"Sam Svet Evrope je dal priporočilo vsem članicam, da prevedejo priročnik in ga distribuirajo tistim, ki se ukvarjajo z izobraževanjem mladih," je povedal v. d. direktorja Urada za mladino Tin Kampl.
Da bi jih ozaveščali, kako sovražni govor prepoznati – slovenski kazenski zakonik ga opredeljuje v 297. členu in se kaznuje z zaporom do dveh let – in kako ukrepati. "Na kakšen način reagirati, komu prijaviti," je pojasnila Martina Vuk.
Konkretno iz priročnika: dekle Oli prejema anonimna sovražna elektronska sporočila in zato se odloči zadevo predati policiji, sumi pa, da za sporočili stojijo njeni sošolci. Policist jo pomiri, da anonimneži prepogosto menijo, da jih nihče ne more odkriti, a jo poduči, da morajo platforme družbenih medijev zagotoviti IP-naslove profilov, ki pišejo komentarje, ter da pričenjajo s policijsko preiskavo.
"Smo prišli do točke, ko se nam zdi da vsak lahko reče vse, ne glede na posledice," je poudarila državna sekretarka.
Na Twitterju pa med drugim, da gre v resnici za omejevanje svobode govora, ovajanje sošolcev in staršev policiji, ko ti spodkopavajo organe oblasti. Tudi prvak opozicije Janez Janša zapiše: "Gre za inkarnacijo ideološke policije za pionirje."
V SDS pred kamero ne želijo, o morebitni interpelaciji zoper šolskega ministra, sporočajo, še niso govorili. "Ne vidim nobenih osnov, vsebinskih, argumentiranih za to interpelacijo," pa komentira Martina Vuk.
500 izvodov priročnika, za katere je Urad za mladino s prevodom vred plačal okoli sedem tisočakov, bodo poslali le tistim mladinskim organizacijam, šolam, ki bodo za izvod zaprosili, ostalim je na voljo brezplačna spletna različica.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.