaja Brecelj iz Umanotere. Zaradi pomanjkljivega izvajanja okoljske zakonodaje proti Sloveniji že teče vrsta postopkov v okviru EU, zato državi grozijo sankcije. Še pomembneje pa je, poudarjajo v Umanoteri, da s takšnim razkorakom med zavezami in dejanji ne bomo dosegli prehoda v družbo, ki bi jo želeli in morali zapustiti zanamcem – nizkoogljično družbo z dobro ohranjenim stanjem naravnega okolja.
Stanje na področjih prometa, energetike in sistemov za ravnanje z okoljem nikakor ni spodbudno. Problemi so opazni tudi na področjih odpadkov in kakovosti zraka, pri uvajanju trajnostnega kmetijstva in na področju podnebnih sprememb, ugotavljajo v Umanoteri.
Tudi nekaj dobrih novic
Kot pomemben napredek so avtorji poročila izpostavili sprejetje Akcijskega načrta za zeleno javno naročanje in podatek, da so bila letos med industrijskimi napravami izdana vsa dovoljenja IPPC. Slovenija je tudi na področju čistilnih naprav dosegla velik napredek. Od leta 2000 do leta 2009 se je število čistilnih naprav več kot podvojilo, s 115 na 262. Povečuje se tako količina odpadne vode iz gospodinjstev, ki konča v čistilnih napravah, kot tudi stopnja njenega čiščenja.
Nevladne organizacije so postregle tudi z neuradnim podatkom, da so se v letu 2009 izpusti toplogrednih plinov glede na leto 2008 zmanjšali za približno sedem odstotkov. "A to zmanjšanje gre pripisati gospodarski krizi in ne samim ukrepom, poleg tega pa še vedno presegajo ciljne izpuste za dobrih pet odstotkov," je izpostavila predsednica Focus društva za sonaraven razvoj Lidija Živčič.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.