Predsednik SDS Janez Janša je na posvetu stranke v Gorenji vasi pri Škofji Loki znova bil kritičen do predloga arbitražnega sporazuma s Hrvaško in predlagal vladi, "naj še enkrat premisli". Po Janševih besedah na posvetu razpravljajo tudi o razmerah, ki bi nastale, če bi Slovenija s Hrvaško podpisala arbitražni sporazum v okvirih, ki so bili dogovorjeni med predsednikoma obeh vlad. Poudaril je, da bi bilo najboljše, če bi slovenska vlada še enkrat premislila o nameri.

"Bistveno bolje je zdaj priznati napako in stopiti korak nazaj, kot pa pustiti, da se situacija zakomplicira, da eventualno pride do referenduma in da se slovenska javnost in tudi slovenska politika deli na tem vprašanju, kjer bi morali biti enotni," je dejal Janša, ki sicer meni, da je sedanji predlog arbitražnega sporazuma slab za Slovenijo.
SDS ne bo popustila
Zatrdil je, da SDS na tej točki ne bo popustila. "Gre dejansko za državni interes Slovenije," je poudaril. Vlada naj, "če že ne prisluhne opoziciji", prisluhne vsaj nekaterim intelektualcem in razumnikom, ki opozarjajo na iste probleme v predvidenem sporazumu, je dejal Janša, ki meni, da bi bil čas, da se predsedniki parlamentarnih strank o tem ponovno pogovorijo.
Če bo prišlo do referenduma in če bo sporazum podpisan tak, kot se nakazuje, si bodo v SDS prizadevali, da bo na referendumu zavrnjen. Sicer pa opozarja, da bo škoda, če do referenduma pride, že narejena. "Takrat bo prišlo do delitve duhov v Sloveniji in prišlo bo do napačnih interpretacij o tem, koliko je Slovenija kredibilna v mednarodni politiki. Prav tako bo prišlo do zaostritve odnosov s sosednjo državo,” opozarja Janša.

Zdaj je po njegovem še čas, da ne pride do podpisa in da se namesto sedaj zapisane "zagotovitve stika Slovenije z odprtim morjem" v sporazum zapiše, da gre za zagotovitev "neposrednega stika slovenskih teritorialnih voda z mednarodnimi vodami". "Potem bi lahko morda lahko govorili o tem, da je ta vitalni slovenski interes vsaj do neke mere zaščiten," je pripomnil.
Komentiral je tudi ocene predsednika republike Danila Türka, ki podpira arbitražni sporazum s Hrvaško. Kot je dejal Janša, je Türk zvest svojemu "strokovnemu dognanju", ki ga je izrazil tudi v svoji knjigi, ki jo je izdal med kandidaturo za predsednika države. V tej knjigi namreč piše, da je Slovenija "ozemeljsko prikrajšana država", je dejal Janša, ki pa dvomi, da slovenska javnost deli takšno stališče. Po njegovem mnenju je stališče večine takšno kot njegovo in to je, da "Slovenija ima teritorialni dostop do mednarodnih voda".
Predsednik podpira sporazum
Slovenski predsednik Danilo Türk je v petek podprl sporazum med Slovenijo in Hrvaško glede reševanja mejnega spora. Poudaril je še, da pa mora državni zbor potrditi oziroma verificirati arbitražni sporazum. Kot ena izmed možnosti za razmislek o sporazumu se mu zdi tudi referendum.
Zavrnil je še pomisleke Franceta Bučarja, ki je pred nekaj dnevi dejal: “Ta sporazum nam ničesar ne daje, če pa ga podpišemo, pa samo dajemo temu dejanskemu stanju mendaorno veljavo in ne vem, ali so gospodje pozabili, da se ta sporazum deponira pri Združenih narodih? Za vse večne čase smo izgubili slovensko morje.”

Do podpisa naj pride v nekaj tednih
"Bil bi za to, da se ta proces vodi z neko ustrezno, normalno dinamiko in da se pripelje do stopnje podpisa v nekaj tednih," je dejal predsednik, ki pa v primeru morebitnih zapletov ne vidi "nobenih groženj in nobenih posebnih nevarnosti". Verjame namreč, "da imamo v tem delu Evrope dovolj modrosti, da znamo svoje medsebojne odnose uravnavati na miren in zbran način ter seveda tudi s tem pokazati, da lahko ne samo obravnavamo vprašanja, ampak tudi kakšno rešimo", je še poudaril slovenski predsednik.
Janša ostro do predloga proračuna
Takšno povečanje javnega dolga, kot ga vlada predlaga v predlogu proračuna, je škodljivo za prihodnji gospodarski razvoj, je ob robu posveta SDS, ki poteka v Gorenji vasi pri Škofji Loki, dejal predsednik stranke Janez Janša.
V zvezi z gospodarskimi razmerami pa je Janša med drugim poudaril, da bi bilo smiselno bolj varčevati pri javni porabi in da bi bilo potrebno bistveno več nameniti v razbremenitev gospodarstva. To bi po njegovem omogočilo, da podjetja, ki imajo še dovolj naročil, vlagajo tudi v nove programe, kar bi zagotovilo delovna mesta za tiste, ki delo izgubljajo tam, kjer naročil ni. "To je tudi edini produktivni način, da se rast brezposelnosti, ki je enormna, ustavi in da se ti trendi obrnejo," je pojasnil.
V zvezi z odstopom ministrice za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Zlate Ploštajner oziroma kandidature Henrika Gjerkeša za novega ministra pa je Janša dejal, da je od vlade, "ki se stalno hvali z bogato kadrovsko ponudbo", pričakoval, da bo na to mesto postavila nekoga, ki je že imel stike s produktivno uporabo evropskih sredstev in ki je sodeloval denimo pri predsedovanju Slovenije Evropski uniji.
Kot je pojasnil, se je lani v zvezi s tem izšolalo nekaj sto sposobnih mladih ljudi, ki deloma delajo v slovenski administraciji, deloma pa v Bruslju. "Pričakovali smo, da bo izbran kdo od teh in da ne bodo prevladali neki ozki strankarski kriteriji. Žal se je najbrž zgodilo ravno to," še meni Janez Janša.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.