Predsednik vlade Janez Janša, ki so mu minulih mesecih nekateri očitali, da z nepremišljenimi izjavami po nepotrebnem straši tuje trge, je o tegobah slovenske družbe spregovoril v intervjuju za TV Slovenija. Z evropsko pomočjo bi Slovenija po njegovem mnenju izgubila svojo samostojnost, poleg tega pa bi tudi tuji investitorji izgubili zanimanje zanjo. "S tem nastane okolje, v katerem je težko ustvarjati rast in dejati optimizem," meni premier in poudarja, da evropska pomoč ni prava pomoč, ampak le izposoja denarja, ki ga bo treba vrniti.
"Država, ki vstopi v te mehanizme pomoči, nekaj časa tam tudi ostane, preden je sposobna sama odplačevati dolgove," opozarja premier. To, kar sedaj zgleda kot oster rez v javno porabo, ni po Janševih besedah nič v primerjavi s tem, kako bo, če bo treba drugo leto zaprosit za pomoč.
Da se izognemo prošnji za pomoč, moramo sprejeti reforme oz. paket petih zakonov, pravi Janša. Ob tem opozarja, da ključen problem pokojninske reforme ni, do katerega leta državljani vplačujejo v blagajno, temveč koliko časa. Kot pravi, povprečno število let vplačevanja trenutno znaša 35 let, to pa bi bilo treba po njegovih besedah dvigniti na 40 let.
Po njegovem mnenju vlada sicer ni edina, ki mora državljanom izrisati pozitivno perspektivo življenja v državi. "To je naloga vseh političnih subjektov," meni. "Mi pa imamo predsednika, ki pravi, da smo še nizko zadolženi in nasprotuje vsakemu reformnemu predlogu vlade," izpostavlja Janša. "Tukaj ni možno kriviti povprečnega državljana, da ne razume te situacije, če iz najvišjih vrhov države prihajajo sporočila, ki delajo zmedo," še pravi.
V Delu ni verjeti niti osmrtnicam
Sicer pa po njegovem mnenju vseeno ni razlogov, da ne bi bili optimisti. "Vendar moramo doma vedeti pri čem smo, kam želimo in kako do tja priti," pravi Janša, ki je, kot je že v navadi, postregel tudi z nekaterimi bolj ali manj zabavnimi izjavami. Glede državnega holdinga tako ne razume, zakaj mu nekateri nasprotujejo, saj bo omogočil "svetlobna leta večjo preglednost, kot je bila do sedaj. Zadeva bo transparenta. Do sedaj je na tem področju vladala mafija".
Dotaknil pa se je tudi svojega "najljubšega" časopisa in sicer v povezavi z izseljevanjem visoko izobraženih mladih. "Tega kdo se izseljuje se ne ve natančno. Delo je pisalo, da gre za visoko izobražene. Vendar to piše v Delu, tam pa niti osmrtnicam ni za verjeti," je izrazil premier skepso nad verodostojnostjo beleženja odhodov v onstranstvo. Bralci pa naj ocenijo, ali je virtuozno uporabil le pesniško figuro imenovano hiperbola.
KOMENTARJI (653)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.