Ob mednarodnem dnevu boja proti homofobiji so znova v ospredju dileme okoli statusa istospolno usmerjenih. Društvo za integracijo homoseksualnosti (DIH) je opozorilo na neenakopravnost, ki izhaja iz zakona o registraciji istospolnih partnerskih skupnosti. Dejstvo, da istospolne zveze ureja ločen zakon kot skupnost med parom nasprotnega spola, po mnenju društva kaže na homofobijo, ki jo izkazuje zakonodajalec.
Na izjave omenjenega društva pa se je odzval Aleš Primc iz SLS, ki kot eno izmed svojih družbenih aktivnosti izpostavlja uspešna prizadevanja, da leta 2004 ni bil sprejet zakon, ki bi izenačil istospolne skupnosti in družino. Pričakuje, da bi istospolni pošteno priznali, da je bilo za ureditev njihovega statusa veliko narejenega ter da ne bi postavljali vedno novih zahtev, "s katerimi gredo močno preko meja naravnega reda in družbene sprejemljivosti".
"Njihovo postavljanje zahtev po izenačitvi istospolnih zvez in družine kaže na to, da se očitno sami niso sprijaznili s svojo drugačnostjo in niso našli svojega lastnega mesta v družbi, zato predlagam, da več delajo na tem področju in naj s svojimi zahtevami po izenačitvi nečesa, kar nikoli ne bo moglo biti enako, ne ogrožajo temeljev družbe," je pojasnil.
Istospolno usmerjeni s homofobijo po njegovem označujejo vsakršno nasprotovanje temu, da bi istospolne zveze imele enak status kot družina. "V tem smislu je njihova uporaba tega po vsebini močno obtožujočega izraza odraz nestrpnosti do vseh, ki mislimo drugače kot oni," je prepričan Primc.
Na DIH pa so prepričani, da so istospolni pari prikrajšani za cel nabor pravic, še posebno pa gre po njihovem izpostaviti področje socialne varnosti, kjer je onemogočen dostop do zavarovalnih shem, ki zadevajo zaposlitev, prav tako bi lahko izpostavili status svojca in posvojitve otrok.
Primc je ob tem menil, da je istospolna zveza naravno zaprta za rojevanje otrok in zato v družbi, katere temeljni interes mora biti preživetje, ne more imeti enakega družbenega in pravnega statusa kot družina.
Posebno opozorilo DIH pa je osvetlilo diskriminacijo in nasilje na osnovi spolnega izraza oziroma transspolnosti, saj zakonodaja, ki ščiti pred diskriminacijo na osnovi spolne usmerjenosti, ne vsebuje prepovedi diskriminacije na osnovi spolnega izraza.
Ob dnevu boja proti homofobiji pa so se odzvali tudi na ministrstvu za zunanje zadeve. Kot poudarjajo, Slovenija izreka vso podporo prizadevanjem za odpravo homofobije in je zato decembra lani na Generalni skupščini ZN pristopila k Deklaraciji o človekovih pravicah, spolni usmerjenosti in spolni identiteti.
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.