Nad severnim Sredozemljem je v nedeljo ponoči začelo nastajati izrazito ciklonsko območje. Okoli 8.30 zjutraj je hladna fronta prispela do Obale, ob dežju je padlo tudi nekaj zrn toče. "Po pričakovanjih so se nevihte začele prožiti v jutranjih urah, ta dogodek je še vedno v teku, nad zahodno Slovenijo bo trajalo še nekaj ur," je aktualne razmere okoli 11. ure dopoldan opisal Branko Gregorčič z agencije za okolje.
Po poldnevu se je nato nad Koprom razbesnel hujši naliv s točo. Voda je prekrila ceste, pihal je tudi močan veter. V Kopru je bil ob 15. uri izmerjen najmočnejši sunek vetra 109 kilometrov na uro. V obdobju med 14:30 in 15:30 je na merilnem mestu v Kopru padlo še 55 milimetrov dežja, skupaj danes že 173 milimetrov.
Nevihtno dogajanje se je razširilo nad osrednjo Slovenijo. Pričakovati je hiter porast manjših rek in hudournikov, ki lahko ponekod tudi poplavijo. Kakšna močnejša nevihta ni povsem izključena tudi na vzhodu, a marsikje v tem delu Slovenije bo danes najverjetneje ostalo suho, pravijo vremenoslovci.
Nad nami piha močan južni veter, ki iznad Jadranskega morja na območje Alp ter dinarske pregrade prinaša topel zrak z veliko vlage, kar je tudi glavni vzrok za tako burno vremensko dogajanje, še poroča portal Meteoinfo Slovenija.
Vremenska masa se je sicer z zahoda pomikala nekoliko bolj počasi, kot so predvideli.
Uprava za zaščito in reševanje poroča, da se v več delih države, med drugim na Savinjskem, že pripravljajo na naraščanje rek.
Zaradi napovedanih neurij več nakupovalnih središč sporoča, da bo danes in jutri ponoči parkiranje v njihovih garažah brezplačno.
Močne nevihte in nalivi lahko povzročijo razlivanje rek
Rdeče so se zjutraj obarvala tudi porečja na severu države. Hidrološke razmere je na novinarski konferenci podrobneje predstavil Janez Polajnar, ki je omenil, da bo vremenski dogodek potekal v dveh delih. Opozoril je predvsem na poplavljanja hudournikov in pritokov rek na severu države. Možne bodo predvsem poplave ob vodotokih ter poplave padavinske in zaledne vode.
"Zaradi predhodnih dogodkov ne vemo, kako bodo vode odtekale," je tudi dejal. "Poplave avgusta so močno spremenile pokrajino, rečne struge in zaledja. Ne vemo, kam bo šla voda, to nas najbolj skrbi. Lahko pride do sestavljenih dogodkov, poplave so lahko nepredvidljive," je opisal nekoliko bolj podrobno.
Deževno vreme je napovedano tudi za torek, ko bodo padavine zajele vso državo, ne bodo pa tako intenzivne. Slaba stran pa je, da bo dež padel na že namočeno podlago, zato bo tudi v torek na severu države v veljavi ostalo opozorilo pred poplavami. Na običajnih območjih bi se lahko razlile tudi večje reke, med njimi Drava in Mura.
Predstavnik direkcije za vode je v naslednjih dneh napovedal izvajanje ukrepov za zagotavljanje pretočnosti voda. Morebitne težavne hudourniške pretoke bodo nadzorovali, v primeru dviga vodostaja pa se bodo takoj odzvali. Ob koncu je spregovoril tudi poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. "Jaz se že ponavljam, ampak prosimo vse, ki živijo na nevarnih območjih, da se umaknejo na varno. To je edino, kar lahko naredimo pri tem tipu hudourniških poplav."
Polajnar je kasneje v informativni oddaji Svet na Kanalu A povedal, da bodo nalivi vztrajali do poznega večera, v drugi polovici noči pa naj bi se nekoliko umirilo. "Padavinam so se takoj odzvale Poljanska Sora, Gradaščica, Idrijca, Bača. Te reke bodo danes zvečer in ponoči še naraščale. Upajmo, da ne bodo tako velike, kot so bile v začetku meseca. Ne kaže tako. Pa vendar na pritokih teh rek pričakujemo več težav. Tam lahko tekom noči pride do izbruhov."
Hidrolog pojasnjuje, da se prvič soočamo z močno spremenjenimi rečnimi strugami ter tudi pokrajino. "Ogromo materiala je nanešenega. Ne vemo, kako se bo ta kombinacija na padavine odzvala. Pričakujemo lahko t.i. sestavljene dogodke. Lahko se sproži plaz, plazina ali material zasuje del reke in se potem voda razlije na neobičajnih mestih. Ti pojavi bodo možni danes zvečer in torek čez dan."
Polajnar dodaja, da visoka temperatura morja močno prispeva k takšnim dogodkom.
Količine padavin (zaenkrat še) nemogoče napovedati
Kako močne bodo nevihte in koliko dežja bodo s seboj prinesle, ni mogoče napovedati. Po izračunih portala Meteoinfo bi lahko v zahodnem delu države od pondeljka do torka padlo 80 mm dežja. Arso medtem izpostavlja tri možne scenarije. Po minimalnem scenariju Arsa bi lahko padlo od 0–30 mm padavin, po srednjem od 10–80 mm, po maksimalnem pa kar od 25–150 mm.
"Pri izračunu količine padavin se ne poslužujemo le enega modelskega zagona, ampak izračun z modelom ALADIN ponovimo 16-krat, vsakokrat ob nekoliko spremenjenih začetnih in robnih pogojih," so razlago dodali v nedeljo.
Glede na izračune modela sicer padavine ne bodo tako obilne kot v začetku avgusta, ko je lokalno padlo več kot 300 litrov dežja na kvadratni meter, napovedujejo še na Meteoinfo. "A sedaj lahko ponekod zaradi močno poškodovanih strug in naplavin že precej manjša količina padavin povzroči nove poplave, zato previdnost ne bo odveč."
Opozorilo pred plazovi
Geološki zavod Slovenije opozarja, da ob napovedanih padavinah z možnimi lokalnimi nalivi obstaja povečana nevarnost ponovne aktivacije zemeljskih plazov na območjih, kjer so se sprožili ob nedavni ujmi. "Verjetnost za nastajanje novih plazov na neprizadetih mestih je sicer manjša, ni pa izključena," so dodali.
Prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih in da upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija.
Zaradi deževnega vremena in možnosti neviht bo tudi v torek v večjem delu države veljalo oranžno opozorilo za nevihte. "Dogajanje se bo postopno umirjalo v sredo, v drugi polovici tedna pa kaže na deloma jasno vreme brez večjih vremenskih posebnosti," so tudi napovedali na agenciji.
KOMENTARJI (439)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.