Slovenija

Ižanci proti naselitvi Strojanovih

Ljubljana, 21. 11. 2006 09.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
V.L./S.L./Š.Z./STA
Komentarji
78

Ižanske oblasti so sprejele sklep, da v njihovi občini ni primerne lokacije za Strojanove. Na Igu so postavili vaške straže.

Mirko Strojan je hvaležen ljubljanskemu županu.
Mirko Strojan je hvaležen ljubljanskemu županu. FOTO: POP TV
Po besedah predsednika vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti Zvera, Ambrus ni tipični primer, v katerem bi se kazalo stanje kulturne podobe Slovencev. Ambrus se je zgodil iz določenih razlogov, ki so vsem jasni, je poudaril. Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek pa je ocenil, da je bil Ambrus pričakovan dogodek.

Predsednik vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti in šolski minister Milan Zver, ki je premierju Janezi Janši ponudil odstop z mesta predsednika vladne komisije, trenutno ne ve, ali so bližje rešitvi za romsko družino Strojan. Komisija je v nenehnem stiku z družino in išče lokacije; ponudili so jih že okoli 20, ampak mnoge od teh je družina zavrnila, nekatere pa je zavrnilo lokalno prebivalstvo, je dejal. Povedal je še, da vladna stran nekdanje tovarne Rog ni ponujala, z informacijo, da naj bi bila za novo domovanje Strojanovih v igri občina Ig, pa ni seznanjen. Milan Zver je sicer zagotovil, da bodo nove lokacije iskali v soglasju z lokalnimi oblastmi.

V zadnjem času je zelo veliko dezinformacij, ki prihajajo do različnih predstavnikov lokalne skupnosti ali lokalnega prebivalstva, in potem jim ljudje naivno verjamejo, se začno organizirati in zgubljajo energijo tam, kjer ni potrebno, je komentiral informacijo o možni lokaciji za novo domovanje romske družine Strojan v občini Ig.

Družina Strojan je nastanjena v Postojni že 24. dan.
Družina Strojan je nastanjena v Postojni že 24. dan. FOTO: POP TV
Zveza Romov Slovenije je Milana Zvera pozvala, naj prekliče vlogo za razrešitev s položaja predsednika komisije, saj po njihovem mnenju svoje delo opravlja korektno in se je v zvezi s konfliktom v Ambrusu zelo angažiral.

Na vprašanje, ali je torej zunaj Ljubljane takšna lokacija malo verjetna, pa je odvrnil: "Bomo videli, saj je nismo še povsod iskali." Kot je še povedal, so bili nekajkrat že blizu tudi z nekaterimi lokacijami v Ljubljani, a se je zataknilo na drugi strani. Zver sicer verjame, da bodo lokacijo našli, našli pa jo bodo takrat, ko bodo vsi zadovoljni z njo - tako družina kot tudi lokalno prebivalstvo, je še dejal.

Vaške straže na Igu

Vaške straže na Igu
Vaške straže na Igu FOTO: POP TV

Župan občine Ig, Janez Cimperman, je zaradi informacij, da naj bi se možne lokacije za novo domovanje romske družine Strojan nahajale tudi v občini Ig, sklical izredno sejo občinskega sveta. Kot je povedal za 24ur.com, ga vlada ni obvestila, da je Strojanovim ponudila dve lokaciji v bližini Iga, temveč je bil o tej nameri obveščen iz medijev. "Zdi se mi neodgovorno od ministra Zvera, da me kot župana ni predhodno obvestil o ponudbi lokacij družini Strojan," je dejal Cimperman.

Premier Janša je dejal, da se vlada trudi, da poišče rešitve, ki so v skladu z ustavno-pravnim redom. "Pri tem nam ne pomaga medijska pozornost, ki včasih dela probleme tam, kjer jih ni," je poudaril.

Na seji so sprejeli sklep, da v občini Ig ni primerne lokacije za Strojanove, je za 24ur.com povedal direktor občinske uprave, Janez Miklič. Lokacija v občini Ig ni primerna za romski tabor zaradi vodovarstvenega območja in Nature 2000, ki skoraj v celoti pokriva območje Iga, je dejal Miklič. Njihova naselitev bi tako pomenila očiten poseg v okolje.

Kot pa pravi župan Cimperman, so Strojanovi občani Ivančne Gorice, imetniki volilne pravice v tej občini in lastniki tamkajšnjih nepremičnin, zato je njihovo mesto tam. Sicer pa pristojnih, denimo Zvera, Cimperman ni uspel priklicati. Oglasil se je le okoljski minister Janez Podobnik, ki je bil v tujini in nima podrobnejših informacij, lokaciji v občini Ig pa nasprotuje, je dejal župan Iga. V času zasedanja občinskega sveta se je sicer pred osnovno šolo na Igu zbralo več kot sto ljudi.

Minister Zver nadaljuje z iskanjem lokacije za družino Strojan.
Minister Zver nadaljuje z iskanjem lokacije za družino Strojan. FOTO: POP TV
Poslanska skupina LDS je na premiera Janšo naslovila pismo, v katerem ga sprašuje, na podlagi katerih informacij in dokazil je v državnem zboru izjavil, da so članke v tujih medijih, ki so obravnavali romsko problematiko v Sloveniji, napisali slovenski novinarji in da so zato napisani enostransko. Ta trditev po mnenju največje opozicijske stranke škodi tako slovenskemu novinarskemu delu in novinarjem samim kot tudi ugledu Slovenije v mednarodnem prostoru. Premier in nekateri ministri so s takšnimi izjavami pod vprašaj postavili verodostojnost dela slovenskih in tujih novinarjev, kar za demokratično družbo in za državo, ki bo predsedovala Evropski uniji, vsekakor ni sprejemljivo, so prepričani v LDS.

Občani Iga so že dopoldne že postavili vaške straže na različnih lokacijah, za katere domnevajo, da bi se lahko na njih naselili Strojanovi. Vaške straže bodo ostale, dokler vlada Ižancem ne zagotovi, da se Strojanovi ne bodo naselili na Ig, je povedal Miklič.

Tiskovna predstavnica Policijske uprave Ljubljana Martina Gramec je potrdila, da so se krajani v dopoldanskem času pričeli zbirati ob cesti med naseljema Tomišelj in Brest. Policisti so jih opozorili na morebitne kršitve cestno prometnih in drugih predpisov. Krajani so njihova opozorila upoštevali.

Strojanovi neradi v Postojni

Poglavar družine Strojan, Mirko Strojan, pa nam je povedal, da o ogledu lokacije v občini Ig niso bili obveščeni. V Postojni sicer ostajajo še nekaj dni in upajo na skorajšnjo rešitev problema, je še dodal Strojan. Družina je namreč že naveličana bivanja v Postojni. Razburjena je predvsem mama Jelka Strojan, ki pravi, da bo šla nazaj domov, ker je to zanjo že preveč, a ne bo povedala, kdaj bo šla. Medtem pa Mirko Strojan zagotavlja, da se njegova družina zaradi groženj ne bo vrnila domov.

Janković je kot eno od možnih lokacij omenil postavitev bivalnih enot v nekdanji tovarni Rog
Janković je kot eno od možnih lokacij omenil postavitev bivalnih enot v nekdanji tovarni Rog FOTO: POP TV

Ljubljanski župan Zoran Janković je v pogovoru s šolskim ministrom Zverom ponudil pomoč pri iskanju rešitve. Kot eno od možnih lokacij je Janković omenil postavitev bivalnih enot v nekdanji tovarni Rog, vendar je poudaril, da ni še nič dokončnega, saj se morajo pred izbiro lokacije pogovoriti z vlado, družino Strojan in okoliškimi prebivalci.

Kot je za 24ur.com povedal Mirko Strojan so zelo hvaležni ljubljanskemu županu Jankoviću za ponujeno lokacijo, a jo bodo odklonili, saj se ne želijo preseliti v središče mesta, temveč bi jim bolj ustrezala lokacija izven mestnega jedra. "Janković je edini župan, ki naj je ponudil pomoč, zelo smo mu hvaležni," je dejal Strojan.

Civilna iniciativa kritično o romskem zakonu

Ambrus se v Novem mestu ne sme ponoviti, meni novomeški župan Alojz Muhič.
Ambrus se v Novem mestu ne sme ponoviti, meni novomeški župan Alojz Muhič. FOTO: POP TV
Protest Romov, ki je bil napovedan za danes, so prestavili na 27. november, ker ga niso pravočasno prijavili na upravni enoti, je pojasnil novomeški romski svetnik Zoran Grm.

Vlada naj bi predvidoma v četrtek obravnavala predlog krovnega zakona o romski skupnosti, ki naj bi uredil položaj romske skupnosti. Predlog določa, da na območjih občin zgodovinske romske poselitve pripadniki romske skupnosti ustanovijo občinske romske skupnosti. Na državni ravni pa ustanovijo Svet romske skupnosti Republike Slovenije kot krovne romske organizacije, ta lahko daje predloge, pobude in mnenja v zadevah iz svoje pristojnosti. Občinske romske skupnosti naj bi ustanovili v treh mesecih, Svet romske skupnosti RS pa najkasneje v letu dni od uveljavitve zakona.

Silvo Mesojedec, predsednik civilne iniciative Bučna vas, meni, da osnutek romskega zakona ne prinaša konkretnih rešitev.
Silvo Mesojedec, predsednik civilne iniciative Bučna vas, meni, da osnutek romskega zakona ne prinaša konkretnih rešitev. FOTO: POP TV

Tiskovno konferenco je pripravila tudi Regijska civilna iniciativa, ki pokriva Dolenjsko in tudi Posavje, na kateri so se pogovarjali o pripravi programa, ki bi pripomogel k reševanju romske problematike v Sloveniji. Kot je v pogovoru za 24ur.com povedal predsednik iniciative, Silvo Mesojedec, želijo spodbuditi državo k pripravi programa, ki bo doprinesel k socializaciji Romov, saj menijo, da osnutek romskega zakona ne prinaša konkretnih rešitev. Stremeti bi morali k reševanju problema zaposlovanja, izobraževanja in vključevanja Romov v civilno iniciativo, kar pa po mnenju Mesojedca osnutek romskega zakona ne predvideva. Kot je dejal Mesojedec, se direktor Urada za narodnosti, Stanko Baluh, strinja z njihovim predlogom, da zakon potrebuje popravke, vendar pa ni znano, kdaj bi se to lahko dejansko zgodilo.

Mesojedec je še izrazil podporo občanom Ivančne Gorice, ter jim obljubil pomoč, če jo bodo potrebovali. "Nismo nestrpni do Romov, temveč njihovih dejanj, ki povzročao težave v okolici," je še dodal. V civilni iniciativi tudi menijo, da je sedanja situacija glede romske družine Strojan logična posledica dosedanjega odnosa države do reševanja romske problematike.

Mesojedec meni, da bi morali ambruške Rome naseliti v določenem urbanem okolju, kjer bi se lahko vključili v širšo družbo. Kot je dejal, izolacija teh Romov ter skrivanje lokacij zanje ne bosta prinesla potrebne rešitve in jih bodo okoliški krajani še vedno odklanjali. Zato pozdravljajo dejanje ljubljanskega župana Jankovića glede rešitve tega problema oziroma ponujene lokacije.

Policisti na Igu
Policisti na Igu FOTO: POP TV

Član civilne iniciative je tudi novoizvoljeni župan Mestne občine Novo mesto Alojz Muhič, ki je znova poudaril, da se "Ambrus v Novem mestu ne sme ponoviti". Za to pa bo po njegovem mnenju potrebno sodelovanje države in tudi Romov. "Romom ni nihče preprečil gradnje na tujih zemljiščih, kar je eden glavnih vzrokov za nestrpnost. Ob tem se Romi tudi nočejo zaposliti, čeprav sami menijo drugače," je pojasnil Muhič.

Župan zato od vsega začetka podpira stališča krajanov Bučne vasi, ki zahtevajo odstranitev črnih gradenj v bližnjem romskem naselju. V Novem mestu naj bi ustanovili tudi poseben zaposlitveni center, s katerim naj bi našli učinkovite rešitve za zaposlovanje Romov.Tudi za občino Krško, ki je bila doslej v javnosti predstavljena kot zgledna občina na področju reševanja romskih vprašanj, je bilo na novinarski konferenci slišati, da so tudi pri tamkajšnjih Romih težave pri njihovem vključevanju v širšo družbo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.