"Prizadevamo si, da bo EU ravnal enako. Ukrajina potrebuje neposredno diplomatsko podporo," je na družbenem omrežju še zapisal Janša in dodal, da bodo šli diplomati v Kijev prostovoljno.
Slovenski veleposlanik v Kijevu Tomaž Mencin se je s slovenskim osebjem iz Kijeva umaknil ob ruskem napadu na Ukrajino, tako da so prostori veleposlaništva trenutno prazni.
Janša: Pomembno je, da tudi drugi voditelji držav obiščejo Ukrajino in ji izkažejo podporo, ter da EU vrne predstavnika v Kijev
Janša se je sicer v torek, skupaj s češkim in poljskim premierjem odpravil v Kijev, kjer so ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu izrekli podporo v vojni z Rusijo. Slovenski premier je po srečanju dejal, da se je za obisk odločil, saj se zaveda, kako se Ukrajinci počutijo v teh dneh. Poljski premier Mateusz Morawiecki se je ob tem Janši zahvalil, saj da je bil prav slovenski predsednik vlade pobudnik obiska.
Janša je nato v sredo zvečer v pogovoru za BBC World service kot izredno pomembno je izpostavil, da tudi ostali voditelji držav obiščejo Ukrajino in ji izkažejo podporo. Kot je dejal, je bil prvi predlog, potem ko so se skupaj s poljskim in češkim predsednikom vlade vrnili iz potovanja, da mora EU poslati svojega predstavnika nazaj v Kijev, da bo tam nekdo, ki jih lahko fizično zastopa. V ukrajinski prestolnici sta po Janševih besedah trenutno le veleposlanika Poljske in Vatikana.
Na vprašanje, ali se tja morda vračajo slovenski diplomati, je premier v četrtek v oddaji Odmevi odgovoril, da to ni brez tveganja in da so potrebni prostovoljci. "Če ves EU v diplomatskem korpusu nima nekoga, ki je vsaj toliko pogumen, kot je diplomat Vatikana, potem nismo vredni, da imamo diplomacijo," je poudaril Janša in dodal, da to velja tudi za slovensko diplomacijo.
"Diplomacijo imamo zato, da rešuje situacijo, da da možnost pogajanjem v času, ko potekajo spopadi, nimamo je za bankete," je med drugim pripomnil.
Kot je v sredo še dejal Janša, so ob torkovem obisku v Kijevu z ukrajinskim predsednikom razpravljali o resničnih vprašanjih, ne o teoretičnih. Med drugim o različnih sankcijah, vseh vrstah pomoči Ukrajini, humanitarni pomoči in pomoči beguncem, o tehnični in tudi vojaški pomoči. "Pogovarjali smo se tudi o prihodnosti in možnem okviru za trajen mirovni sporazum," je povedal.
Po njegovih besedah so Ukrajini ponudili že veliko pomoči, težava pa je v tem, da vse ponudbe še niso bile izpolnjene. "Toda čas je bistvenega pomena. Zelo konkretno smo se pogovarjali o tem, kako povečati hitrost dostave," je pojasnil.
Na vprašanje, ali bi se morala Ukrajina pridružiti EU, pa je pritrdil.
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.