Danes obeležujemo mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, ob katerem vladne in nevladne organizacije izpostavljajo zlasti pomen osveščanja javnosti o nesprejemljivosti nasilja.
Najmanj ena od treh žensk na svetu je že bila pretepena, prisiljena v spolni odnos ali drugače zlorabljena v svojem življenju. Povzročitelj zlorabe je ponavadi mož, partner ali nekdo, ki ga ženska pozna. Ena od štirih žensk doživi telesno ali spolno nasilje med nosečnostjo, kar med drugim poveča nevarnost za splav.
Ministrstvo za notranje zadeve ter nevladne organizacije ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami začenjajo 16-dnevno kampanjo ozaveščanja javnosti o pojavu nasilja v družini "Slišite? Prenehajte poslušati, ukrepajte!".
Ministrica Katarina Kresal je opazovalce nasilja pozvala k odgovornosti in ukrepanju ob zaznavi nasilja v družini."Vem, da so ženske načeloma pogumne in se želijo soočiti s problemom, a jim zmanjka tista mala pomoč s strani družbe, sosedov, prijateljev, ki vsak dan poslušajo pa nič ne naredijo. Zato je skrajni čas, da nehamo samo poslušati in ukrepamo. Dvignemo slušalko in pokličemo 113. To bo morda kdaj rešilo kakšno življenje," je na današnji novinarski konferenci poudarila ministrica za notranje zadeve Kresalova.
Cilj kampanje, ki jo danes začenjajo na Prešernovem trgu, je po njenih besedah osveščanje javnosti, naj se ne umikajo, ko nasilje v družini zaznajo, temveč svoje sume prijavijo in zavzamejo aktivno vlogo proti nasilju. V ta namen so pripravili tudi televizijski oglas, brošure, razstave, posvete in nalepke za policijske avtomobile.
Sistemski zakon o preprečevanju nasilja
Ena od tragičnih zgodb prihaja iz Murske Sobote. Že včeraj smo poročali o smrti 49-letne ženske. S partnerjem sta se sprla, pri čemer jo je moški odrinil, tako da je padla vznak in se hudo poškodovala. Partner ni poklical reševalcev, niti ji ni nudil ustrezne pomoči, zato je dan pozneje poškodbam podlegla. Policisti so ga ovadili zaradi suma povzročitve smrti iz malomarnosti, preiskovalni sodnik pa je zoper njega odredil pripor. Moški se bo moral zagovarjati tudi zaradi nasilja v družini in povzročitve hude telesne poškodbe.
A na področju boja proti nasilju nad ženskamu je bil storjen velik napredek, zlasti z lani sprejetim sistemskim zakonom o preprečevanju nasilja v družini, se ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami strinjajo tako nevladne organizacije kot vlada.
V. d. direktorice direktorata za družino na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) Ana Vodičar je med številnimi ukrepi na tem področju poleg sistemskega zakona izpostavila tudi spomladi sprejet pravilnik o postopkih medsebojnega obveščanja in nudenja pomoči organov.
Na tej podlagi so sprejeli resolucijo o nacionalnem programu preprečevanja nasilja v družini do leta 2014, pripravljajo pa tudi prvi akcijskih načrt za 2010 in 2011, v katerem bodo opredelili konkretne naloge, dejavnosti in finančne posledice za doseganje ciljev iz resolucije.
Ministrstvo se je po besedah Kresalove v ponedeljek srečalo z nekaterimi žrtvami nasilja v družini. Med problemi so žrtve izpostavile, da državni organi pogosto klica žrtve ne vzamejo dovolj resno, da imajo neprimeren odnos do žrtev, da se sodni postopki vlečejo in tudi, da varne hiše pogosto niso dovolj varne, je pojasnila ministrica.
Špela Veselič iz Društva SOS telefon meni, da je nasilje nad ženskami in otroci problem, ki ima razsežnost pandemije. Po podatkih Unifem nasilje pri ženskah s starosti od 15 do 44 let povzroči več smrti in invalidnosti kot rak, malarija in prometne nezgode skupaj.
Veseličeva je opozorila na novi družinski zakonik, pri katerem so nevladne organizacije kritične zlasti do uvajanja partnerskega svetovanja in mediacije kot metod dela.
"Menimo, da sta obe metodi neprimerni, celo nevarni v primerih nasilja v družini. Predvidevata namreč enakovreden odnos moči med vključenimi uporabniki in uporabnicami, prav razmerje moči pa je v primerih nasilja v družini porušeno, saj ima storilec več moči," je pojasnila.
Po statističnih podatkih se v zadnjih letih vztrajno povečuje število kaznivih dejanj nad ženskami in nasilja v družini, kar po mnenju strokovnjakov kaže na večjo občutljivost družbe do nasilja in tudi nove zakonodaje.
V letu 2005 je bilo zaradi nasilja v družini podanih nekaj več kot 3000 kaznivih dejanj, lani pa nekaj čez 5000. Lani je policija izrekla tudi 555 ukrepov prepovedi približevanja, v desetih mesecih letošnjega leta pa 893 teh ukrepov.
Letos je bilo skoraj 92 odstotkov nasilnih dejanj v družini prijavljenih, preden je prišlo do telesne poškodbe, v letu 2002 je bilo takih prijav za 13 odstotkov manj, kar še kaže na občutljivost družbe glede nasilja.
Mednarodni dan od leta 1981
25. november je za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami razglasila Organizacija združenih narodov leta 1981 v spomin na sestre Mirabel, ki so bile brutalno umorjene v času Trujillove diktature v Dominikanski republiki leta 1960. 16-dnevne akcije proti nasilju nad ženskami so del svetovne kampanje za pravice žensk. Prva kampanja je potekala že leta 1991, vladne in nevladne organizacije v Sloveniji pa od leta 1994 v okviru teh dni izvajajo številne aktivnosti.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.