Prvi mož Dravskih elektrarn Maribor (DEM) Damijan Koletnik se je danes odzval na zadnje informacije, ki so se v javnosti pojavile v zvezi z nedavno opravljeno izredno revizijo v družbi. Zavrnil je kakršne koli nezakonitosti, ob tem pa dodal, da gre za politično gonjo proti njemu, zato bo zaradi nemogočih delovnih pogojev razmislil tudi o odstopu.
Direktorja presenečajo trditve nekaterih, da gre v primeru posojila družbi Zvon Ena Holding za kršitev zakona, saj DEM ne spadajo med javna podjetja, zato zanjo ne veljajo določila zakona o javnih financah v povezavi z določili zakona o upravljanju s stvarnim premoženjem države. Kot je dejal, slednji določa subjekte, ki so ga dolžni upoštevati, in med njimi ni Dravskih elektrarn.
Sicer pa Koletnik prav tako zavrača trditve, da posojilo omenjeni družbi v višini 21 milijonov evrov ni bilo ustrezno zavarovano. Kot je pojasnil, so v DEM z namenom in v skladu z zahtevami nadzornega sveta za povečanje donosa iz naslova naložbovanja na trgu iskali možnost plasmaja sredstev z najvišjim možnim donosom ter ob upoštevanju najvišje stopnje varnosti naložbe.
"Šlo je za običajen postopek plasmaja likvidnih sredstev in redno prakso DEM v času mandata vseh preteklih uprav. Zvon je med šestimi ponudniki ponudil najvišjo stopnjo fiksnega donosa in kot garancijo za varnost naložbe ponudil jamstvo z vsem svojim premoženjem v obliki lastnih menic. Dodatno varnost pri naložbi predstavlja tudi lastniška struktura Zvona, v kateri najdemo poleg zasebnega kapitala tudi največjo slovensko banko in posredno tudi zavarovalnico," je dejal direktor Dravskih elektrarn.
Koletnik je ob tem pojasnil, da je v času od sklenitve pogodbe do izteka roka za vračilo na globalni ravni nastopila recesija, ki je pretresla vsa poslovna razmerja, zaradi česar so v DEM po zaprosilu Zvona za podaljšanje roka za vračilo posojila naročile cenitev družbe Zvon Ena Holding in zahtevale dodatna zavarovanja posojila.
Kot je dejal, so po prejemu cenitve in ponudbe za dodatno zavarovanje posojila v obliki hipoteke na nepremičninah na hrvaškem otoku Brač odobrili podaljšanje ročnosti na 31. marec, zato ne držijo trditve, da niso pridobili dodatnih garancij za poplačilo svoje terjatve do Zvona. Do danes so po njegovih besedah posojilojemalcu na podlagi pogodbe obračunali preko 2,2 milijona evrov obresti in vse zapadle obresti so tudi plačane.
Sicer pa so DEM leto 2008 zaključile bolje od načrtov, saj so bili prihodki družbe višji za dobro tretjino, električne energije pa so proizvedli 2565 gigavatnih ur, kar je skoraj za petino več, kot so načrtovali. Koletnik je ob tem dodal, da je jasno začrtana tudi prihodnost družbe, ki so jo zapisali v nedavno potrjenem strateškem razvojnem programu družbe. Ta predvideva, da bodo v družbi do leta 2018 svojo moč na pragu praktično podvojili in to z izgradnjo novih kapacitet ter optimizacijo obstoječih zmogljivosti.
Zahtevno umeščanje v prostor tako že poteka za črpalno hidroelektrarno na Dravi na območju Kozjaka, v raziskovalni fazi je projekt na Muri, veliko pozornost pa v družbi namenjajo še možnosti izgradnji malih HE na Dravi, kjer je identificiranih preko 70 možnih lokacij. Od leta 2006 je v izvedbi obširna obnova največje hidroelektrarne v Sloveniji, HE Zlatoličje, ki bo končana v letošnjem letu.
Družba je tako po direktorjevih besedah v odlični poslovni kondiciji in kot odgovorna članica skupine HSE pripravljena na nove izzive, od katerih je gotovo največji izgradnja novih zmogljivosti, ki jih bodo v družbi znova gradili po treh desetletjih.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.