Raziskava javnega mnenja Ninamedie kaže, da ljudje še vedno bolj podpirajo Janševo SDS (23,5 odstotkov), je pa vladajoča SD tik za njo, z 20,5 odstotkov. Na tretjem mestu je Golobičeva Zares (6,9 odstotkov), ki je le za las pred Jelinčičevo SNS, ki ima 6,7 odstotkov podpore. LDS, ki je prejšnji mesec – tudi zaradi afere Ultra – prehitela največjo tekmico Zares, je padla na peto mesto, podpira jo le še 5,3 odstotka ljudi. Na dnu lestvice pa sta DeSUS s 3,4 odstotka in Ljudska stranka. Za stranko, ki jo vodi nekdanji prometni minister Žerjav, je to izredno slab rezultat, saj ima manj kot odstotek glasov (0,9).
Na vrh lestvice se je Janša in njegova SDS z veliko prednostjo desetih odstotnih točk zavihtela junija, torej takoj potem, ko predsednik Zaresa kljub lažem ni odstopil. Že julija pa se je razlika med Pahorjem in Janšo začela manjšati.
Zmanjšuje pa se tudi podpora vladi, ki jo jeseni čakajo zahteve sindikatov, zaradi odpuščanj in recesije pa se lahko zgodi, da bodo ljudje odšli na ulice. Da je uspešna, meni le še slabih 39 odstotkov vprašanih. Vlada je sicer največji, rekorden skok na 52 odstotkov zabeležila meseca marca, že naslednji mesec pa je doživela največji padec, ko ji je, potem ko je NLB podaljšala tajkunski kredit Bošku Šrotu, resno grozilo, da bo razpadla.
Med politiki pa je na vrhu predsednik države Danilo Türk (3,80 odstotkov), sledi mu evropski komisar Potočnik (3,52 odstotkov), na tretjem mestu pa je predsednik vlade (3,51 odstotkov). Obrambna ministrica (3,49 odstotkov) je pred kolegom Lahovnikom (3,38 odstotkov). Za ministroma je ljubljanski župan, ki mu je podpora, v primerjavi s prejšnjim mesecem, zrasla, sledijo pa Gaspari, Žerjav, Jelinčič in nekdanji minister Virant. Večna tekmeca Janša in Golobič pa se prerivata na dnu lestvice – na osemnajstem in devetnajstem mestu.
KOMENTARJI (323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.