Vstop v schengen dejansko pomeni, da je mejo mogoče prečkati kjerkoli oziroma da bo iz Slovenije v Avstrijo, Italijo in Madžarsko mogoče priti tudi na gorskih prelazih, rekah ali odročnih prelazih in ne le na nekdanjih mejnih prehodih. In to brez potnega lista ali osebne izkaznice.
Če je na zahodu, severu in vzhodu Slovenije mejo mogoče prečkati kjerkoli, pa je na meji s Hrvaško, ki bo postala zunanja meja schengenskega območja, v veljavi schengenski režim. Nadzor v skladu s pravili schengna sicer slovenski policisti na meji s Hrvaško izvajajo že nekaj časa, kljub temu pa je prišlo do nekaterih sprememb, zlasti za lokalne prebivalce. Zanje pa so tudi po 21. decembru ostala v veljavi pravila slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (Sops). Na 670 kilometrov dolgi kopenski meji lahko na 22 maloobmejnih prehodih in 115 posebej določenih točkah tako kot doslej mejo prestopajo z maloobmejnimi prepustnicami. Lastniki zemlje na drugi strani meje pa lahko mejo prehajajo tudi izven prehodov na določenih točkah.
Imate vprašanje?
Na ministrstvu za notranje zadeve so ponudili "odprti telefon" ob vstopu Slovenije v schengensko območje v petek minuto čez polnoč. Kot obljubljajo, bodo v petek med 9. in 11. uro na brezplačni telefonski številki 080 22 35 odgovarjali na vse nejasnosti, ki bi jih državljani še imeli glede novosti po odpravi nadzora na notranjih mejah.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.