Študenti in dijaki so se danes na informativnih dnevih seznanjali s študijskimi in srednješolskimi programi, na katerih želijo nadaljevati šolanje.
Da bi se lažje odločili, so na fakultetah in srednjih šolah zanje danes in jutri pripravili predstavitve programov, kjer se lahko podrobneje seznanijo z vpisnimi pogoji, s samim poklicem oziroma z delom, možnostmi zaposlovanja in nadaljevanja izobraževanja. Za bodoče študente je na voljo 18.895 mest, za dijake 23.440.
Tako kot vsako leto bodočim brucem pomagajo študenti oz. študentske organizacije. Študentska organizacija Univerze v Ljubljani je zanje pripravila brošuro z opisanimi vsemi ljubljanskimi fakultetami in akademijami, ki jih delijo na različnih info točkah. Predstavniki mariborske študentske organizacije pa pomoč nudijo pred samimi fakultetami.
Premier Cerar mlade pozval k pravilnim odločitvam
Premier Miro Cerar, ki je zjutraj v spremstvu ministrice Maje Makovec Brenčič obiskal Srednjo lesarsko šolo v Ljubljani, je bodoče dijake kot bodoče študente ob tem pozval, naj se pri izbiri nadaljnje študijske poti odločajo po pameti in po srcu.
"Želim si, da bi tu našli mesto za učenje, bodoča prijateljstva in vse tisto, kar želite, da bi vas v življenju spremljalo naprej," je nagovoril mlade. "Ko se odločate za srednjo šolo ali študij na fakulteti, je zelo pomembno, kar sem poudarjal tudi kot profesor na pravni fakulteti, da pri sebi upoštevate dva vidika. Prvi je pamet. Dobro moraš razmisliti, v kakšno smer učenja in kasneje poklica se podajaš, ali imaš osnovno sposobnost in spretnost za to ter ali je poklic perspektiven. Hkrati pa moraš poslušati tudi svoje srce", je še dejal. Ob tem je poudaril, da če izbrani poklic človeku ne prinaša zadovoljstva ter vsaj malo veselja in radosti, odločitev zanj ni prava. Zato mlade spodbuja, da čim prej ugotovijo, kaj jih veseli.
Makovec Brenčičeva pa je mlade pozvala, naj bodo vztrajni in se odločijo, "kakor jim narekuje radovednost in v kar verjamejo" ter da naj ne obupajo, ko se jim bo učenje morda kdaj zdelo odveč. Ob tem je opozorila na pomemben vidik povezovanja teoretičnega s praktičnim znanjem. Tudi Cerar je poudaril, da se moramo nasploh v življenju stalno učiti in delati, da ne nazadujemo. "Učenje je kot veslanje proti toku. Če nehaš, te nese nazaj," je dejal.
Informativni ali 'dnevi lažnih obljub'
Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) dijakom svetujejo, naj se dobro informirajo o študijskih programih, ki jih zanimajo. Ločijo naj zanesljive in objektivne informacije od pogosto promocijskih predstavitev, ki so zadnja leta vse agresivnejše, pogosto pa tudi zavajajoče.
"Glavni namen informativnih dni naj bi bil bodočim študentom posredovati koristne informacije o možnostih nadaljevanja izobraževalne poti na visokošolskih zavodih in višjih strokovnih šolah. Žal pa v zadnjih letih opažamo vse bolj intenzivno oglaševanje posameznih fakultet oz. študijskih programov. To pa pogosto temelji na zavajajočem prikazu podatkov ali celo neresnicah," so zapisali. Dijakom predlagajo, naj dobro preverijo vse predstavljene informacije. Ob formalnih informacij pa pridejo prav tudi informacije "iz prve roke" starejših kolegov. Poleg lastnega interesa za vpis oz. študij na posameznem področju mora ključno vlogo igrati kakovost zavoda oz. želenega programa. Glede na pretekle izkušnje pa ni odveč niti podatek o tem, ali ima zavod oz. program veljavno akreditacijo, so zapisali na ŠOS.
V Sloveniji čedalje več podjetij oz. zasebnih zavodov, ki se predstavljajo kot fakultete, ponuja "študij" oz. študijske programe, ki pa v resnici niso akreditirani – to pomeni, da niso javno priznani in nimajo javne veljave. Študenti, ki se na take programe vpišejo (in plačajo tudi visoko šolnino), tako nimajo statusa študenta, skladno z Zakonom o visokem šolstvu. Seveda to pomembno informacijo taki zavodi običajno zamolčijo. Za študente pa to pomeni ne samo, da njihova izobrazba ni javno veljavna, temveč tudi, da v času študija nimajo pravic, ki izhajajo iz statusa študenta (subvencionirana prehrana in bivanje, zavarovanje, študentsko delo, štipendija – če bi bili sicer do nje upravičeni). Zato naj se dijaki res pozanimajo o izbrani instituciji, še svetujejo na ŠOS.
Predstavitvene kartice fakultet, ki vam bodo v pomoč
Na tej povezavi si lahko naložite predstavitvene kartice posamezne fakultete Univerze v Ljubljani, ki vam bodo v pomoč pri načrtovanju informativnega dne.
Na tej povezavi pa lahko naložite predstavitvene kartice posamezne fakultete Univerze v Mariboru.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.