Uporabniki Tušmobila so nas obvestili, da imajo velike težave s signalom omenjenega mobilnega operaterja. Nekateri so že poskušali odstopiti od pogodbe, vendar tega ne morejo. Tušmobil naj bi namreč zagotavljal dobro pokritost s signalom. Sicer gradijo svoje oddajnike, tam, kjer jih nimajo, pa naj bi za pokritost skrbel Mobitel. Na tem območju Tušmobil uporablja nacionalni roaming. Tako naj bi bila po trditvah centra za pomoč uporabnikom Tušmobila pokritost s signalom vsaj tako dobra, kot je Mobitelova.
Pred kratkim je Tušmobil z Mobitelom prekinil pogodbo za nacionalni roaming na območju Ljubljane, saj so, kot pravijo, v zadostni meri zgradili lastno omrežje. Ravno v Ljubljani pa uporabniki opažajo nepokritost s signalom. Na območju Ljubljane naj bi bile težave s signalom na Litostrojski cesti, v delu Bežigrada in v Polju (Kašelj). Zunaj Ljubljane pa so uporabniki opazili izpad signala na relaciji Vodice–Ljubljana, v Šmartnem, Šentvidu in še na poti iz Ljubljane v Novo Gorico na območju Rebernic. Prav tako naj bi signal slabo lovil v kletnih prostorih. Je torej zagotavljanje pokritosti s signalom tudi v praksi takšno, kot ga uradno ponujajo?
Tušmobil: Težava je prehod med omrežji
Na Tušmobilu so povedali, da so v zadnjem času res priča prijavam o nedelovanju omrežja, vendar jim naročniki niso hoteli posredovati podatkov, da bi lahko ekipe preverile dejansko stanje na terenu. Opozarjajo, da se je že zgodilo, da se zoper delovanje omrežja pritožujejo tudi ljudje, ki niso naročniki Tušmobila.
Do izpada omrežja lahko pride, če je lokacija na meji med omrežjema Tušmobil in omrežjem nacionalnega gostovanja. "Mobilnik na tem mestu pri prehodu med omrežji za kratek trenutek izgubi signal, preden se mobilnik ponovno prijavi na omrežje. Med souporabo dveh omrežij se žal nikakor ne moremo izogniti prehodu med njima in takrat izgubimo signal. Če je klic v tistem trenutku aktiven, se zaradi pojasnjenih tehničnih okoliščin žal prekine,“ pojasnjujejo na Tušmobilu. Tušmobil je Mobitel sicer pozval k pravilni izvedbi prehajanja med omrežji na območjih, kjer sta prisotna oba signala, vendar kljub temu, da je to tehnično izvedljivo, Mobitel pravilne izvedbe prehajanja med omrežji ni omogočil, še trdijo na Tušmobilu.
'Pritožb o nedelovanju omrežja je zelo malo'
Na vseh lokacijah, kjer so uporabniki posredovali podatke, so opravili meritve jakosti signala, in kjer je bilo treba, jakost signala takoj izboljšali, pravijo še na Tušmobilu. Decembra je bilo med 20 tisoč klici v klicni center le 36 takih, ki so se nanašali na vprašanja o delovanju omrežja, kar pomeni 0,18 odstotka.
V Mobitelu odločno zavračajo, da so odgovorni za zaplete pri uporabnikih Tušmobila
"Odločno zavračamo navedbe, da je Mobitel odgovoren za morebitne zaplete pri uporabnikih Tušmobila", so sporočili iz omenjene družbe. Mobitel s svojim omrežjem zagotavlja odlično pokritost in izjemno visoko zanesljivost storitev – to so potrdili tudi tuji strokovnjaki, ki so lani izvedli obsežne meritve in ocene kakovosti slovenskih mobilnih omrežij, je pojasnil Mobitelov tiskovni predstavnik Simon Šketa. "V tem ocenjevanju se je Mobitel izkazal kot najboljši v Sloveniji in pridobil naziv Tehnično najboljše omrežje. Visoka kakovost je na voljo vsem, ki uporabljajo Mobitelovo omrežje. Seveda pa lahko tako visoko kakovost zagotavljamo zgolj tedaj, ko je uporabnik prijavljen v naše omrežje,“ pojasnjujejo pri Mobitelu.
Pravijo še, da izpolnjujejo vse pogodbene obveznosti do Tušmobila. Doslej pa še niso prejeli pritožb ali predlogov glede izvedbe nacionalnega gostovanja. Iz tehnične službe drugega operaterja ni v vsem času gostovanja prišel noben predlog drugačne izvedbe prehajanja med omrežji.
Tušmobil je lani na lastno zahtevo nacionalno gostovanje že prekinil v delu Ljubljane, kjer sedaj sam zagotavlja storitve za svoje uporabnike in sicer zgolj v lastnem omrežju. Odgovornost za kakovost storitve je posledično Tušmobilova, so še sporočili iz Mobitela. "Kakovosti omrežja tretjega mobilnega operaterja pa ne želimo komentirati. To lahko morda najbolje storijo uporabniki sami,“ še pravijo.
APEK: Tušmobil izpolnjuje pogoje, navedene v odločbi
Kot so nam pojasnili v Agenciji za pošto in elektronske komunikacije (APEK), Tušmobil glede na zadnje podatke o zagotavljanju pokritosti prebivalstva, ki jih ima APEK, izpolnjuje pogoje, navedene v odločbi. Podatke o številu baznih postaj z vsemi potrebnimi parametri APEK prejema od operaterjev. Tušmobil je sicer odločbo nasledil od družbe Western Wireles International – torej od Vege.
Prav tako so tudi na tržnem inšpektoratu povedali, da še niso prejeli pritožb oziroma vprašanj v zvezi s slabim signalom Tušmobila. "Smo pa na njihovi spletni strani opazili sporočilo, da omenjeni operater prehaja na izključno uporabo lastnega omrežja, zaradi česar naj bi prišlo do izklopa nacionalnega gostovanja na območju Ljubljane,“ je še pojasnila glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić.
Glede na uradne vire tako Tušmobil s signalom ne bi smel imeti težav. Uporabnikom, ki imajo težave zato svetujemo, da naj izpade omrežja sporočijo operaterju, če pa bi se izkazalo, da je pokritost res slabša, kot trdijo na Tušmobilu, pa imajo seveda pravico do odstopa od pogodbe, saj ponudnik v tem primeru ne bi zagotavljal tega, kar je ponujal ob nakupu.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.