Ministrstvo za obrambo je s podjetjema Rotis in Patria doseglo sporazum o ureditvi razmerij glede nakupa osemkolesnih oklepnikov, po katerem Slovenija iz naslova pogodbe ne bo več nabavljala vozil, je pojasnil obrambni minister Aleš Hojs. Z doseženim dogovorom, po katerem bo Slovenija ostala pri 30 patrijah, je minister zadovoljen.
"Obrambna industrija se mora prilagajati spremembam v obstoječih in morebitnih novih zahtevah in možnostih kupcev. Gospodarske razmere se spreminjajo, prav tako tudi tehnologije. Zato je naša politika, da v različnih razmerah iščemo razumne rešitve, kadar je to mogoče. Ta sporazum bo omogočil vsem stranem, da se osredotočijo na svojo prihodnost," pravi Seppo Seppala, predsednik Patria Land Services Oy.
Minister Hojs zadovoljen
"Današnji dan je pravzaprav vesel dan," je poudaril minister. V torek so se namreč končala večmesečna pogajanja s pogodbenimi partnerji, v okviru katerih se je ministrstvo med drugim usklajevalo tudi z državnim pravobranilstvom in sodelovalo z vladno službo za zakonodajo. Na zadnji seji vlade pa je minister predlog sporazuma predstavil še vladi in ta se je z njim strinjala.
S pogodbenim partnerjem Rotisom je tako ministrstvo v torek podpisalo pogodbo o sporazumni razvezi pogodbe. Slovenija iz naslova pogodbe s Patrio ne bo več nabavljala oklepnikov, tako da je dobava zaključena v okviru 30 vozil, je povedal Hojs. V podpisani sporazum je vključena tudi protikorupcijska klavzula, prav tako pa je določeno, da protikorupcijska klavzula velja za osnovno pogodbo, dokler ne bodo zaključeni sodni postopki.
Vsi pogodbeniki so po doseženem sporazumu prosti vseh obvez, razen tistih, ki so nastale po osnovni pogodbi. Vse vzdrževanje in nadaljnje zagotavljanje rezervnih delov v obdobju življenjske dobe teh osemkolesnikov neposredno prevzema finsko podjetje Patria. V torek podpisana pogodba bo od danes na voljo tudi širši javnosti, in sicer na spletnih straneh ministrstva.
Reprogram pogodbe po besedah ministra ni bil mogoč. Prejšnja vlada je namreč ministrstvu za obrambo naložila, naj poskuša reprogramirati pogodbo v duhu drugačne oborožitve na oklepnikih. Pogodbeni partner Rotis pa na to ni bil pripravljen oz. je po ministrovi oceni za to ponujal nesprejemljivo ceno.
Slovenija ostaja pri 30 patrijah
Slovenija tako ostaja pri 30 patrijah, ki ne bodo zadoščale za oblikovanje srednje bataljonske bojne skupine. Kot je na ta pomislek odvrnil minister, se slovenski strokovnjaki in strokovnjaki Nata ravno v tem času dogovarjajo o ciljih sil, ki jih bo Slovenija morala izpolniti do leta 2020.
Po ministrovih informacijah bodo cilji morda nekaj nižji kot do zdaj, kar je glede na finančne težave držav zavezništva po njegovi oceni tudi razumljivo. Kot je poudaril, so z resolucijo o razvoju in opremljanju Slovenske vojske do leta 2020 ti cilji opredeljeni za naslednjih osem let, tako da je za oblikovanje srednje bataljonske bojne skupine še čas.
Pogodba o nakupu vozil je bila sicer sklenjena leta 2006, v skladu z njo pa je Slovenija skupaj kupovala 135 patrij, od tega 110 polno opremljenih. Slovenija bi morala do letos prevzeti 86 vozil, prevzela jih je le 30. Kot je danes pojasnil minister, je Slovenija zanje plačala nekaj več kot 74,5 milijona evrov.
Hojs je še povedal, da bodo del že nabavljenega streliva, ki ga ne bodo mogli uporabiti, poskušali zamenjati, nekaj pa ga bodo uporabili na obstoječih orožjih. "Ne gre za predelavo, ampak za neko spremembo polnitve, kar izvajamo sami v naših skladiščih," je povedal. Stroški predelave bodo po njegovih besedah minimalni.
Glede nadaljnje nabave osemkolesnih oklepnikov sta sicer do zdaj za realni veljali dve možnosti. Lahko bi dosegli reprogram pogodbe in nabavili še 20 oklepnikov ter jih skupno imeli 50 ali sklenili sporazumno odpoved pogodbe brez posledic, kar se je v torek tudi zgodilo.
V Pozitivni Sloveniji se z odločitvijo strinjajo, razloga za veselje pa ne vidijo
Na prekinitev pogodbe s finskim dobaviteljem so se odzvali tudi v opozicijski Pozitivni Sloveniji. Pravijo, da se strinjajo z odločitvijo vlade, da se pogodba z družbama Rotis in Patria o nakupu srednjih kolesnih oklepnih vozil 8 x 8 prekine. “V Pozitivni Sloveniji pričakujemo, da navedbe pristojnega ministra držijo in da je do prekinitve prišlo brez dodatnih obveznosti za Slovenijo in da pozneje iz tega naslova ne bodo nastali dodatni stroški. Menimo, da je sprejeta odločitev edina razumna in mogoča, saj je bila pogodba o nakupu srednjih kolesnih oklepnih vozil 8 x 8, ki so jo takratni pristojni razglašali za najbolj transparentno, škodljiva za Slovenijo. Nanjo se vežejo sumi korupcije, industrijskega vohunjenja itd., poleg tega pa zoper vpletene akterje tečejo postopki organov pregona oz. kazenski sodni postopki kar v treh državah. Poleg tega pa bi Slovenija, v kolikor bi prišlo do dobave vseh dogovorjenih oklepnih vozil, dobila ne zgolj samo nezadostno opremljenih vozil, ampak tudi 25 popolnoma neopremljenih vozil,” so zapisali.
Se pa ne strinjajo s Hojsovim mnenjem, da je danes vesel dan za Slovenijo. “Menimo, da je današnji dan kljub prekinitvi pogodbe za Slovenijo in še posebej za Slovensko vojsko slab dan. Minister bi se moral zavedati, da je Slovenija dobavljenih 30 oklepnikov preplačala vsaj za vsoto sumljivih transakcij, provizij oziroma domnevnih podkupnin, ki so se nakazovale posrednikom in akterjem v tem poslu. Poleg tega pa Slovenska vojska ne bo izpolnila zavez glede oblikovanje srednje bataljonske bojne skupine in bo delovala z zmanjšano operativnostjo. Pri tem se ne gre slepiti, da se bo Slovenija lahko danim zavezam Natu izognila. Gre zgolj za vprašanje dinamike. Najbolj absurdno pri vsem tem pa je, da je odločitev sprejela vlada, katero vodi isti predsednik vlade, ki je pogodbo zagovarjal in ki se zaradi domnevnega okoriščanja s to pogodbo nahaja v kazenskem sodnem postopku,” še menijo v Jankovićevi Pozitivni Sloveniji.
Jelušičeva upa, da bomo lahko obdržali vsaj oklepnike, ki jih že imamo
Nekdanja ministrica za obrambo Ljubica Jelušič prekinitev pogodbe ocenjuje kot eno najbolj razumnih rešitev precej zapletene pogodbe.
Zadovoljna je tudi, ker je Patria pristala na sporazumno prekinitev pogodbe, saj bi po njenih besedah enostranska prekinitev zanesljivo prinesla nove stroške. "Zdaj lahko samo še stiskamo pesti, da ne bo v nadaljnjih sodnih procesih prišlo do kakšnih dokazov o korupciji, saj bi kljub vsemu morali aktivirati protikorupcijsko klavzulo in bi izgubili še 30 vozil, ki jih Slovenska vojska ima," je dodala nekdanja ministrica.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.