
Poslanec britanskih laburistov John Austin, ki vodi skupino parlamentarcev na obisku v Sloveniji, je danes predstavil izjavo obžalovanja, ker so britanski vojaki po koncu druge svetovne vojne iz Avstrije v Slovenijo repatriirali 12.000 domobrancev, ki so jih izvensodno pobile takratne komunistične oblasti.
"Konec druge svetovne vojne je angleška oblast v Avstriji nazaj v Jugoslavijo poslala 12.000 'predanih domobrancev', ki so jih nato politični sovražniki pobili," je v izjavi zapisal Austin. Kot je svojo potezo pojasnil novinarjem, je Slovenija danes zaveznica Velike Britanije v zvezi NATO in tudi članica Evropske unije, zato si državi skupno delita odkritost, demokracijo in obvezo do povojne sprave. "V tem duhu bi rad izrazil obžalovanje za to, kar so storili Britanci," je še zapisal Austin.
Pod predlog poslanca večinske laburistične stranke v britanskem parlamentu Johna Austina, ki nosi oznako EDM 1916, se je doslej podpisalo 60 poslancev. Spodnji dom britanskega parlamenta naj z obžalovanjem ugotovi, da je dejstvo, da so bili ob koncu druge svetovne vojne "slovenski vojaki razoroženi proti svoji volji" in repatriirani. "To je privedlo do tega, da so politični sovražniki mnoge od njih v domovini izvensodno pobili, zato poslanci ugotavljajo, da je britanska oblast naredila napako, katere posledica je bila izguba 12.000 življenj," piše na spletni strani britanskega parlamenta.
"Če bi do izraza obžalovanja resnično prišlo, bo to izjemen prispevek, ne samo za razjasnitev zapletenih dogodkov, temveč tudi k nadaljevanju demokratizacije Slovenije," je ocenila poslanka Mojca Kucler Dolinar (NSi), ki vodi Skupino prijateljstva DZ z Veliko Britanijo. "Takrat je namreč prišlo," tako poslanka, "do največjega genocida na evropskih tleh po drugi svetovni vojni". Po srečanju s člani parlamentarne skupine je sicer Austin izrazil obžalovanje v svojem imenu.
Ker je Velika Britanija že predsedovala EU, bodo predstavniki najstarejše demokracije na svetu svoje izkušnje radi delili s Slovenijo, ki bo uniji predsedovala v prvi polovici leta 2008, je še dejal Austin. Britanska delegacija je med obiskom s slovenskimi sogovorniki izmenjala izkušnje na področjih varnosti, sociale in demografije.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.