S problemom protipehotnih min se po svetu srečuje več kot 70 držav, vsako leto pa mine zahtevajo 4000 novih žrtev. Po besedah direktorja ITF Ustanove za krepitev človekove varnosti Dorijana Maršiča je to velik problem tako za posameznika kot skupnost v celoti, ker gre za trajno pohabljanje žrtev in dolgotrajno pohabljanje posameznih območij in držav.
Ena od žrtev min je tudi Simon Vogrinec, mladi padalec, za katerega je bil usoden 30. oktober lani, ko je na Jahorini v Bosni in Hercegovini stopil na mino in izgubil obe nogi. Prav Simonu je namenjena posebna pozornost ob letošnji slovenski akciji "Posodi svojo nogo – Zavihaj hlačnico za prepoved uporabe min".
Kampanji se je v sodelovanju s Fakulteto za humanistične študije Univerze na Primorskem pridružil tudi ITF in pripravil vrsto dogodkov, vrhunec akcije pa je prav danes, na mednarodni dan ozaveščanja o nevarnosti min, ko naj bi vsi, ki podpirajo boj proti minam, zavihali hlačnico in s tem izrazili simbolično podporo vsem žrtvam, ki so zaradi min izgubile del svojega življenja.
Da bi širšo javnost ozavestili o problematiki in izrazili podporo žrtvam min, so do danes zavihali hlačnice tudi številni znani Slovenci. Med njimi športniki Dejan Zavec, Radoslav Nesterović in Tomaž Vnuk, minister za zunanje zadeve Karl Erjavec, predsednik Državnega zbora Gregor Virant, predsednik Državnega sveta Blaž Kavčič, fotograf Arne Hodalič, rektor Univerze v Mariboru Danijel Rebolj, rektor Univerze na Primorskem Dragan Marušič, župan Pirana Peter Bossman, direktor URI – Soča Robert Cugelj, novinar in televizijski voditelj Igor E. Bergant, glasbeniki Zoran Predin, pevec Dan D Tokac, Hamo, The Tide, The Toronto Drug Bust in Miss Slovenije 2011 Lana Mahnič Jekoš ter mnogi drugi.
Na današnji dan pa je mogoče zavihane hlačnice videti tudi na izložbenih lutkah v izložbah nekaterih trgovin.
Za popolno prepoved protipehotnih min
4. april kot dan ozaveščenosti in pomoči v boju proti protipehotnim minam je generalna skupščina ZN razglasila decembra 2005. V organizaciji si prizadevajo za popolno prepoved protipehotnih min, saj bi po njihovem mnenju le na ta način lahko dokončno preprečili tragedije, ki jih vsako leto povzročajo ta eksplozivna sredstva. Prav zato je bila v Ottawi v Kanadi sklenjena posebna pogodba, ki v celoti prepoveduje uporabo in izdelavo teh min, do zdaj pa se je pogodbi zavezalo 159 držav, tudi Slovenija.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun se je zavzel za univerzalno zavezanost k pomembnim sporazumom na tem področju, prav tako pa izpostavil pomen okrepljene podpore ozaveščanju in ukrepanju o nevarnosti protipehotnih min.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.