Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se ukvarja z gradbenimi posli, je danes znova kot pričo zaslišala ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Predsednica komisije poslanka SDS Alenka Jeraj je župana, ki je prišel v spremstvu odvetnika Petra Čeferina, spraševala predvsem o navedbah medijev glede nakupa zemljišč na Barju, katerim bo novi prostorski načrt Ljubljane namembnost spremenil iz kmetijskih v zazidljiva. Župan je na vsa vprašanja morebitne nepravilnosti pri teh poslih zanikal. Prav tako je zanikal, da bi bil lastnik kakšnega podjetja na Cipru ali kakor koli povezan s podjetjem Taxgroup. Poleg tega pa je dejal, da ne pozna vseh nadzornikov v podjetju KLM, katerega 62-odstotni lastnik je.
Sledila so vprašanja ostalih članov komisije, s katerimi je začel poslanec Franc Pukšič. Ko je Pukšič dejal, da županu ne verjame, da ne pozna direktorja podjetja KLM, se je Janković razburil in Pukšiča prekinil, naj postavi vprašanje. Ker je Pukšič odgovoril, da Janković na seji nima pravice, da diktira potek, je Janković zapustil sejo in dejal, da se bo vrnil, ko bo Pukšič postavil vprašanje. Dejal je, da o direktorju KLM niso niti govorili in da ne želi poslušati zavajajočih trditev.
Zatem sta sejo zapustila tudi Pukšič in predsednik SNS Zmago Jelinčič, ki je dejal, da je odnos priče čuden in da se tako ne da delati. Kot je dejal, ima Pukšič pravico pojasniti, zakaj nekaj sprašuje.
Janković se je na sejo potem vrnil, Jerajeva pa mu je dejala, da nima pravice zapuščati seje, dokler mu tega ne dovoli. Potem pa je sejo zaradi nesklepčnosti prekinila.
Janković je komisiji sicer očital tudi to, da se v preiskavi naslanja predvsem na trditve v medijih, ki so po njegovem "konstrukti“, MOL pa zelo redko zaprosi za kakšna pojasnila ali dokumente. Zato meni, da je naloga komisije le v tem, da ga očrni.
Na seji komisije sta bila pristona še Franci Kek (Zares) in Anton Aderlič (LDS).
Spomnimo ...
Komisija je do sedaj poleg Jankovića zaradi suma klientilizma zaslišala tudi več direktorjev gradbenih podjetij, ki so Mestni občini Ljubljana (MOL) donirali od 50.000 do 250.000 evrov, ter direktorico Vegrada Hildo Tovšak, ki je občini donirala zemljišče v vrednosti 550.000 evrov.
Po mnenju Jerajeve (SDS) je pri nekaterih donacijah sporno predvsem to, da se podjetniki zanje niso odločili sami, ampak jih je predlagal župan. Kot je Janković pojasnil na zaslišanju 1. aprila, je večini podjetjem sam predlagal donacije, vendar višje zneske, kot so jih nakazali. Po njegovem prepričanju naj tisti, ki ustvarja v Ljubljani, družbenemu okolju tudi nekaj da.
Komisijo je predlagala opozicija v parlamentu, ki ima v njej tudi večino.
KOMENTARJI (372)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.