Po trditvah obrambnega ministra Romana Jakiča se zaradi varčevanja ne bo poslabšala varnost državljanov. Po njegovih besedah bo Uprava za zaščito in reševanje, ki zajema tudi gasilstvo, prihodnje leto dobila 3,6 milijona evrov, leta 2015 pa okoli tri milijone evrov manj, za okoli 10 odstotkov se bodo zmanjšala sredstva za gasilce. Omenil je še, da ravno zaradi njegovega predloga gasilski domovi ne bodo plačevali nepremičninskega davka.
V SDS pa so pripravili predlog za vrnitev treh milijonov. Prepričani so, da postaja minister Jakič "grobar slovenskega prostovoljnega gasilstva" in da bo ogrožena varnost. Koalicijski poslanci so po drugi strani prepričani, da zmanjševanje sredstev ni tako tragično in drastično, saj se gasilci financirajo tudi iz drugih virov in imajo že primerno opremo.
Gasilci so že leta 2002 opozorili na težko finančno situacijo
Po besedah poveljnika Gasilske zveze Slovenije (GZS) Francija Petka so za sofinanciranje zaščitne in reševalne opreme letos od države dobili 900.000 evrov. Za delovanje GZS dobijo skoraj pol milijona evrov, za izobraževanje 450.000 evrov in za zdravstvene preglede 180.000 evrov. Za gasilske enote z nalogami širšega pomena, ki pomagajo ob prometnih nesrečah in nesrečah z nevarnimi snovmi, iz proračuna dobijo 2,7 milijona evrov. Zaradi zmanjšanja proračuna pričakujejo zmanjšanje sredstev za GZS v višini sedem odstotkov in za enote širšega pomena 10 odstotkov, je pojasnil.
Dodal je, da so že leta 2002 opozorili na "težko finančno stanje gasilskih organizacij, ki je po uvedbi DDV postalo še bolj skrb vzbujajoče". Po njegovih besedah so takrat večkrat prosili obrambno ministrstvo, vlado in predsednika države za oprostitev davka. "Za prostovoljne gasilce je bilo še posebej problematično in boleče dejstvo, da so morali davek plačevati tudi od dela sredstev za nakup drage gasilske opreme, ki so ga same zagotavljale," je sporočil. Ob njihovi predstavitvi stroškov so se na vladi odločili za sofinanciranje, "s čimer je razbremenila gasilsko blagajno in omogočila nadaljnje delovanje gasilskih organizacij".
Sofinanciranje je pomagalo predvsem gasilcem v manj razvitih občinah, je poudaril Petek. Spodbujalo je nakup tipizirane in kakovostne opreme ter osebne in skupne zaščitne opreme, tudi načrti nakupa opreme so bili sprejeti na ravni občin. Zdaj je opozoril, da bo ukinitev sofinanciranja imela velike posledice pri prostovoljnih gasilskih društvih in zvezah, saj bo izguba sredstev vplivala na izvedbo nakupa drage gasilske zaščitne in reševalne opreme. "Pri manj razvitih občinah ukinitev financiranja pomeni izpad več kot 16 odstotkov vrednosti nabave vozila in več kot 25 odstotkov vrednosti nabave druge gasilske zaščitne in reševalne opreme. Gasilsko društvo, ki nabavlja vozilo s cisterno na primer, izgubi 26.400 evrov," je pojasnil.
Dodal je, da ima lahko manjšanje ali ukinitev sredstev za sofinanciranje gasilske zaščitne in reševalne opreme velike posledice na delovanje in operativno pripravljenost gasilskih organizacij. Mnogi so namreč računali na denar, ki ga zdaj ne bo. Ne bodo kupili nove opreme, "izničena bo tudi spodbuda za nakup standardizirane in tipizirane gasilske opreme, saj je razpis vedno določal, da se lahko sofinancira le oprema, ki je v skladu s tipizacijo GZS," je opozoril Petek.
Po njegovem mnenju bo zaradi slabše opreme padla tudi operativna pripravljenost gasilskih enot, "kar bodo še posebej čutile manjše občine, ki jim sofinanciranje pomeni pomemben vir sredstev pri nakupu opreme. Pričakovati pa je tudi zmanjšanje varnosti gasilcev pri izvajanju zahtevne javne gasilske službe." Obenem se boji, da bodo morale tudi občine zaradi varčevanja zmanjšati sredstva za gasilce, "kar bo še dodatno poslabšalo položaj gasilskih organizacij".
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.