Pred 15 leti je Slovenijo zapustil še zadnji vojak Jugoslovanske ljudske armade (JLA). S tem se je končalo osamosvojitveno obdobje, Slovenija pa je stopila na pot suverene in demokratične države. V počastitev mejnika slovenske osamosvojitve so danes v Kopru potekale slovesnosti, osrednji govornik Lojze Peterle pa je poudaril, da se je 26. oktobra 1991 za Slovence končalo obdobje boja za jezik, kulturo in preživetje in začelo življenje samozavestnega, suverenega političnega osebka.

Salve za začetek slovesnosti
Začetek današnje proslave so naznanile ladijske sirene, sledile pa so jim tri salve iz šestih topov Slovenske vojske (SV). Zbrane so poleg osrednjega govornika in predsednika prve demokratično izvoljene vlade Lojzeta Peterleta nagovorili še načelnik Generalštaba SV generalpodpolkovnik Albin Gutman, direktor policije Jože Romšek in koprski župan Boris Popovič, minister za obrambo Karl Erjavec pa je odprl razstavo "Vojna za Slovenijo", ki zaznamuje 15. obletnico odhoda zadnjega vojaka JLA.


Konec slovenske osamosvojitvene vojne je prinesel demokracijo na skrajni severni konec Balkanskega polotoka, Evropi pa je podaril nov, svoboden narod. Slovenija živi in bo živela prepoznavno življenje tvornega evropskega naroda, pred njo sta velika izziva uvedba evra 1. januarja 2007 ter predsedovanja Evropski uniji v prvi polovici leta 2008, je dejal Peterle. Po njegovem mnenju je zgodba o odhodu JLA iz Slovenije zgodba o svobodi in dokaz, da ne more biti nobena okupacija trajna. 26. oktobra 1991 se je v Kopru zgodilo dejanje, ki predstavlja mejnik v zgodbi slovenske samostojnosti. Ta dan je pomenil tudi dokončen poraz JLA v Sloveniji, še pravi Peterle.
Ustava bivše Jugoslavije je dovoljevala odcepitev Slovenije. Samostojnost smo želeli doseči z dialogom, JLA pa je namesto tega začela sebično in kruto vojno, ki jo je Slovenija pričakala dobro pripravljena, poudarja Peterle. Ob odličnem sodelovanju policije, vojske in civilne zaščite je Slovenija varno in uspešno prebrodila tudi obdobje od konca osamosvojitvene vojne do odhoda zadnjega vojaka JLA iz države.
Vojna za Slovenijo
Minister za obrambo Karl Erjavec je ob otvoritvi razstave dejal, da SV z nedavno profesionalizacijo in misijami na Zahodnem Balkanu ter drugod po svetu prispeva k miru in predstavlja pomemben segment slovenskega družbenega razvoja. Erjavec ocenjuje, da Slovenija uspešno uveljavlja demokratične standarde in tvorno prispeva k delovanju Evropske unije in Severnoatlantskega zavezništva. Pohvalil je tudi SV, ki si je prav med osamosvojitveno vojno pridobila prve bojne izkušnje. Projekt profesionalizacije SV ocenjuje kot uspešnega. Šele s profesionalizacijo lahko SV zagotavlja visoke standarde zveze NATO in tako še naprej tvorno prispeva k ohranjanju svetovnega miru, pravi Erjavec.
Na razstavi v Kopru je sicer na ogled 52 panojev s fotografijami. Te poskušajo čim bolj verodostojno orisati čas osamosvojitve in spremljajoče dogodke, je povedala avtorica razstave Biserka Debeljak. Dejala je, da so razstavo prvič postavili 26. marca 1994. Debeljakova upa, da se bo razstava kmalu preselila v Muzej slovenske policije, ki naj bi po petih letih mirovanja znova zaživel v drugi polovici novembra.

Tudi načelnik Generalštaba Albin Gutman meni, da je SV na poti uspešnega sodelovanja pri soustvarjanju svetovnega miru v institucijah kot je Severnoatlantsko zavezništvo in poudarja, da SV še danes gradi sistem vrednot na zapuščini veteranstva. Posebej pa je izpostavil pomen veteranov vojne za osamosvojitev.
Prvi izziv policije v obdobju osamosvajanja je bil preprečiti Miting resnice leta 1989, je dejal generalni direktor policije Jože Romšek. Odločno in vedno pravno utemeljeno ravnanje je veliki prispevek slovenske policije k vojni za samostojno Slovenijo, še pravi Romšek.
Koprski župan Boris Popovič je dejal, da je pomenil odhod zadnjega vojaka JLA iz Kopra 26. oktobra 1991 križanje dveh svetov. Starega režima in nove, v evropsko sedanjost zazrte Slovenije. Popovič je opozoril, da je Koper občutljivo, narodnostno mešano območje, ki je zaradi teh značilnosti za Slovenijo še posebej dragoceno.
Odhod zadnjega jugoslovanskega vojaka v noči na 26. oktober pred 15 leti, ko je iz koprskega pristanišča odplula še zadnja ladja, se je v zgodovino slovenske državnosti zapisal kot sklepno dejanje nastajanja samostojne države. Številni dan umika zadnjega jugoslovanskega vojaka iz Slovenije štejejo celo za vrh dogajanj v procesu slovenske osamosvojitve.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.