Slovenija

Azbest: Kaj pa otroci pokojnih?

Ljubljana, 30. 03. 2006 16.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

LDS predlaga zakon, ki v nasprotju z Drobničevo razlago ne bo razlikovala ljudi, ki so dihali zrak onkraj tovarn.

Delavec pod strogimi varnostnimi ukrepi odstranjuje abestno oblogo
Delavec pod strogimi varnostnimi ukrepi odstranjuje abestno oblogo FOTO: POP TV

V LDS so danes predstavili predlog novele azbestnega zakona, s katero želijo popraviti v sredo ponovno potrjeni zakon oziroma razširiti njegovo veljavnost tudi na okoliške prebivalce azbestnih podjetij.

"S pobudo podiramo ograjo med vladajočo koalicijo in obolelimi, za katero je minister Drobnič razlagal, da je tako visoka, da v zakon ni mogoče uvrstiti tudi ljudi, ki so na drug strani ograje dihali isti zrak kot oboleli za azbestom, ki jih pokriva obstoječi zakon," je na novinarski konferenci dejal poslanec liberalne demokracije Milan M. Cvikl.

Prepričan je, da bi morala vlada v državnem proračunu najti nekaj sto milijonov tolarjev, ki bi jih zahtevala novela v letu 2006. Še posebej s stališča, da je namenila 200 milijonov tolarjev za "promocijo neobstoječih reform" in da si je premier Janez Janša za 2,4 milijarde tolarjev "zgradil stekleno palačo", je argumentiral Cvikl.

Opozoril je še, da je bil v postopku sprejemanja zakona preslišan glas obolelih in državnega sveta, ki je na zakon vložil veto. "Vladajoča koalicija leto in pol razlaga, kako bo skrbela za blaginjo ljudi, toda tega v tem tednu ni pokazala," je dejal poslanec največje opozicijske stranke.

Poslanec Ljubo Germič je povedal, da je za LDS nesprejemljiva delitev na delavce azbestnih podjetij in na okoliške prebivalce, ki naj imajo enake pravice do odškodnin in glede možnosti predčasnega upokojevanja. Predlog novele še določa, da so do odškodnin upravičeni tudi zakoniti dediči pokojnih bolnikov, saj gre največkrat za šoloobvezne otroke.

Pri odškodninah bi morala država sodelovati 60-odstotno, v primeru rakavih obolenj pa v celoti. Predlagajo še, da bi moral biti med člani pristojne medresorske komisije tudi predstavnik azbestnih bolnikov ter da mora biti pravica do predčasne pokojnine vezana izključno na ugotovljeno bolezen in dopolnjeno pokojninsko dobo ter ne več na dodatne pogoje iz veljavnega zakona.

Poslanec LDS Milan M. Cvikl: Vlada je namenila več za promocijo 'neobstoječih reform' in obnovo vladne palače
Poslanec LDS Milan M. Cvikl: Vlada je namenila več za promocijo 'neobstoječih reform' in obnovo vladne palače FOTO: POP TV

Cvikl si ne zna razložiti glasovanja predsednika in vodje poslanske skupine SNS Zmaga Jelinčiča za vladni zakon kljub drugačnemu glasovanju ostalih poslancev SNS. Predpostavlja pa, da je bil "rezervni pijon" koalicije.

Glede napovedi DeSUS, kjer so med razpravo o zakonu v DZ tudi napovedali vložitev novele, je Cvikl dejal, da težko napoveduje bodoče ravnanje najmanjše koalicijske stranke. Sedaj imajo vsi koalicijski poslanci, ki so napovedovali spremembe zakona, možnost pristopiti k pobudi. "Skušamo jih držati za besedo, zato smo dali pobudo," je pojasnil Cvikl.

Zakon je pripravljen na podlagi amandmajev vseh treh opozicijskih strank v postopku sprejemanja zakona, ki so mu nasprotovali tudi azbestni bolniki. V LDS bodo do 7. aprila čakali na pripombe vseh poslanskih skupin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.