V SDS so za izredno sejo predlagali obravnavo Vajglove napovedi o začetku izdajanja odločb brez zakonite podlage in izplačilu odškodnin t. i. izbrisanim v Beogradu.
Kot je pojasnil vodja PS SDS Jože Tanko, je to izjavo Vajgl podal 10. decembra lani v Beogradu na sestanku s predsednikom odbora srbske skupščine za zunanjo politiko Dragoljubom Mičunovičem. V SDS menijo, da je bilo ravnanje predsednika odbora za zunanjo politiko, ki je "prvič dal nedvoumno napoved o izplačilu odškodnin tako imenovanim izbrisanim prav v Beogradu, v glavnem mestu države, ki je napadla samostojno državo Slovenijo", neprimerno in vprašljivo z vidika njegove (ne)pristojnosti kot predsednika delovnega telesa, da brez pooblastila podaja takšne izjave.
Kot navajajo, Vajgl na obisku v Beogradu ni bil zgolj kot predstavnik vladajoče koalicije SD–LDS–Zares–DeSUS, ampak je bil na uradnem sestanku s predstavnikom države Srbije kot predstavnik države Slovenije. "Napovedi o izdaji 'dokumentov' – odločb brez zakonite podlage – ter še posebej napovedi o izplačilu odškodnin t. i. izbrisanim so bile torej dane v imenu države Slovenije ter jo v tem smislu tudi mednarodno zavezujejo," so prepričani.
Dogodek je po njihovem mnenju sprožil plaz izdajanja odločb t. i. izbrisanim, pa tudi pobude za uzakonitev pavšalnih odškodnin izbrisanim in širitev upokojenskih pravic osebam, upokojenih kot pripadniki JLA. Pričakujejo, da bo vladna koalicija "spoštovala poslovniška določila vsaj tako dosledno, kot sedaj izpolnjuje odločbo Ustavnega sodišča in izdaja odločbe t. i. izbrisanim".
V SDS in SNS zahtevajo, da Vajgl svoje izjave prekliče
V SDS in SNS predlagajo pet sklepov seje. V prvem navajajo, da je Vajgl z omenjeno izjavo prekoračil pooblastila v okviru pristojnosti predsednika parlamentarnega odbora, v drugem pa ga pozivajo, naj omenjeno izjavo oziroma napoved prekliče. Kot poslanci SDS in SNS med drugim navajajo v tretjem sklepu, mora predsednik ali drug član odbora za zunanjo politiko pred vsakim uradnim srečanjem odboru predstaviti izjave oziroma napovedi, ki zavezujejo Slovenijo. Kasneje mora o srečanju in odzivih nanj podati tudi poročilo, trdijo poslanci.
Predlagajo, da DZ sprejme tudi sklep, v katerem ugotavlja, da je bilo Vajglovo ravnanje "v očitnem nasprotju s temeljnimi vrednotami slovenske državnosti ter povsem neprimerno z vidika odnosa do vseh, ki so sodelovali pri osamosvojitvi države Slovenije in še posebej tistih, ki so s svojim zdravjem in življenjem za samostojno Slovenijo plačali najvišjo ceno".
Po 58. členu poslovnika DZ izredno sejo skliče predsednik državnega zbora na zahtevo najmanj četrtine poslancev ali predsednika republike najkasneje v 15 dneh po vložitvi zahteve.
Tema je spolitizirana
Izredna seja DZ je po mnenju vodje poslanske skupine SD Bojana Kontiča "poskus pregrevanja političnega ozračja". Vlagatelji zahteve so po njegovem prepričani, da je tema za njih koristna in "bodo poskušali v vsakem trenutku, na vsakem mestu razpravljati o zadevi, ki je do konca spolitizirana". "Tema je vedno ista, način za dosego razprave pa je nekoliko različen," je dejal Kontič. Po njegovih besedah bo "zelo nerodno, da ne rečem neokusno, če bomo za vsako izjavo poslanca, ki jo bo kje izrekel, zahtevali sklic izredne seje odbora, še bolj nerodno pa bo, če bomo zato zahtevali sklic DZ."
Predsednik DeSUS Karel Erjavec pa je dejal, da sklic izredne seje ni potreben. Meni, da bi bilo izredno sejo bolje sklicati, da bi našli še boljše protikrizne ukrepe, medtem ko se mu zdi sklic seje o nekih "domnevnih izjavah" nesmiseln. Kar koli je že Vajgl izjavil, je to po Erjavčevih besedah stvar poslanca. "Mislim, da ni potrebno, da se o tem opravlja neko široko razpravo in se po nepotrebnem zapravlja denar za to".
Izredna seja DZ predinterpelacijski linč
Predlog izredne seje DZ o izjavi predsednika odbora DZ za zunanjo politiko Iva Vajgla v Beogradu je za poslansko skupino (PS) LDS zloraba instituta izredne seje, je dejal vodja PS Borut Sajovic. "Da bi nekdo predlagal predinterpelacijski linč, je nekaj novega v slovenski parlamentarni zgodovini," pravi. Kot je prepričan Sajovic, je iz namena predlagateljev za izredno sejo DZ razvidno, da želijo govoriti o izbrisanih. "Na temo izbrisanih je bila vložena interpelacija, procedura teče in pripravlja se odgovor. V okviru interpelacije se bo vse pojasnilo in razjasnilo," je izpostavil.
Predlog izredne seje je po mnenju poslanske skupine nepotreben, je poudaril. "Ampak očitno je v tem trenutku vse mogoče," je še dejal Sajovic, ki meni, da je Vajgl odgovoren in samostojen poslanec.
Zares: Sklic seje brez zakonske podlage
Zahteva SDS in SNS po sklicu izredne seje DZ v zvezi z izjavami Iva Vajgla je za vodjo PS Zares Cveto Zalokar Oražem del "pritiska na vseh področjih, s katerim se želi predvsem ustvariti javno mnenje" in doseči prenehanje udejanjanja ustavne odločbe o izbrisanih. Zahtevo razume v kontekstu "neprestanega ohranjanja problematike izbrisanih".
Oražmova je sklic izredne seje in problematiziranje izdajanja odločb izbrisanim "brez zakonite podlage in izplačilu odškodnin t.i. izbrisanim v Beogradu", razumejo v kontekstu problematiziranja omenjene zgodbe, "tako da se bo pač skozi to popolnoma marginalno izjavo enega poslanca skušalo priti do tega, da bomo pač o tem govorili na plenarnem zasedanju".
Jelinčič: Dosegli bomo revolt med ljudmi
Z izredno sejo DZ o izjavi predsednika odbora za zunanjo politiko Iva Vajgla "bomo dosegli revolt med ljudmi, da ti, upam, ne bodo nikoli več v zgodovini glasovali za tiste, ki hočejo uničiti Slovenijo in so jo pripravljeni prodati špekulantom z juga," je poudaril predsednik SNS Zmago Jelinčič.
"Kar se tiče izbrisanih, pa je tudi evidentno, da naši mediji ne vedo, kaj je državotvornost, ne vedo, kaj je država, ne vedo, na katero stran bi se postavili," je pojasnil Jelinčič. Ob tem je dodal, da je treba vprašanje t.i. izbrisanih reševati individualno.
Vajgl: DZ ima tisoč in en povod za razpravo o izbrisanih, ne pa moje izjave
DZ ima lahko tisoč in en povod za razpravo o izbrisanih, ne pa moje izjave v Beogradu, kjer sem rekel samo to, da bo slovenska vlada spoštovala ustavno sodišče, je, v odzivu na zahtevo za sklic izredne seje, dejal predsednik OZP Ivo Vajgl. Po njegovih besedah ne gre za razpravo o njegovi izjavi, ampak "o njihovi najljubši temi".
"Na žalost ta tema odpira konfliktnost v naši družbi in mislim, da imamo za ljudi zdrave pameti trenutno že kar dovolj konfliktov," meni Vajgl.
Kot je poudaril, ni "ničesar nepooblaščeno izjavil". "Jaz kot poslanec lahko zastopam svoje stališče, kjer koli hočem in kakršno koli hočem, tako da je to čista izmišljotina in pravzaprav nek konstrukt, v katerega hočejo umestiti neko svojo željo dati na dnevni red temo, ki si jo želijo," je dejal poslanec Zaresa in predsednik odbora za zunanjo politiko.
Presečnik: Sklic izredne seje ni potreben
V poslanski skupini SLS so ocenili, da izredna seja DZ o izjavi Iva Vajgla v Beogradu ni potrebna, je dejal vodja PS SLS Jakob Presečnik. Po njegovih besedah se bodo o teh problemih tako ali tako pogovarjali pri ustavnem zakonu in pri interpelaciji zoper notranjo ministrico Katarino Kresal. V PS SLS strinjali, da o Vajglovi izjavi razpravlja odbor za zunanjo politiko, "nima pa ta izjava v primerjavi z drugimi stvarmi take teže, da bi morali to obravnavati na seji DZ," je dodal.
Sicer je Presečnik še dodal, da je bolj kot sklepi na takšni seji pomembna razprava in pojasnil, "da bo razprava bolj na temo o izbrisanih, ne pa o tem, kaj je rekel Vajgl".
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.