Kot je uvodoma pojasnil dr. Robert Golob, je današnji sestanek pokazal, da tudi politiki znajo biti enotni. "Želim si, da bi ta narodna enotnost trajala čim dlje in da bi ta obnova dala zgled bodočim generacijam, kako skupaj delati za dobre ljudi."
Na sestanku so bili prisotni tudi predstavniki opozicije, bivši premier Janez Janša je pojasnil, da so v SDS pripravljali predloge in poročila za ravnanje ob ujmi. Te predloge so tudi bistveno skrčili, ker je vlada tudi sama pripravila nekatere iste. "Predsedniku vlade sem predal 44 predlogov, priporočil in verjamem, da gredo v isto smer. Najprej se sprejmejo interventni nujni ukrepi in še poseben zakon za obnovo. Mislim, da je to pravi pristop," je poudaril.
Izpostavil je, da se njihov ključni predlog nanaša na finančne vire za financiranje odprave posledic ujme. Slovenija je dobila s strani EU po pandemiji možnost za pridobitev povratnih sredstev v višini enega odstotka bruto domačega proizvoda. Od tega je na voljo še 2,8 milijarde evrov. "Vlada po teh sredstvih ni posegala, ker so bila posojila na finančnih trgih praktično zastonj, tukaj pa so bila povratna sredstva. Zdaj so se razmere drastično spremenile, sredstva so postala atraktivna," je pojasnil Janša. Vendar je opozoril, da se mudi, skrajni rok je 31. avgust, do takrat mora vlada Evropski komisiji najaviti namero za črpanje teh sredstev.
Vsebina bodočih dveh zakonov gre v pravo smer, je potrdil. "Ni težav z našo podporo, predlogi, ki smo jih dali, gredo v isto smer." Kot je dodal, je predsednik vlade prelistal njihove predloge in dejal, da so mnogi koristni.
Vrtovec poudaril pomembnost sanacije vodotokov pred jesenskim deževjem
Tudi Jernej Vrtovec iz stranke Nova Slovenija je poudaril, da je vesel, da je slovenska politika stopila skupaj. "NSi bo vse, dokler ne bo zadnja hiša popravljena, igrala konstruktivno vlogo." Kot nujno je poudaril sanacijo vodotokov. Okrepiti je treba vse ekipe, da se rečne struge ponovno uredijo pred jesenskim deževjem, je dejal. "Gradbena infrastruktura je na voljo, imamo dovolj gradbenih strokovnjakov in ekip, ki lahko te stvari uredijo."
Kot drugo pomembno stvar je navedel solidarnostni sklad, v NSi predlagajo, da bi to bil samostojni sklad, kjer se zbirajo finančna sredstva, ali v okviru SID banke. V NSi prav tako predlagajo še subvencioniranje obrestnih mer za nabavo uničenih strojev, saj je mnogo podjetij popolnoma uničenih. "Te stroje so nekateri imeli na kredit, če pa želijo ohraniti delovna mesta in proizvodnjo, potrebujejo nove zagone," je opozoril.
Koalicija enotna glede ukrepov
Tanja Fajon, predsednica Socialnih demokratov, je uvodoma dejala, da je bil sestanek konstruktivne narave. Kot najbolj pomembno dejanje je izpostavila sanacijo in obnovo vse škode, ki je nastala. Velik izziv, je poudarila, bo finančna konstrukcija.
Izpostavila je predlog solidarnostnih sobot, ko bi podjetja, ki bi se tako odločila, zaslužek sobotnega dela namenila v sklad za obnovo. Če bi bil predlog sprejet, bi bila solidarnostna vsaka druga sobota v mesecu.
Tudi koordinator stranke Levica Luka Mesec je pozdravil konstruktivnost opozicije na vladnem sestanku. "Več ali manj smo se ustavili pri vprašanju, kako bomo vse skupaj financirali in pomagali krajem, ki so bili prizadeti," je dejal. Kot je pojasnil, si želi, da bi taka povezanost med strankami ostala tudi takrat, ko ne bo govora o poplavah ali kakšni drugi katastrofi.
"Zdi se mi pomembno, da stopimo skupaj in smo enotni, najbolj pomembno pa je, da so ukrepi hitri in učinkoviti," se je strinjal podpredsednik stranke Gibanje Svoboda Matej Arčon.
Končni predlog bo vlada potrjevala v četrtek
Med novimi interventnimi ukrepi so tehnična pisarna, pospešitev pridobivanja dovoljenj za rekonstrukcije, izredna solidarnostna pomoč in moratorij na posojila. Predlog zakona bodo ministri potrdili prihodnji četrtek in ga po nujnem postopku poslali v DZ.
Pričakovati je, da bodo o ukrepih na področju sanacije danes govorili tudi na srečanju predstavnikov Ministrstva za naravne vire in prostor ter občinskih združenj, ki bodo sicer razpravljali o predlogu zakona o gospodarskih javnih službah.
KOMENTARJI (589)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.