Slovenija

Za Orion ovadba 12 oseb?

Ljubljana, 09. 12. 2006 08.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Boštjan Penko napoveduje, da bodo nekatere odmevne afere dobile epilog že čez nekaj mesecev.

Izvršilna in zakonodajna oblast z zakoni določata pogoje, v katerih delajo tožilci in kriminalisti, poudarja Penko
Izvršilna in zakonodajna oblast z zakoni določata pogoje, v katerih delajo tožilci in kriminalisti, poudarja Penko FOTO: POP TV

Po vsem svetu so obeležili mednarodni dan boja proti korupciji. Slovenija na tem področju ne izstopa, kljub temu pa slabo luč na državo in organe pregona mečejo nerešene afere, kot so Orion, Sib banka, Zbiljski gaj in operacijske mize.

Da je stanje slabše kot pred leti, poudarja tudi premier Janez Janša, v skupini tožilcev za pregon organiziranega kriminala pa pravijo, da bodo nekatere odmevne afere dobile epilog čez nekaj mesecev. "Jaz mislim, da je stvar še slabša. Ne samo, da se ni nič zgodilo, nekateri so bili v tem času celo oproščeni oziroma je bil postopek ustavljen. Za to bi težko krivil vlado oziroma izvršilno oblast," je povedal v četrtkovi oddaji Trenja na Pop TV.

Za 80 kaznjivih dejanj goljufije v primeru Orion naj bi bilo ovadenih 12 oseb
Za 80 kaznjivih dejanj goljufije v primeru Orion naj bi bilo ovadenih 12 oseb FOTO: Dare Čekeliš

Višji tožilec v skupini tožilcev za pregon organiziranega kriminala Boštjan Penko poudarja, da izvršilna in zakonodajna oblast z zakoni določata pogoje, v katerih delajo tožilci in kriminalisti. Pričakuje, da bodo nekatere odmevne afere kmalu dobile epilog. "Nekateri od teh primerov, ki ste jih našteli so dejansko v obravavi za pregon organiziranega kriminala. Pričakujem, da bodo zgodaj spomladi znani rezultati našega dela," je povedal za 24UR.

Drago Kos opozarja, da Slovenija še vedno ni podpisala Konvencije ZN proti korupciji
Drago Kos opozarja, da Slovenija še vedno ni podpisala Konvencije ZN proti korupciji FOTO: POP TV

Za Orion napoveduje ovadbe dvanajstih fizičnih in pravnih oseb. Notarji, odvetniki, vodilni možje v skupini Orion, gradbeni cenilec in celo sodni izvedenec naj bi pred sodnike stopili za več kot 80 kaznivih dejanj velike goljufije.

Slovenije ni med podpisniki

9. decembra 2003 je bila sprejeta prva globalna protikorupcijska konvencija - Konvencija Združenih narodov proti korupciji, ki pa je Slovenija ni podpisala. "Doslej je konvencijo ratificiralo več kot 80 držav, na žalost pa med njimi ni Slovenije, ki je ni niti podpisala, čeprav izpolnjujemo vse njene zahteve," je v poslanici ob tem dnevu opozoril predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos.

Po Kosovem mnenju vlada h konvenciji ne pristopi, ker je ta pogoj - izpolnjevanje vseh njenih zahtev - uresničen le ob obstoju komisije za preprečevanje korupcije. Ker pa je usoda komisije odvisna od odločitve ustavnega sodišča, bi se kaj hitro lahko zgodilo, da bi se ob ukinitvi komisije Slovenija prva znašla med tistimi, ki kršijo ta trenutno najpomembnejši svetovni protikorupcijski dokument, je še prepričan Kos.

Po indeksu zaznavnosti korupcije v svetu, ki ga na podlagi raziskav med podjetniki in mednarodnimi analitiki po svetu pripravlja nevladna organizacija Tranparency International, je Slovenija letos s 6,4 točke pristala na 28. mestu, skupaj z Malto in Urugvajem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bnam 2707
10. 12. 2006 10.34
ivan.sbistrica: se strinjam z napisanim.Kdaj bomo zares evropska država?Preveč smo tolerantni do institucije,ki bi morala v bistvu biti nas servis,ne pa mi samo davkoplačevalci. Veliko stvari,ki pridejo iz EU pa nam je enostavno zamolčano. Viri:Brusel
ivo55
10. 12. 2006 08.10
Pri sosedih imajo finančno policijo, ki tiste ki kar čez noč obogatijo in ne morejo zakonito pojasniti takega vzpona na družbeni lestvici, postavi tja kamor spadajo. Preveri se, če je kdo sprogramiral stečaj in se takemu, ki se je osebno okoristil in za večne čase prepove bi ti s.p. ali pa direktor. Ob tem pa se naša država namesto da bi polovila take "milijonerje" ukvarja s tem, kako bi čimbolj obdavčila plače "raje", kot je to praksa v Sloveniji . V tujini je priznana splošna dohodninska olajšava v višini 10.000 evrov, registracija prometa pri dopolnilni dejavnosti ter vodenje knjig do letnega obsega 25.000 evrov manjših subjektov ni predpisana, imajo normalne veterinarske predpise za opravljanje dopolnilne dejavnosti in še in še... neprimerljivo in za Slovenca sanjsko. Tudi kreacijo ekonomskega okolja pred vstopom v EU smo milo rečeno prepustili na več področjih diletantom ali pa pokvarjencem, ki so s čudnimi predpisi sistemsko onemogočili nadzor in normalno delovanje države ter postavili višje standarne poslovanja podjetij in bank ( zaprtje HKS -ov ) , kot veljajo za evropsko konkurenco, kar povzroča ekonomsko škodo naši državi in se zato zakoni ter predpisi še po vstopu v EU kar usklajujejo, dopolnjujejo, spreminjajo. . Posledica za večino prebivalstva pa je v tem, da imamo udejanjen drag, glomazen in nedodelan sistem državne birikracije, ki za svoje delovanje in popravke preteklega delovanja ( beri nedela oz. slabega dela ) večini delovne populacije jemlje iz dneva v dan vse več, delati moramo vse več in bolje za mizerne evropsko neprimerljive NETO!! plače, podjetja so manj konkurenčna , imamo slabši izplen dohodka in smo vse bolj spreminjamo ekonomske sužnje države. Na drugi strani pa ima ta dežela nemogoč in neučinkovit pristop pri dokazovanju lumparij in je postala pravi raj za sleparje vseh sort. Politika se hvali z gospodarsko rastjo, ne pove pa kolikšna rast je dosežena le na račun zadolževanja in večanja zunanjega dolga - dobri gospodarji bi bili z 20 milijardami evrov novih posojil verjetno sposobni narediti še kaj več. Moja ocena je da je sodelovalo pri izgradnji sistema preveč konstruktorjev s sposobnostmi tistih, ki so gradili babilonski stolp in sedaj še vedno pridno asistirajo pri tem, da se dokončno podre.
brankob@avtomatika.com
09. 12. 2006 22.19
Gospodarska rast je zanimiva stvar, če se pretoči v dejanjsko korist, ki jo čutimo vsi. Če pa konča v žepih raznih bank in zavarovalnic in si od nje odreže še cesar "neuradni" kos, koga je briga zanjo ? Kaj imaš od te "rasti" ti, razen bistveno večjih življenjskih stroškov skozi odkrite in prikrite davke in takse ?
bnam 2707
09. 12. 2006 22.11
tomazbodner:se strinjam z napisanim.Upam,da bo Kosova komisija zaživela tako kot mora,ter da bo Slovenija ćimprej pristopila k tistim državam,ki se borijo proti takii eskalaciji oblasti,gospodarske in politične moči.
tomazbodner
09. 12. 2006 20.04
konjedic, rijo, jaka: vasi posti s temo nimajo nic. Realist ima pa v precejsnji meri prav. Dodati zelim le, da pri korupciji placamo vsi. Dal vam bom primer: vodno zajetje je onesnazeno. Podjetje, ki z njim upravlja, placa inspekcijski sluzbi pod mizo, da podpise, da je z vodo vse ok... to je primer iz Indije, ki je ena bolj skorumpiranih drzav, a preprican sem, da se bi dalo kaj najti tudi v Sloveniji. Zaradi korupcije ljudje umirajo. In verjetno edini razlog, zaradi katerega se vlada in parlamentarne stranke tako otepajo "Kosove komisije" je zato, ker imajo nekateri umazane roke in se bojijo, da jih bi javno razkrinkali. Ne le, da bi Slovenija morala imeti neodvisno komisijo, le-ta bi morala imeti tudi moznost sproziti kazenske postopke proti skorumpiranim politikom, uradnikom, itd. To, kaj je vlada storila glede gospodarstva, in kaksna je gospodarska rast, pa nima z bojem proti korupciji nic.
jaka37
09. 12. 2006 19.05
Dokler bodo po naši politiki skakali razni Jankovići in Kučani se stanje ne bo popravilo. Končno imamo vlado, ki dela red in bo dokončno počistila stvari.
Rijad Proši?
09. 12. 2006 17.12
janša,brezigarjeva,bajuk , vsi člani zbora za republiko so največja prostotesarska skupnost slovenije
Adolph
09. 12. 2006 16.13
Tudi tukaj se postavla najprej akademsko vprasanje,kaj je bilo prej jajce ali kokos
Bohem
09. 12. 2006 16.08
Seveda se ne bo borila proti korupciji, ko pa je Slovenija ena sama velika korupcija! Vsaj do konca svojih mandatov se ne bodo (oligarhi na visokih položajih) borili, ko bo pa nekdo drug na oblasti, bodo pa zelo glasni in pripravljeni za ratificiranje takih konvencij. Ko imajo korist so tiho, ko pa ne več pa najglasnejši. Lp