Slovenija

Je napotitev Lesjaka v Kijev res zakonita? Kdo vodi slovensko zunanjo politiko?

Kijev, 01. 04. 2022 07.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Mirko Vorkapić
Komentarji
398

Slovenski veleposlanik v Ukrajini Tomaž Mencin, ki je trenutno na Poljskem, še vedno opravlja svojo funkcijo, Slovenija pa je v ukrajinsko prestolnico vseeno poslala še začasnega odpravnika poslov. Je napotitev Boštjana Lesjaka, ki nima opravljenega diplomatskega izpita, na pomemben diplomatski položaj nezakonita? Nekdanji veleposlanik v ZDA in na Nizozemskem Roman Kirn meni, da je, in dodaja, da je zunanje ministrstvo "ustvarilo dvoživko". Slovenijo namreč sedaj uradno zastopata dve osebi, ki skrbita za državne posle v Ukrajini, kar je nenavadno.

 

Boštjan Lesjak je v ponedeljek začel delo začasnega odpravnika poslov Republike Slovenije v Ukrajini. S tem se je, kot so zapisali, spet odprlo slovensko veleposlaništvo, čeprav ni pravzaprav nikoli nehalo delovati. Veleposlanik Republike Slovenije v Ukrajini Tomaž Mencin namreč nadaljuje svoje delo iz mesta Rzeszów ob poljsko-ukrajinski meji, od koder delujejo nekateri drugi veleposlaniki, akreditirani v Ukrajini. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Toda ne vsi. Veleposlaniki ZDA, Francije, Madžarske, Litve, Italije, Hrvaške in številnih drugih držav so se iz Kijeva preselili v Lvov na zahodu države. Ob tem se zastavljata vprašanji, zakaj Mencin ni ostal v Ukrajini, saj tako verjetno ne bi bilo nobene podlage za imenovanje začasnega odpravnika poslov, in kaj Lesjak pravzaprav počne v Kijevu. Kot je povedal, o razmerah v Ukrajini redno poroča veleposlaniku, kar je znova nenavadno, saj je za ta poročila ministrstvu za zunanje zadeve odgovoren veleposlanik, ki še vedno opravlja svoje delo.  

Kot smo že poročali, Lesjak ni karierni diplomat, ampak podpolkovnik Slovenske vojske. Po ruski aneksiji Krima je bil član opazovalne misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Tik pred odhodom so ga z obrambnega premestili na zunanje ministrstvo, saj mora diplomata v skladu z Zakonom o zunanjih zadevah napotiti MZZ.  

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Veleposlanik mora sicer obvestiti državo gostiteljico, da zapušča državo in da ga nadomešča začasni odpravnik poslov. Ali je Mencin to storil, ni znano.   

Z vprašanji v zvezi z zakonitostjo njegovega imenovanja smo se obrnili na ministrstvo za zunanje zadeve. Kot zahteva zakon v 40. členu, mora imeti oseba za prejem diplomatskega naziva – poleg izpolnjevanja splošnih pogojev – tudi "opravljen diplomatski izpit za nazive prvega kariernega razreda, pa tudi višji diplomatski izpit in izkušnje na ministrstvu za zunanje zadeve ali delovne izkušnje. Kot enakovredne delovnim izkušnjam na ministrstvu za zunanje zadeve se za imenovanje v naziv štejejo delovne izkušnje na področju zunanje politike, mednarodnega prava in mednarodnih odnosov, pridobljene med delom v drugih državnih organih, javnih zavodih, javnih agencijah, znanstvenoraziskovalnih ter visokošolskih zavodih in mednarodnih organizacijah, še navaja člen zakona. Vsaj prvega pogoja, po odgovorih ministrstva sodeč, Lesjak ne izpolnjuje. 

"Boštjan Lesjak je iz MORS/GŠSV v Ministrstvo za zunanje zadeve začasno premeščen na podlagi drugega odstavka 15. čl. ZZZ-1. Kot izhaja iz zadnjega odstavka istega člena ZZZ-1, takšen uslužbenec ni imenovan v diplomatski naziv, zaradi česar ni dolžan opraviti diplomatskega izpita. Za čas, ko takšen uslužbenec dela v predstavništvu Republike Sloveniji v tujini, pa je glede svojih pravic in obveznosti izenačen z diplomati." 

Ker Lesjak nima diplomatskega in konzularnega izpita, denimo tudi ne sme izdati humanitarne vize ali potnega lista, ki bi ga za vrnitev v Slovenijo potreboval kakšen naš državljan.  

Na ministrstvu smo nato prosili za dodatna pojasnila o nastalih razmerah, ko ima Slovenija hkrati aktivnega veleposlanika in odpravnika poslov. Kdo od njiju je v tem primeru vodja delegatskega predstavništva?  

đ21. člen

(nadomeščanje vodje diplomatskega predstavništva)

Kadar je mesto vodje diplomatskega predstavništva izpraznjeno, opravlja njegovo funkcijo začasni odpravnik poslov, ki ga imenuje minister za zunanje zadeve. Če je vodja diplomatskega predstavništva odsoten ali ne more opravljati svoje funkcije, opravlja njegovo funkcijo začasni odpravnik poslov, ki ga imenuje vodja diplomatskega predstavništva v soglasju z ministrom.

 

Če v predstavništvu ni diplomata, opravlja s soglasjem sprejemne države član osebja diplomatskega predstavništva, ki mu je vodja diplomatskega predstavništva zaupal nadomeščanje, samo tekoče administrativne zadeve in varuje arhive.

Veleposlanik Republike Slovenije v Ukrajini Tomaž Mencin se od 21. marca nahaja na začasni lokaciji na Poljskem v bližini ukrajinske meje, od koder delujejo tudi mnogi drugi veleposlaniki, akreditirani v Ukrajini. Veleposlanik izvaja vse diplomatske naloge, med katerimi je poleg zagotavljanja konzularne pomoči tudi vzdrževanje stikov z diplomatskim zborom," odgovarjajo na ministrstvu in dodajajo, da lahko ministrstvo ob odsotnosti vodje predstavništva iz države sprejemnice za začasnega odpravnika poslov, ki začasno opravlja funkcijo vodje predstavništva, določi drugega člana diplomatskega osebja tega predstavništva. 

"Napotitev Lesjaka ni bila v skladu z zakonom. Gre za stvar prestiža, ki je posledica obiska predsednika vlade v Kijevu"

Nekdanji veleposlanik RS v ZDA in na Nizozemskem Roman Kirn je za 24ur.com povedal, da je imenovanje v pristojnosti MZZ, a je vlada kmalu ugotovila, da je storila napako, ko so najprej govorili o misiji. Zakon namreč posebej govori o tem, kako lahko vlada ustanovi misijo, pravi Kirn. "To, da je sedaj v Kijevu odpravnik poslov, po moji presoji ni v skladu z zakonom. Gre za lahkoto interpretacijo zakona. Zakaj? To bi lahko pilo vodo edino, če veleposlanik ne bi bil na Poljskem in bi bil doma, recimo iz zdravstvenih ali nekaterih drugih razlogov, in bi potem imenovali začasnega odpravnika poslov. Sedaj pa imamo nekakšno dvoživko, kar po moji oceni ni v skladu z zakonom. Veleposlanik ni odpoklican in še vedno deluje za Ukrajino, le da je fizično na Poljskem. To ne gre skupaj. Ne moraš imeti akreditiranega in delujočega veleposlanika za Ukrajino in istočasno še začasnega odpravnika poslov."  

Po mnenju notranjega ministra Aleša Hojsa je bila napotitev "popolnoma v skladu z zakonom".
Po mnenju notranjega ministra Aleša Hojsa je bila napotitev "popolnoma v skladu z zakonom". FOTO: Aljoša Kravanja

Kirn poudarja, da bi bila takšna poteza sicer možna, če bi bil veleposlanik Mencin akreditiran tako za Ukrajino kot za Poljsko in bi za čas, ko je na Poljskem, v Ukrajini imenovali odpravnika poslov. Toda Mencin je na Poljskem zaradi posebnih razmer, akreditiran pa je samo za Ukrajino.  

Ob tem se odpira vprašanje, zakaj se je ministrstvo odločilo za takšno na videz nelogično potezo. Kirn meni, da se je to zgodilo zaradi najave predsednika vlade Janeza Janše. "Zunanjemu ministrstvu ni preostalo drugega, kot da se tej direktivi podredi. Gre za stvar prestiža, ki je posledica obiska predsednika vlade v Kijevu. Tako so 'na vrat na nos' imenovali nekoga, ki je sedaj v Kijevu." 

Ob tem se tudi zastavlja vprašanje, kdo v resnici vodi zunanje ministrstvo, če tovrstne poteze namesto ministra Anžeta Logarja narekuje predsednik vlade. 

Kirn pravi, da bi bilo najbolje, da bi v Kijev odšel nekdo iz obstoječe diplomatske ekipe. "Lahko bi našli tudi nekega drugega diplomata, ampak še vedno, le če veleposlanik ne bi opravljal svojih poslov na Poljskem. Obstaja možnost, da je to tudi vojaška oseba, čeprav ima to v našem primeru čudno konotacijo."  

Številni so ob Lesjakovi napotitvi v Kijev opozarjali na čudna sporočila, ki jih s prihodom podpolkovnika v Kijev v svet pošilja Slovenija. Kako namreč v sklopu pojmovanja vloge diplomacije pri preprečevanju in reševanju konfliktov razložiti prisotnost vojaka v vlogi začasnega odpravnika poslov?
Kot pravi Kirn, Lesjak nima izpolnjenih dveh osnovnih pogojev za napotitev diplomatov v tujino. Po njegovem mnenju delo v misiji OVSE ni zadostna izkušnja, ki bi ga kvalificirala, prav tako pa da ni opravil priprav, ki jih mora opravljati vsak diplomat. "Razumem, da je šlo za stvar, ki je bila urgentna, vseeno pa ne moreš poslati nekoga, če ne upoštevaš vseh določil zakona. Lesjak ne izpolnjuje dveh pogojev." 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (398)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

CIGU MIGU
05. 04. 2022 18.07
+1
obramboslovci poznajo le par besed,to je vojna,izredne razmere,pa nekaj šušlja v grmu,mi miroljubi,pa vidimo in slišimo vse kaj drugega,le kam se bojo zaposlili po volitvah,nekateri so ciljali celo v nato za inteligentnega svetovalca,,bomo videli
sinhron
02. 04. 2022 13.17
+7
Kdo vodi Slovensko zunanjo politiko , to je zelo retorično vprašanje ! Vse kar se zgodi v Sloveniji dobrega in slabega gre skozi roke PV Janše , ker vsi ostali so samo potrjevalci njegovih bolnih idej !
totinori
02. 04. 2022 13.03
+4
Mali Putko živi v paralelnem svetu, ker v realnem ni sposoben, zato na mnogih področjih ustvarja paralelne svetove po lastni zamisli in se ne ozira na zakone in predpise z devizo - kdo mi pa kaj more !
M teorija
02. 04. 2022 12.19
+3
Tilka je zakonita kot so odloki zadnje dve leti!?
M teorija
02. 04. 2022 12.19
St. Gallen
02. 04. 2022 12.04
+2
Glejte CGTN, kitajsko TV v anglescini, ti so obvesceni teden prej pred nasimi in EU cenzuriranimi mediji
Walter Pravicek
02. 04. 2022 10.08
+3
Če pogledaš tega vojaka,je bolj opravljen za na tržnico,ne pa za konzularne posle.
Boris Kavčič
02. 04. 2022 10.38
-2
St. Gallen
02. 04. 2022 12.08
-1
pravičnež
02. 04. 2022 09.06
-7
Spet natolcevanje.Za vas je vse kar levičarji počnete zakonito.Za vas so bili povojni poboji in kraja premoženja zakoniti.Za vas je zločinec Titek delal vse po zakonu.Poglejte se mali v sebe.
Ni nam vseeno
02. 04. 2022 09.22
+10
V zgodovini je jasno, da praktično ni nedolžnih...se pa strogo loči, da so bili eni izdajalci in kolaboratorji z nacisti obenem ...
Korintos11
02. 04. 2022 09.23
+4
Zmagovalci imajo vedno prav. Okupator in njegovi hlapci morajo o tem prej razmisliti.
Boris Kavčič
02. 04. 2022 10.39
+0
konec je ...saj so jih baje Madžari kupili...ha ha
Nimasmisla
02. 04. 2022 08.29
+5
bo pač imel državniški pogreb
ValterUdovernik
01. 04. 2022 21.54
+1
No ja, nas zunanji minister je ne vodi.
pepe bolcev
01. 04. 2022 21.37
+8
Intimna opcija jansevikov: vojna
janez jankovič
01. 04. 2022 21.31
+7
pošljejo naj nekoga v Moskvo,po poceni plin in dizel to je edin problem Slovenije!!
trieko
01. 04. 2022 21.21
+6
A slovaki so svojo tudi sneli
Nidani
01. 04. 2022 21.13
+6
Aja, pa kdaj gre Lesjak v Palestino?
Nidani
01. 04. 2022 21.11
+5
Po domače, kot to pritiče tej vladi...
pepe bolcev
01. 04. 2022 21.09
+4
Puklasti pacient bo naredil vse, da volitve odpadejo…
vvvilice
01. 04. 2022 20.55
+3
Barbik tudi ne bodo več mogli kupovati v Rusiji otrokom.
AlexReal
01. 04. 2022 20.55
+3
Ali niso pravne službe ugotovile, da je to nezakonito ?
Biker 333
01. 04. 2022 20.54
+10
Na tone pomoči in ogromno denarja za Ukrajince od države, katere zastava ni vredna da visi pri njih. Sramota.
jahta
01. 04. 2022 20.30
+4
Nikogar ne rabimo v Kijevu,pomoč,ki jo potrebujejo se lahko zagotovi na veliko boljših načinov,seveda če je to namen misije!?
provni
01. 04. 2022 20.09
+12
Slovensko zunanjo politiko vodi sds JJ. Bog pomagaj.