"Čeprav tiskanje računov ni obvezno, jih tiskamo," pravijo gostinci in ob tem dodajajo, da so tako navajeni oni sami in tudi gostje. Ljudje načeloma že prej niso jemali računov oziroma, kot so opazili nekateri gostinci, so jih večkrat s sabo vzeli turisti, drugače pa so jih vedno metali v smeti.
Na mizi so ostajali tudi na današnji Odprti kuhni. Pa so jih kdaj potrošniki izrecno zahtevali? "Izrecno, da bi nekdo želel račun, praktično nikoli," je povedal eden od gostincev.
Pa storitvene dejavnosti, kozmetičarji, frizerji in drugi ... Kakšne so njihove izkušnje?
"Stranke, ki so sp-ji, pravne osebe, ti si račune želijo, ostalim pa je vseeno, ali ga dobijo ali ne," odgovarja ena od frizerk. Bi si pa v bodoče želeli jasnih navodil.
Za potrošnike bodo računi po novem v tiskani ali elektronski obliki. "Več bo zagotovo papirnatih, ker je tako lažje. Raje račun vzameš in greš, kot pa da na blagajni še daješ svoje podatke, elektronski naslov," menijo.
Finančni minister Klemen Boštjančič je jasen: "Ponovno uvajamo obveznost izdajanja računov, ki je eno od ključnih orodij obvladovanja sive ekonomije in zavarovanja pravic kupcev, predvsem nadzore nad vsebino računa in reklamacije." Ob tem poudarja, naj se, kjer in ko je to mogoče, računi izdajajo v digitalni obliki.
Spremembe naj bi začele veljati še pred koncem letošnjega leta.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.