Malo manj kot leto in pol je minilo, odkar je na čelo slovenske vlade sedel Marjan Šarec. Danes pa je stopil pred novinarje in sporočil, da je čas, da gredo volivci na predčasne volitve. Preden je sporočil, da bo odstopil, je nanizal dosežke, ki jih je dosegla njegova vlada. "Ko smo 13. septembra prevzeli vlado, nas je na mizi čakalo kar nekaj problemov," je začel.
Manjšinska vlada se je v svojem mandatu namreč soočila s sindikati javnega sektorja in dosegla dogovor, kar je pomagalo tudi pri uresničitvi cilja uravnoteženih javnih financ. Če pogajanj s sindikati ne bi zaprli, bi to državo stalo vsaj 500 milijonov evrov, ali še več, je pojasnil Šarec. Vlada je v svojem kratkem času izvedla tudi davčno optimizacijo in sprejela razbremenitev regresa. V proračunih za leti 2020 in 2021 pa so več sredstev namenili tudi socialnim transferjem, uskladili pa so tudi redne in izredne pokojnine. A na boljšem niso le upokojenci, tudi policijo jim je, tako meni Šarec, uspelo spraviti v boljše stanje, prav tako imajo od letošnjega leta dalje vsi učenci prve triade osnovne šole na voljo brezplačno učno gradivo.
Šarec je tudi poudaril, da uspešno razdolžujejo državo, saj imata proračuna za leti 2020 in 2021 nominalni presežek v višini 0,8 odstotka. Pohvalil je tudi finančnega ministra Andreja Bertonclja, ki je tudi podal odstopno izjavo, da je nekajkrat uspešno izdal obveznice, s čimer so reprogramirali dolg, kar pomeni, da se država ni zadolževala za tekočo porabo, ampak so kredite namenili za reprogramiranje obstoječega dolga.
Šarčeva vlada je izvedla tudi množično vrnitev Slovencev iz Venezuele, upokojencem pa je zagotovila tudi brezplačne prevoze. Na vladnih straneh piše, da je država v dobrem stanju. "Kljub negotovim razmeram v mednarodnem prostoru še vedno beležimo stabilno rast, blizu treh odstotkov, in razvojno dohitevamo države EU. Trendi zaposlenosti so še vedno pozitivni, napredek pa so Sloveniji v letošnjem letu priznale tudi vse tri ključne bonitetne agencije."
Šarčeva vlada je poskrbela tudi, da je delo pri gradnji drugega tira vendarle steklo in se je z ničelne točke premaknila izgradnja tretje razvojne osi. Delali so tudi v smeri skrajševanja čakalnih dob ter kadrovskih težav v našem zdravstvu, kjer pa težave še ostajajo. Je pa vlada zdravnikom znižala glavarinske količnike oziroma na novo določila mejo, pri kateri družinski zdravniki lahko odklanjajo nove bolnike.
Manjšinska vlada pa je imela tudi številne težave, predvsem sama s seboj. Vlado je namreč zapustilo več ministrov in Šarčevih zaupnikov; ministra za kohezijo in razvoj Marko Bandelli in Iztok Purič, minister za kulturo Dejan Prešiček, zdravstveni minister Samo Fakin, okoljski minister Jure Leben in danes še finančni minister Andrej Bertoncelj. Poslanske klopi je v času Šarčeve vlade zapustil tudi Darij Krajčič, odšel je tudi državni sekretar Peter Vilfan, še preden je postal minister pa je odšel tudi Tugomir Kodelja. Funkcijo državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade je decembra lani zapustil tudi Vojmir Urlep, po izgubi predsedniškega položaja v stranki DeSUS pa je kot obrambni minister odstopil tudi Karl Erjavec.
KOMENTARJI (269)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.