Premier Borut Pahor je po današnjem posvetu vlade povedal, da je slovenska stran storila vse, kar je treba, da v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU zaščiti slovenske nacionalne interese. Kot je poudaril, je Slovenija skupaj s francoskim predsedstvom EU pokazala dobro voljo za to, da Hrvaška pod boljšimi pogoji nadaljuje uspešno pogajanje z Evropsko komisijo. A kot je dejal, je sedaj na hrvaški strani, da v nekaj dneh sprejme odločitev. Bliža se namreč pristopna konferenca, in če na njej 19. decembra ne bo potrebnega napredka, "se vprašanje seli v čas češkega predsedovanja Evropski uniji".
Obenem je tudi izpostavil, da je v interesu vseh, da do primerne rešitve vseh vprašanj – kar po njegovem mnenju pomeni rešitev, ki je v celoti sprejemljiva tudi za slovensko stran – pride brez referenduma o ratifikaciji pristopnega sporazuma Hrvaške z EU v Sloveniji. Če pa se bodo odnosi zaostrovali, tisti, ki vidijo rešitev v referendumu, ne bodo imeli ovir, da po tem tudi posežejo, je še dejal Pahor in opozoril, da se tudi še ne ve, ali bo za ratifikacijo pristopne pogodbe Hrvaške k Natu v državnem zboru potrebna dvotretjinska večina.
Povedal je še, da bo vodje parlamentarnih strank na sredinem sestanku, ko naj bi govorili o ukrepih za blažitev posledic gospodarske negotovosti, seznanil tudi s potekom diplomatskih aktivnosti med EU in Hrvaško glede nadaljevanja hrvaških pristopnih pogajanj in s tem povezanimi slovenskimi stališči. Do tega sestanka upa, da bo Hrvaška že sprejela odločitev, tako da bi se lahko "skupaj s predsedniki parlamentarnih strank odločil o ravnanju zunanjega ministra Žbogarja na pristopni konferenci".
"Francosko predsedstvo je naše mnenje upoštevalo in sedaj je torej na strani hrvaške vlade, da oceni, ali je to zanjo sprejemljivo ali ne in se odloči, ali bo na primeren način sporočila francoskemu predsedstvu, to je s pismom, da so to zanjo sprejemljivi pogoji". V tem primeru Slovenija nima nobenega razloga, da bi zavlačevala z zeleno lučjo za odpiranje in zapiranje poglavij Hrvaške v pogajanjih z EU. Če pa se bo Hrvaška odločila, da so to zanjo nesprejemljivi pogoji, pa "Slovenija nima druge izbire, kot da za zaščito svojih nacionalnih interesov da rdečo luč na pristopni konferenci", je dejal.
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes izjavil, da ne verjame, da bi Sloveniji koristilo blokiranje hrvaške poti v Evropsko unijo. Ponovil je, da je spor glede meje med državama treba urediti pred mednarodnimi inštitucijami, če ga ni mogoče rešiti v medsebojnih pogajanjih. "Upam, da bodo tudi naši prijatelji Slovenci dojeli, da moramo odprta vprašanja rešiti z mednarodno pomočjo ali sami, ne da bi to vplivalo na hrvaško pot v EU," je dejal Mesić novinarjem, ki so danes spremljali njegovo redno srečanje z državljani v njegovem uradu v Zagrebu. "Kako to, da takrat, ko je Slovenija vstopala v EU, niso postavljali vprašanja meja? Treba je biti načelen. Hrvaška pričakuje od Slovenije, da bo načelna," je Mesićevo izjavo povzela hrvaška tiskovna agencija Hina.
Hrvaški predsednik je na vprašanje, ali bo Hrvaška v petek na medvladni konferenci v Bruslju odprla novih deset in zaprla pet poglavij v pogajanjih z EU glede na slovensko blokado pogajanj, odgovoril, da je težko predvideti potek dogodkov.
Spomnil je, da je v dosedanjih pogovorih s tremi slovenskimi predsedniki dejal, da si Hrvaška želi urediti problem predvsem z dogovorom. "Če obstaja bilateralni problem, ga je treba bilateralno tudi reševati, ni pa dobro, da se povezuje s hrvaško potjo v EU," je povedal Mesić ter dodal: "Glede na to, da so stališča diametralno nasprotna, preostaja, da se vplete mednarodni fakt, to pa je Meddržavno sodišče v Haagu. Potem bosta zadovoljni tako Slovenija kot Hrvaška."
Ponovil je, da bo Hrvaška kot članica mednarodne skupnosti sprejela vsako odločitev omenjenega sodišča, čeprav ni tudi članica EU. "Ne vem, zakaj Slovenija kot članica EU ne more sprejeti mednarodne arbitraže. Če povem iskreno, meni to ni jasno, ker si vse druge države v EU želijo, da se to delo konča," je poudaril Mesić.
SLS obžaluje, da Janša ni bil že prej tako odločen
SLS je ob tem še izrazila zadovoljstvo nad odločnejšo in bolj odgovorno držo Janeza Janše in SDS do reševanja mejnih vprašanj s Hrvaško, obžaluje pa, da temu nismo bili priča v času njihovega vodenja slovenske vlade. Podprl je tudi vztrajanje slovenske vlade, da mora Hrvaška iz pristopne dokumentacije umakniti vse zemljevide in druge akte, ki prejudicirajo končne rešitve mejnih vprašanj.
SLS je še izrazil upanje, da bodo poslanci SDS in tudi poslanci drugih strank podprli predlog resolucije o meji s Hrvaško, ki so ga poslanci SLS nedavno ponovno vložili v parlamentarno proceduro.
KOMENTARJI (408)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.