Joško Joras, sicer predsednik Narodne zveze SLS, se je po skoraj dveh letih premora znova zapletel v spor s hrvaškimi obmejnimi organi. Dopoldne je poskušal s tovornjakom prepeljati gradbeni material prek mejnega prehoda Sečovlje-Plovanija na svoj dom, vendar so ga hrvaški cariniki ustavili in zahtevali plačilo carine. Kot je dejal Joras, so mu bile s tem kršene človekove pravice, saj kot državljan Slovenije in Evropske unije ne more priti do svojega doma, ne da bi ga hrvaške oblasti ovirale.
Joras: Plačilo carine je neupravičeno
Joras je pojasnil, da se mu zdi plačilo carine za svoj tovor neupravičeno, saj ga je peljal na slovensko ozemlje. Po njegovih besedah je tovornjak po zaustavitvi na hrvaški nadzorni točki obrnil, ga na poti v soline zaustavil in začel tovor ročno nositi domov. "Po svoji evropski poti, ki sem si jo naredil sam, da ne bi bilo nobenih zapletov." Hrvaški policisti naj bi ga zatem znova ustavili in z njim celo fizično obračunali. Joras je pojasnil, da zadeva še ni rešena, saj bo vztrajal pri tem, da ima pravico tovor prenesti domov brez plačila carine, hrvaški obmejni policisti pa še čakajo na navodila nadrejenih. Jorasovi prijatelji so v znak protesta deske postavili kar preko ceste in s tem za nekaj časa ohromili promet. "Joškotu pomagamo, saj kupuje material na Vrhniki. Ker je plačal davek na dodano vrednost, in če to pelje na Hrvaško, potem bi mu morala Slovenija povrniti davek," je po incidentu povedal Jorasov prijatelj Zvone Škof. Zdi se mu sporno, da mora Joras najprej plačati davek na dodano vrednost, potem pa še hrvaško carino. "Politika naj se odloči, ali je Joško v Sloveniji ali na Hrvaškem."
Koprska policijska uprava seznanjena z incidentom
Da je na mejnem prehodu Sečovlje danes prišlo do incidenta, so potrdili tudi na policijski upravi Koper. Namestnik predstavnika uprave za stike z javnostjo Tomaž Čehovin je pojasnil, da Joras s svojim tovorom na slovenski strani ni imel težav, na hrvaški strani pa so ga ustavili hrvaški cariniki in zahtevali plačilo carine. Po njegovih besedah je bil zastoj, ki je zaradi tega nastal na mejnem prehodu, malenkosten. Promet naj bi za kratek čas oviralo le obračanje tovornjaka. "Mi zaenkrat nimamo podatkov, da bi Joras skušal s kakršnimi koli zaporami opozarjati na svojo težavo," je dejal Čehovin.
"Jaz bom vztrajal pri svoji pravici, da bom kot državljan Slovenije in EU neovirano prišel do svojega doma in prenesel svoj tovor, pa čeprav bom moral to storiti na kolenih," je dejal Joras, ki si je pri prenašanju svojih desk pomagal z berglami.
Zadeva se je končala tako, da so hrvaški obmejni policisti Zvoneta Škofa in Franca Mišiča aretirali. Hrvaška stran zadeve ne želi komentirati. Policisti pravijo, da gre za neznaten carinski prekršek, vodstvo hrvaške carinske izpostave v Pulju pa z zadevo v času incidenta še ni bilo seznanjeno.