V Novi Gorici, Žalcu, na Ptuju in v drugih krajih Slovenije se tisti, ki si želijo zasesti stolček v predsedniški palači, med ljudmi borijo za čim boljši rezultat. Po javnem mnenju tretji Milan Brglez, ki je danes s premierjem Robertom Golobom odigral partijo šaha, je sicer še včeraj o odločno agitiral člane matične stranke SD. Na ostre puščice, ki jih je uperil v Natašo Pirc Musar, češ da je odvisna od interesov tranzicijskega kapitala, mu ta danes odgovarja.
"Ljudje ne vidijo razlike od uspeha v podjetništvu in tistega momenta, ko so nekateri podjetniki res kupovali poceni državno premoženje. Moj mož ni ničesar nikoli kupil od države, jaz sama sem pa vse zaslužila s svojimi rokami, svojo pametjo, iz čiste nule," pravi Pirc Musarjeva.
In s kom od njiju bi se vodilni Anže Logar raje pomeril v drugem krogu volitev? "Nimam nobenih preferenc. Volitve so praznik demokracije, so znak tega, za kar volivci menijo, da je prava izbira. In tisti, ki mu bodo namenili, da gre v drugi krog, bo pravi sogovornik," odgovarja Logar.
Optimizem pa zeva tudi iz tistih, ki se jim rezultatski presežki ne nasmihajo. Janez Cigler Kralj pravi, da mu je Lojze Peterle svetoval, naj ne spremlja javnomnenjskih raziskav, ker te na prvih demokratičnih volitvah Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) sploh niso zaznavale, pa so zmagali.
Tudi na približno polovici kampanje stavijo na iste ideje kot ob vstopu vanjo. Vladimir Prebilič je prepričan, da je čas za predsednika, ki bi povezoval levo in desno, ki vidi pomanjkljivosti v decentralizaciji Slovenije ter v prehranski in energetski varnosti.
Vsem kandidatom pa je skupno to, zatrjujejo, da si želijo v naslednjih 12 dneh, kolikor nas loči do volilnega molka, predvsem vsebinskih soočenj, četudi zelo različnih mnenj.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.