Da se bosta na januarskem kongresu DeSUS potegovala za vodenje stranke, sta poleg aktualnega predsednika Karla Erjavca napovedala tudi kmetijska ministrica Aleksandra Pivec in pravnik Borut Stražišar. Kadrovska komisija DeSUS je ugotovila, da oba sicer izpolnjujeta formalne pogoje, a hkrati opozorila, da ima do obeh kandidatur vsebinske zadržke. Zato je predlagala, da se oba kandidata predstavita na naslednji seji izvršnega odbora.
Tako so se danes članom izvršnega odbora predstavili vsi trije kandidati. Odbor je kandidatne liste tudi potrdil, končno odločitev pa je nato sprejel svet stranke.
Erjavec: Počuti se, da bo premagal 'vse te ovire in pasti'
Erjavec je v izjavi za medije po seji sveta stranke pojasnil, da je bila informacija, da naj bi bili dve kandidaturi blokirani, napačna. Kadrovska komisija je po njegovih besedah samo izrekla pomisleke, in sicer glede kandidata, ki je šele v septembru postal član stranke DeSUS in ga nihče ne pozna, glede Pivčeve pa ni stvar stranke, da bi ocenjevala, ali je kar koli narobe. "To bodo ocenjevali pristojni državni organi," je pojasnil.
Prvak DeSUS je o pričakovanjih pred kongresom dejal, da se počuti, da bo premagal "vse te ovire in pasti". Na vprašanje glede kampanje v luči razgretih razmer v stranki pa je dodal, da gre za "nekaj posameznikov, ki so stalno nezadovoljni". Napovedal je, da ne bo imel nobene posebne kampanje, saj da je niti ne potrebuje. Pripravil bo poročilo o delu in vizijo vodenja, ki jo je deloma predstavil že danes.
Vloga Pivčeve v vladi po januarskem kongresu, če ta na njem ne bi zmagala, pa je po njegovih besedah stvar predsednika vlade. "Če ni nič nezakonitega, ne vidim razloga, zakaj ne bi nadaljevala z delom," je dejal.
Pivčeva: S sejo smo presegli konfliktne situacije
Pivčeva je po predstavitvi v izjavi medijem povedala, da je predstavitev potekala korektno in nepristransko, kandidati pa so vsak zase predstavili svoje poglede in programske osnove. Z današnjo sejo so po njenih besedah v stranki presegli konfliktne situacije. Ministrica sicer obžaluje, da je do njih sploh prišlo, saj to ni dobro za podobo stranke v javnosti.
Vsebinski zadržki kadrovske komisije glede Pivčeve so se sicer nanašali na očitke o nepravilnostih pri njenem delu pri projektu SRIPT in nekaterih drugih projektih, kar je morala Pivčeva pojasnjevati tudi na ponedeljkovi skupni seji odborov DZ za kmetijstvo in za gospodarstvo. Glede Stražišarja pa je imela kadrovska komisija zadržek, ker se je v DeSUS včlanil šele v postopku evidentiranja za mesto predsednika stranke in je zato znotraj članstva malo poznan.
Stražišar je sicer po seji organov stranke pojasnil, da se je izvršnemu odboru stranke predstavil, prav tako je predstavil svojo vizijo delovanja stranke, kakšnih vsebinskih vprašanj pa po njegovih besedah ni bilo.
Sicer pa je izrazil pričakovanje, da bo kampanja poštena, da bo tekla zlasti vsebinska razprava o težavah upokojencev in o rešitvah zanje. Družba se namreč stara in če mladine v Sloveniji ne bo, tudi denar ne bo pomagal. Po bolnišnicah in domovih za starejše denar za programe je, programi pa ostajajo nerealizirani, ker manjkajo zdravniki in medicinske sestre, je ponazoril. Zavzel se je za nov medgeneracijski sporazum, s katerim bi dosegli, da mi mladi začeli ostajati v Sloveniji in tu videli neko perspektivo.
Ob robu današnjega zasedanja organov DeSUS so sicer za medije spregovorili tudi nekateri drugi vidni člani stranke. Nekdanji podpredsednik Tomaž Gantar in nekdanja poslanka Marjana Kotnik Poropat sta izrazila naklonjenost kandidaturi Pivčeve, medtem ko je nekdanji podpredsednik Saša Geržina napovedal, da aktualnemu predsedniku Erjavce "ne bo obrnil hrbta".
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.