Potem ko so graditelji predora Šentvid na avtocestnem odseku Šentvid - Koseze konec decembra lani prebili prvo cev predora, so danes slovesno prebili tudi drugo, 1033 metrov dolgo predorsko cev. Gradnja tega najzahtevnejšega predora na slovenskem avtocestnem omrežju sicer poteka skladno s terminskimi plani, a je predaja prometu skupno 5,5 kilometra dolgega odseka Šentvid - Koseze v letošnjem letu zaradi zapletov pri javnem naročilu za oddajo elektro-strojne opreme vprašljiva.

Kot je danes v Ljubljani na rednem mesečnem srečanju z novinarji dejal predsednik uprave Družbe za avtoceste v RS (Dars) Rajko Siročič, postopek javnega naročanja za elektro-strojno opremo predora Šentvid, ki se je začel že v letu 2005, do danes še ni končan. "V petek pričakujemo sprejem ponudb za izvajalca te opreme, v dobrem tednu pa bomo izvedli pogajanja," je pojasnil.
Glavni razlog za dolgotrajnost postopka pridobitve izvajalca elektro-strojne opreme so pritožbe, ki jih med postopkom vlagajo ponudniki, ki so prizadevajo za pridobitev približno 9,4 milijona evrov (brez DDV) vrednega posla. Na podlagi zaključenih postopkov javnega naročanja, ki so v teku, bo lahko natančneje določiti rok dokončanja predora in predajo prometu.

"Če bi želeli predor Šentvid še letos predati prometu, bi morali imeti v drugi polovici junija ali vsaj do konca junija izvajalca elektro-strojne opreme uvedenega v delo," je poudaril Siročič in kot problem izpostavil tudi izvedbo del priključnih ramp v samem predoru.
V času trajanja postopka izbora izvajalca za elektro-strojno opremo so se po Siročičevih besedah sicer precej spremenile razmere na svetovnem trgu, predvsem so se barvne kovine podražile za med 60 do 80 odstotki. Pred pogajanji je bil zaradi te podražitve sicer narejen popravek vrednosti del pri gradnji predora, a realna vrednost predora še vedno ostaja dobrih 23 milijard tolarjev.
Na Darsu ob tem še vedno nimajo informacij o tem, kdaj naj bi bile sprejete spremembe uredbe lokacijskega načrta za predor Šentvid. "Strokovne službe Darsa so pripravile vse potrebno in dokumentacijo posredovale pristojnemu ministrstvu, to je ministrstvu za okolje in prostor," je povedal Siročič.

Sicer pa je Siročič spomnil na nedavno sprejetje letnega plana razvoja in obnove avtocest za letos 2007. "Trenutno dela povsod po Sloveniji potekajo dobro, z več ali manj težavami, ki so operativne," je dejal prvi mož Darsa.
Obnova na vseh slovenskih avtocestah
Začela so se tudi intenzivna obnovitvena dela na vseh slovenskih avtocestah. Trenutno potekajo skladno z načrti in so skoncentrirana pretežno v jesenski in pomladni čas. Se pa določenim obnovitvenim delom, predvsem tistim, ki zahtevajo daljše časovno obdobje, po Siročičevih besedah ne bo mogoče izogniti niti v času poletne turistične sezone. "A o tem redno obveščamo javnost, izdali smo tudi prometni koledar," je poudaril.
Kot je še dejal Siročič, je bila v letih od 2002 do 2005 intenzivnost gradnje na investicijskem vzdrževanju precej nizka, zato mora Dars zdaj to nadoknaditi. Letos je v ta namen predvidenih 45 milijonov evrov, je še povedal predsednik uprave Darsa, ki je z realizacijo družbe v prvih štirih mesecih zadovoljen. "Na ravni celotnega avtocestnega programa smo namreč naredili 20 odstotkov več, kot je bilo predvideno za ta čas," je še povedal.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.