Mariborsko okrajno sodišče je danes še drugič, potem ko je njegovo odločitev prvič razveljavilo višje sodišče, zavrnilo prošnje nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja za alternativno prestajanje sedemmesečne zaporne kazni po lanski pravnomočni obsodbi v primeru sporne dodelitve službenega stanovanja vedeževalki Karin Ježovita.
Kangler je sodišče po obsodbi zaprosil za to, da bi mu zaporno kazen nadomestili z delom v splošno korist, ali pa vsaj s hišnim zaporom oziroma prestajanjem kazni ob koncih tedna. Tožilstvo je taki prošnji nasprotovalo, sodnik okrajnega sodišča Boštjan Polegek pa jo je nato tudi zavrnil.
Višje sodišče v Mariboru je nato ugodilo pritožbi nekdanjega župana, ker okrajno sodišče njemu in njegovemu odvetniku Marku Bošnjaku ni izročilo mnenja tožilstva, da bi se lahko izjasnila o njem.
Kljub vsemu temu, pa je okrajni sodnik danes po dvajsetminutni predstavitvi argumentov s strani obrambe zavrnil vse njene dokazne predloge in odločil, da mora Kangler za zapahe. Slednjega sicer danes ni bilo na sodišče, saj je znova poslal opravičilo, da mu zdravstvene razmere ne dopuščajo prihoda.
A sodišče se tokrat ni še enkrat, tako kot pred tednom dni, odločilo, da narok preloži, saj je sodnik pričakoval, da bo obramba danes sodišču predložila kakšne nove zdravstvene argumente ali celo psihiatrično mnenje, ki ga Kangler že nekaj časa obljublja in zaradi katerega je še vedno na prostosti.
Na zahtevo njegovega zagovornika Bošnjaka je sicer današnja obravnava potekala brez navzočnosti javnosti, sodnik pa je pozneje v javno razglašeni odločitvi o zavrnitvi prošnje podrobneje pojasnil, zakaj se mu Kanglerjeve prošnje ne zdijo sprejemljive. Med drugim je navedel, da obsojeni ni nikdar obžaloval svojega dejanja, tudi ni takoj odstopil z vseh političnih funkcij, pač pa so ga z nekaterih razrešili drugi.
Ob tem je sodnik znova zatrdil, da gre v njegovem primeru za politično korupcijo in zlorabo moči, vpliv takšnih kaznivih dejanj da je izrazito škodljiv, storilci pa da se čutijo izrazito nedotakljive. Sicer pa po njegovem s tem ni izključeno, da bo obsojenec pozneje vsaj del svoje kazni lahko odslužil v obliki alternativne kazni.
Tožilec Boris Marčič je bil z odločitvijo sodišča zadovoljen, odvetnik Bošnjak pa je takoj napovedal vnovično pritožbo na višje sodišče.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.