
Čeprav je varnost delavcev na cestah iz leta v leto večja, je število nesreč še vedno previsoko, opozarjajo na Darsu. Vzdrževalci cest, policisti, cestninski nadzorniki, reševalci in gasilci, skratka tisti, ki skrbijo za pretočnost in varnost udeležencev v prometu, ugotavljajo, da delajo v nevarnem delovnem okolju.
Predsednik uprave Družbe za avtoceste (Dars) Matjaž Knez je poudaril, da so leta 2011 zabeležili 26 naletov pri prometnih zaporah ter 27 poškodovanih delavcev, leto 2013 pa je bilo naletov 18, poškodovanih pa kar 30. Število naletov vozil uporabnikov na vzdrževalce je kljub padanju še vedno relativno visoko, je dodal Knez.
Generalni direktor policije Stanislav Veniger pa je izpostavil, da so predvsem avtoceste in hitre ceste ekstremno delovno okolje, saj so tam prisotne velike hitrosti udeležencev v prometu. Varnost vseh, ki delajo na teh cestah, je v veliki meri odvisna od voznikov, in sicer od njihovega prilagajanja hitrosti ter upoštevanja omejitev, je dejal.
Tudi prometna kultura je po njegovih besedah zelo nizka. Ko se zgodi nesreča na cesti, se vozniki namreč ne umaknejo vozilom intervencije, zato ti potrebujejo več časa, da pridejo na kraj dogodka. Tako je treba veliko več narediti za osveščanje voznikov, je še prepričan Veniger.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.