Začasna predsednica Pozitivne Slovenije (PS) Alenka Bratušek je v minulih tednih poskušala z oblikovanjem t. i. projektne vlade. Nazadnje je oblikovanje morebitne nove vlade spet povezalo stranke sredinskega trojčka, DL, SLS in DeSUS. V DL si namreč želijo, da bi se nova vlada gradila iz teh strank.
Usklajevali naj bi že predloge za novega mandatarja, pri čemer se kot morebitni kandidat trojčka omenja France Arhar. A Arhar, ki naj bi neuradno že izpadel iz igre, je za oddajo 24UR povedal, da bo medije obvestil, če bo "kaj resnega, dokler pa si nekateri izposojajo ime in špekulirajo, je situacija drugačna".
Po poročanju 24UR naj bi bil neuradno najresnejši kandidat pravnik Miro Cerar, ki ga je predsednik Borut Pahor sprva želel za varuha človekovih pravic.
Cerar je za spletni portal državne televizije povedal, da o tem "ne ve nič", da sicer ve, da se v zvezi s tem položajem omenja tudi njegovo ime, a da ni dobil še nobene resne ponudbe, niti ni bil na nobenem resnem pogovoru, zato tega ne more komentirati. "Na vprašanje, ali bi bil v primeru resne ponudbe pripravljen o njej razmisliti, je dejal, da bi se odločal šele, ko bi takšna resna ponudba prišla," so še zapisali.
Janković ne bo odstopil
Vendar pa sodelovanje trojčka s PS ovira tudi ljubljanski župan in "zamrznjeni" predsednik PS Zoran Janković, ki trdi, da se je iz državne politike umaknil in da ga ne zanima, kaj zahteva t. i. sredinski trojček. Trojček namreč zahteva, da mora Janković odstopiti, saj da njegova zamrznitev predsedniške funkcije ni dovolj.
Janković je danes na vprašanje, ali se namerava popolnoma umakniti iz vrha stranke, odgovoril z vprašanjem: "Zakaj pa?"
Zagotovil je tudi, da se o političnem položaju na državni ravni ni pogovarjal z nikomer iz sredinskega trojčka, saj pogovore vodi začasna vodja Bratuškova. Trojčku sporoča, "naj kar sami prevzamejo odgovornost za to, da so pomagali, da je bila imenovana vlada Janeza Janše s programom, ki je izjemno slab za to državo". Janković še dodaja, da ga ne zanima, kaj sredinski trojček zahteva.
Pretekli teden so se sestali predsedniki teh treh strank, Gregor Virant, Radovan Žerjav in Karl Erjavec. Pogovore so ocenili kot zelo dobre. Erjavec upa, da bi glasove za konstruktivno nezaupnico lahko dobili že do naslednje seje DZ, ki bo v začetku marca. Tudi Bratuškova je ocenila, da bi do nove vlade lahko prišli v doglednem času.
Toda za t. i. sredinski trojček ena ključnih ovir za oblikovanje nove vlade, v kateri bi sodeloval PS, ostaja zamrznjen status Jankovića v vrhu stranke.
Lukšič: Slovenija mora na volitve
V pogajanjih pa ni stranke SD. Njen predsednik Igor Lukšič pravi, da sta zakona o državnem holdingu in slabi banki slaba. Na javni tribuni v Kranju je povedal, da je državni holding nastavek za razprodajo državnega premoženja, slaba banka pa slaba rešitev, saj "vrta novo milijonsko luknjo v proračun". Lukšič dodaja, da SD ne želi sodelovati v vladi, v kateri ne more izvajati programa socialne demokracije, v DZ pa ni dovolj glasov za levosredinsko vlado. Zato je vodja SD prepričan, da se mora država prečistiti na volitvah in "nato čim prej naprej z novim mandatom vlade, z novo držo, novim programom in reformami". Lukšič vse, ki menijo, da ima Slovenija potencial, vabi v stranko oziroma vabi, da podprejo njihova stališča in spremembe.
KOMENTARJI (530)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.