Slovenija

Kazen za neočiščen dimnik

Ljubljana, 13. 01. 2009 16.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

V dveh dneh so gasilci zabeležili 18 dimniških požarov, v 11 mesecih lanskega leta pa skoraj 400. Redno čiščenje dimnikov je zato nujno, opozarja uprava za zaščito in reševanje.

V okolici Murske Sobote je tudi danes zagorel dimnik, materialne škode ni bilo.

Na Upravi RS za zaščito in reševanje glede na povečevanje števila dimniških požarov opozarjajo na nujnost rednega čiščenja dimnikov. Bojan Kuntarič z uprave je ob tem opozoril, da so za neupoštevanje veljavne ureditve predvidene tudi kazni. Po njegovih besedah je treba dimnik očistiti vsaj enkrat na leto. "Vendar se pogosto zgodi, da posameznika takrat, ko jih obišče dimnikar, ni doma," je dejal Kuntarič.

Dimnik moramo očistiti vsaj enkrat na leto.
Dimnik moramo očistiti vsaj enkrat na leto. FOTO: Reuters



Vsaj 90 odstotkov vseh dimniških požarov izbruhne v kurilni sezoni, in sicer so najbolj pogosti od srede oktobra do konca aprila, navajajo na upravi.

Lani zagorelo skoraj 400 dimnikov

V letu 2006 so zabeležili 329 dimniških požarov, v letu 2007 jih je bilo po podatkih uprave 362, v prvih 11 mesecih lanskega leta pa 396. V letošnjem letu so samo 10. in 11. januarja zabeležili 18 dimniških požarov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Plavinski
11. 10. 2011 15.39
+1
Ker po treh letih kurjenja zaprtega kamina, dimnikarja ni bilo ne blizu in ne daleč, sem si pač nabavil opremo za čiščenje: jeklenico, jekleno krtačo ustreznega premera. In glej ga zlomka, ko je bil dimnik in kurišče očiščeno, se je prikazal tudi dimnikar, in seveda pokasiral, ker je sicer zagrozil s prijavo. To je postalo zadnja tri leta redna praksa. Čudi me, da ljudem ne poči film, saj večini ni vseeno, kako (ne)varno bodo kurili in da plačujejo nekaj nekomu(koncesijonarju) za neopravljeno delo.
bdso1
11. 10. 2011 13.17
+3
Ne samo to da so zelo dragi,neopravičeno zaračunajo tudi to,kar sploh niso opravili,ker te storitve ni možno opravit!!? Opozoril bi vse ,ki imajo etažno plinsko kurilno napravo,da dimniške kovinske tuljave sploh ne morejo očistit ,ker na tuljavi sploh ni nobenih vratc,ki bi prišli v tuljavo in očistili! Na računu pa je zaračunana postavka čiščenje,kar je popolnoma neopravičeno!? Lahko je tudi drugače,če je drugačna izvedba tuljave. Že lani sem se pritožil na to čiščenje,vendar brezuspešno,ker so trdili da so očistili!!? Letos pa se je zgodilo enako. Ker me ni bilo doma,žena pa je ponovno podpisala tudi to storitev,čeprav niso popolnoma nič čistili!? In seveda zaračunali 11,50 € za čiščenje!?? Ko pa je prišel dimnikar k sosedu v isti etaži pa sem bil prisoten.Pa tudi sosedu je poznano to neopravičeno zaračunanje čiščenje tuljave in zahteval od dimnikara,da mu zaračuna samo tisto kar je dejansko opravil. Izdal mu je račun brez čiščenja,torej 11,50 € manj kot meni za enako storitev !?? Takrat sem bil osebno zraven dimnikarja na podstrešju pri teh naših dimnih tuljavah, sam dimnikar je izjavil ,da v celotni stavbi ni možno čistit teh tuljav,ker ni nobenih vratc na teh dimovodnih tuljavah!?? V stavbi je 12 enot in vsem do sedaj je to dimnikarsko podjetje iz Maribora neopravičeno zaračunala to storitev!!? Sprašujem se koliko tisoč takih nas je v državi s katerimi se bogatijo ta dimnikarska podjetja in to celo z odobravanjem države!?? Tudi na ministrstvo za okolje in prostor sem poslal dopis o tem neopravičenem zaračunavanjem storitve pa nič!!? PO tem dopisu v Lj., se je to dimnikarsko podjetje iz Maribora le zganilo in mi odgovorilo na reklamacijo in to je bilo komaj po nekaj mesecih? Gospod ,ki je odgovorna oseba me je je celo preprečeval,da so naknadno poslali dimnikara k nam. Po dogovoru z njim pa da je opravil tudi pri nas to storitev "čiščenje"?' Po nadaljni moji pritožbi ,da to ni res, pa so bili arogantni, mi začeli g..... ,da jim blatim ime in da bodo poslali strokovne izvedence,da nimam pojma o tej zadevi in da bom imel s tem še večje stroške,da bom moral to strokovno komisijo tudi plačat.Ker mi bo ta komisija dokazala,da so moje pritožbe neopravičene!!?? Seveda sem končal! Danes pa imam priliko,da opozorim tudi ostale,na to nepoštenost in upam,da bomo skupno močjo to nepošteno bogatenje dimnikarskih podjetij prekinili! LP
Zinka Cigale
15. 01. 2011 10.25
+4
Dejstvo je, da nas dimnikarji naravnost posiljujejo z svojimi oderuškimi storitvami. Če ima država denar za vse mogoče kozlarije, naj še tu pomaga ali pa naj vse pogori. Največkrat se nesreča zgodi pri tistih, ki že tako težko preživijo skozi mesec.
delavc1
17. 01. 2009 14.34
+2
VES PROBLEM GLEDE TEH DIMNIKOV V SLOVENIJI JE IZKLJUČNO NA PLEČIH SEKCIJE DIMNIKARJEV PRI OBRTNI ZBORNICI. že 10 let se poskušajo organizirati pa jim ne uspe. Zaradi razprtij med seboj se ne ukvarjajo z stroko, šola za dimnikarje propada, dimnikar je lahko že vsak samo da želi delat.Med dimnikarji vlada pravo mesarsko klanje za pridobitev koncesij v občinah in za to so pripravljeni storiti marsikaj verjetno tudi kaj kar bi zanimalo protikorupcijso komisijo.Nekateri dimnikarji se ne ukvarjajo samo z dimnikarstvom ampak imajo tudi podjetja za gradbeništvo, trgovino, imamo pa tudi takšne, ki celo gradijo dimnike in nato sami sebi izdajajo dimnikarska soglasja ( primer Tolmina, tamkajšnji dimnikar je celo v odboru sekcije dimnikarjev pri obrtni zbornici) Ampak to je verjetno mogoče ker verjetno ni zakona ki bi to preprečeval je pa vsaj zelo neetično. Druga stvar pa je, da glede izdelave dimnikov prakrtično ni tehničnih navodil v Slovenščini, tako da si pomagajo z raznimi dfgw standardi, v zadnjem času celo z nekimi švicarskimi standardi. problem teh standardov pa je da so zelo obsežni in v tujem jeziku tako da večina dimnikarjev sploh ne ve za kaj se gre in imamo v Sloveniji primere, da pri novozgrajenem dimniku npr za plin v eni občini dobiš soglasje brez ogleda dimnikarja na objektu ( seveda pošlje račun) v drugi občini pa pride dimnikar in zelo detaljno pregleda dimnik in seveda upošteva vse možne pravilnike in seveda če želi lahko zelo zagreni življenjenje projektantu oz izvajalcu del. Problem pa je tudi, ker dimnike čistijo neizobraženi dimnikarji ( izobraženi seveda raje delajo meritve emisij ) in ker ob čiščenju dumnika nima znanja da bi ob čiščenju dimnika opazil pomanjkljivosti oziroma znake dotrajanosti se ob dimniških požarih dogajajo tudi požari bna ostrešjih in zaradi vseh teh pomanjkljivosti dimnikarjjev v Sloveniji dimnikarji ne uživajo popolnoma nobenega spoštovanja in to samo zaradi tega ker se med sabo prepirajo za koncesije, stroka pa trpi posledica. Za primer v Nemčiji je dimnikar izredno spoštovana oseba, z vidno vlogo v javnem življenju in ko pride na hišo da bi očistil dimnik ga vsi radi sprejmejo ker so kazni za onemogočanje dimnikarskih storitev izredno visoke. Kaj pa pomeni za dimnikarja odgovornost pa smo lahko videli lansko leto na Hrvaškem ko so zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom umrli ljudje, preizkava je pa pokazala. da dimnikar ni redno čistil dimnika in da je bil to vzrok smrti. Epilog je bil, da je bil po dveh mesecih obsojen na 6 let zapora, kar se mi v sloveniji zdi skoraj neizvedljiva sankcija LP DIMNIKAR
Vesela deklica
17. 01. 2009 14.34
ja tole se zgodi, ko človek ne pričakuje tako mrzle zime in posledično več gretja.
sandi91
17. 01. 2009 12.51
+2
In kolikšna je kazen, nikjer ne piše, niti kateri zakon to določa.
mymind
14. 01. 2009 08.18
+3
Ma, barabe. ES se mi je lani najavil konec aprila? Kaj pomaga konec sezone, če itak jeseni pokličeš serviserja, ki ti nastavi in očiti peč. Ko pa so mi "čistili" dimnik kamina, je pa 1x porinil metlo gor in dol in napisal račun... katastrofa.
whynotme
13. 01. 2009 22.44
+3
Pa še to !! Zakaj je drava dovolila da občine izberejo enega dimnikarja, ki opravlja dimnikarsko dejavnost v občini ????? Da lahko postavi cene kakršne hoče !! Kje pa je tukaj demokracija in prosta izbira tistega, ki ti bo opravil to storitev. Če bi bilo tako bi bili računi za to veliko niji.... Banda pokvarjena !!!!!!
Buena Vita
13. 01. 2009 22.06
+2
bi se ljudje pritožili komu je vprašanje nihče nič ne ve,vsa kasta butalska nima pojma ,kar ne velja za položnice,njih plačaj takoj,je davčno izterljivo
Uporabnik215111
13. 01. 2009 21.37
Uporabnik215111
13. 01. 2009 21.30
+2
Torej po komentarjih sodeč, se splača biti dimnikar:) Je možno odpreti s.p..:):)? Prišel, pogledal, zakasiral in odšel.... Zanimivo.... Zakaj se pa nihče ni pritožil??? Jaz bi zahteval naj ga očistijo, pa čeprav je dimnik čist, peč nova...Naj si vsaj navidezno država in pa dimnikarji zaslužijo plačilo...
phoebus@email.si
13. 01. 2009 20.26
+2
Da se razumemo: Pri nas so dimnikarji zaračunali KOMPLETNO STORITEV, ampak dimnika NISO OČISTILI, ker so "ocenili", da ga ni treba. Prosim za naslov Sončne Uprave, kjer bi izstavila poračun tega državnega natega. Državnega pa zato, ker je ta nateg predpisan z zakonom....
Buena Vita
13. 01. 2009 20.05
+2
PRED TEDNOM JE GORELO PRI SOSEDIH,DVA DNI PO ČIŠČENJU DIMNIKA,RES KVALITETNO DELO IIN POTEM VSI PRAVIJO KAKO SO PRIDNI V SLUŽBI,KAKO SO PREMAJHNE PLAČE KER NI ODGOVORNOSTI,NITI PLAČČE NE MOREJO BBIT NEVEM KOLIKŠNE
ehs64
13. 01. 2009 18.46
+2
Premajhna konkurenca je kriva za dimniške požare. ES ima monopol in nihče jih ne kontrolira.Dimnikarstvo je slabše od dacarjev.Kasira za poldelo ali nedelo,ker celostnega dela ne poznajo ga tudi hvala kur.u ne kasirajo.Če bi bilo več dimnikarskih podjeti na enem območju in bi si kot stranke lahko izbirali podjetje , bi se vsi g r e b l i ! ! ! !
smraadek1
13. 01. 2009 18.21
+2
Če bi dimnikar naredil svoje delo kakor je treba NEBI prišlo do požarov!! Ne pa da pride po dnar ne da bi pogledu dimnik! Hvala lepa tako znamo sami spucat/ pa naj jih država mal stisne! lp.
Replica
13. 01. 2009 18.21
+0
Jaz si že 10 let dimnik čistim sam dimnikarom pa plačujem samo pregled pa še to ne vem zakaj? vsak bi moral za svoj dimnik poskrbeti sam in ne dimnikarsko podjetje, če pa imaš hišo zavarovano proti požaru in nimaš dimnikarskega pregleda pač zavarovalnice ne bi smele izplačevati odškodnine saj pa vsak odgovarja zase in za svojo nepremičnino ali premičnino
babls
13. 01. 2009 18.07
+3
No....eno zimo sem jaz klicala dimnikarje kar trikrat...seveda vsakokrat plačala za neočiščen dimnik in peč...na koncu pa popenla , kupila vse za čiščenje dimnika in to počnem sama...
phoebus@email.si
13. 01. 2009 17.28
+2
Torej, zaradi "zakona" sem oktobra 2008 poklicala dimnikarje; prišel, videl, zakasiral. Dimnika, pa ni treba čistit, ker je nova peč in je čist... ok Račun? 50€
IvanaOrleanska
13. 01. 2009 17.20
+1
V prvih 11 mesecev? A jih imamo morda 36 v enem letu al kako?? Kr neki...
tmt
13. 01. 2009 17.19
+3
Zakaj pa ne povedo tega, da večina dimniških požarov nastane ravno po njihovem strokovnem čiščenju.