
Institut za strateške študije (ISS) je v Ljubljani organiziral konferenco o poti Hrvaške v Evropsko unijo. Namen konference je bil po besedah direktorja ISS Boruta Grgiča odgovoriti na vprašanje, kako naprej, potem ko je EU marca letos zaradi nezadostnega sodelovanja s haaškim mednarodnim sodiščem za vojne zločine preložila začetek pristopnih pogajanj s Hrvaško.
Udeležence konference je uvodoma pozdravil predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jožef Jerovšek, ki je dejal, da je Slovenija odločna zagovornica hrvaškega vstopa v unijo, saj je to v njenem interesu, hkrati pa bo Hrvaška lahko pokazala pot drugim državam Zahodnega Balkana. Slovenija namerava kljub nekaterim nerešenim vprašanjem v meddržavnih odnosih tudi v prihodnje podpirati hrvaška prizadevanja za članstvo v EU, je še napovedal.
Na konferenci so med drugimi sodelovali hrvaški veleposlanik v Sloveniji Mario Nobilo, predsednik Hrvaškega helsinškega odbora Žarko Puhovski, nekdanji hrvaški zunanji minister Miomir Žužul, hrvaški nacionalni koordinator za NATO Pjer Šimunović in predsednik Kompasa Janez Pergar.

Konferenca je bila sicer razdeljena na tri dele. V prvem je bilo govora o Hrvaški v evroatlantskem kontekstu, pa tudi o slovensko-hrvaških odnosih. Kot je po koncu razprav povedal Grgič, so se udeleženci strinjali, da bi morali Slovenija in Hrvaška okrepiti strateško sodelovanje zlasti pri stabilizaciji Zahodnega Balkana.
Na pravnem področju - problem z zaostanki
Drugi del konference je bil posvečen pravni državi oziroma hrvaškemu sodelovanju s haaškim sodiščem. V razpravi je bilo ugotovljeno, da je Hrvaška že oblikovala evropski pravni okvir, velika težava pa ostajajo sodni zaostanki.
Hrvaška vlada pričakuje, da bodo junija vendarle dobili datum za začetek pristopnih pogajanj z Evropsko unijo. Pritiski so neupravičeni, država je pripravljena, pravi nekdanji hrvaški zunanji minister Miomir Žužul. "Hrvaška izpolnjuje vse kriterije, kljub temu bo treba še veliko postoriti. Nihče na Hrvaškem ne zanika, da je s haaškim sodiščem treba popolnoma sodelovati. Veste, če so razmere zrele, če se tako izrazim, da je čas za začetek, prelaganje ni dobro niti učinkovito," je dejal Žužul.

V zvezi s haaškim sodiščem pa je bilo slišati opozorilo, da se mednarodna skupnost do Hrvaške obnaša dvolično, ko po eni strani od nje zahteva brezpogojno sodelovanje s sodiščem, po drugi strani pa je bila država deležna hudih pritiskov ZDA, naj ne pristopi k Mednarodnemu kazenskemu sodišču.
V tretjem delu konference je razprava tekla o možnostih gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Hrvaško.